בתגובה לקמפיין הימין, יוצרים הביעו תמיכה במפעל הפיס שמימן פרס לסרט "לאה צמל, עורכת דין"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
מתוך "לאה צמל, עורכת דין"
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

איגודים מקצועיים בתחום הקולנוע ומנהלי מוסדות תרבות נחלצו היום (שלישי) להגנת מועצת הפיס לאמנות ותרבות, שנמצאת בימים האחרונים תחת מתקפה מצד גורמי ימין. זאת, עקב מימון הפרס הראשון בפסטיבל דוקאביב, שהוענק לסרט "לאה צמל, עורכת דין". במכתב ששלחו נציגי היוצרים ומוסדות התרבות לראשי מפעל הפיס הם הביעו תמיכה במועצה מתוך "הוקרה למחויבותה ליצירה חופשית, פלורליסטית ונטולת אג'נדה פוליטית אחידה". הסרט ישודר ביום ראשון הקרוב בערוץ הוט 8.

לאחר זכיית "לאה צמל, עורכת דין" בפסטיבל דוקאביב, פנה "בוחרים בחיים" — פורום משפחות שכולות המלווה על ידי תנועת "אם תרצו" — לשרת התרבות והספורט מירי רגב בדרישה לבטל את הפרס שהוענק לסרט. רגב מצדה תקפה את הסרט — בלי שצפתה בו — וקראה לראשי מפעל הפיס להתנער מן הפרס. ימים ספורים לאחר מכן התברר כי הנהלת פסטיבל קולנוע דרום בחרה לצנזר את הסרט ולא לכלול אותו בפסטיבל, למרות המלצת הלקטורים שלה. נוסף על כך, התייצבו ביום ראשון נציגים של פורום "בוחרים בחיים" בכניסה לבית מפעל הפיס בתל אביב, הפגינו נגד מתן הפרס לסרט, ושפכו צבע אדום דמוי דם בכניסה לבניין.

פעילי ימין, ובהם "הצל" ושי גליק, קראו ביומיים האחרונים ברשתות החברתיות לציבור לבטל את מנויי הפיס שברשותו במחאה על מתן הפרס לסרט. בעקבות היענות לפנייתם, טענו השניים — לצד תנועת "אם תרצו" — כי מאות מנויים בוטלו. במפעל הפיס, לעומת זאת, הבהירו כי המידע אינו נכון, אבל סירבו לענות לשאלת "הארץ" לגבי מספר המנויים שבוטלו בפועל השבוע.

"הן מועצת הפיס והן פסטיבל דוקאביב שמים את כוח השיפוט בידי לקטורים ולקטוריות, ועדות אמנותיות וחבר שופטים בלתי תלוי, כפי שנכון לעשות", כתבו היום נציגי היוצרים ומוסדות התרבות לראשי מפעל הפיס. "חברה בריאה ודמוקרטית היא כזו שיש בה מתן ביטוי לקולות מגוונים, לעתים סותרים; חברה שבה צדק חלוקתי וחופש ביטוי הם שני צדדים של אותו מטבע ולא, חלילה, אינטרסים מתחרים. הפרס של מפעל הפיס מוענק ליצירה תיעודית מצטיינת ולא לעבודה משפטית או פוליטית המתועדת בה. סרטים תיעודיים אינם האנשים המתועדים בהם, וסרטים טובים אף מייצרים מרחב בינם לבין המתועדים, מרחב המאפשר ביקורת ודיון".

דובר "אם תרצו" פירסם היום הודעה לתקשורת בשמו של פורום "בוחרים בחיים", ובה נכתב: "המחאה הצומחת בימים האחרונים וביטול מאות מנויים היא קריאת השכמה להנהלת מפעל הפיס. הציבור השפוי אינו מעוניין שכספיו יגיע לידי יוצרי סרט אשר בחר לו כדמות גיבור את 'הפרקליטה של המחבלים'. אנו קוראים להנהלת מפעל הפיס להודיע במיידית שהיא מושכת את תמיכתה הכספית לתחרות, אשר הגדירה את עו"ד לאה צמל, מי שהגנה בבית המשפט על מחבלים רוצחים, כדמות 'מעוררת השראה'".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס הוא הגוף המשמעותי ביותר בכל הקשור לתמיכה ועידוד התרבות, האמנות והיצירה בישראל. בין היתר מממן מפעל הפיס את פרס אופיר, פרס ספיר, פרס לנדאו וכן את הפרס בפסטיבל דוקאביב. המשותף לכל אלה הוא שבכולם ללא יוצא מן הכלל, ועדות מקצועית ובלתי תלויות הן שקובעת את הדירוג של היצירות ובוחרת את המנצחים".

תגובות