מפעל הפיס נכנע ללחץ הימין: יפסיק לממן את הפרס לזוכה ב"דוקאביב"

במפעל הפיס בודקים גם את האפשרות לבטל את הפרס שניתן השנה לסרט "לאה צמל, עורכת דין" - שזכייתו הובילה לקמפיין לביטול מינויים. "יש להימנע ממימון של דברים פוליטיים ורחוקים מהקונסנזוס"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסרט "לאה צמל - עורכת דין".
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

מפעל הפיס נכנע לקמפיין הימין: יפסיק לממן את הפרס לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב החל בשנה הבאה, ויבחן מבחינה משפטית את מתן הפרס לסרט הזוכה בפסטיבל האחרון, "לאה צמל, עורכת דין". כך החליט הבוקר (חמישי) דירקטוריון מפעל הפיס, שקיים דיון בנושא בעקבות המחאה הציבורית של הימים האחרונים נגד מתן הפרס לסרטם של היוצרים רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש.

"הוחלט להפסיק את מימון הפרס לסרט הזוכה בפסטיבל 'דוקאביב' בעתיד, ולבחון את נושא הזכייה הנוכחית באמצעות ייעוץ משפטי", נכתב בהודעה שפירסם היום מפעל הפיס. גורם במפעל הפיס הבהיר ל"הארץ" כי בישיבת הדירקטוריון הבוקר נדונו הטענות שהעלה השבוע נגד מתן הפרס פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים". האם חברי הדירקטוריון דנו גם בטענה שביטול הפרס הזה משמעו פגיעה בחופש הביטוי והיצירה? לדברי הגורם, "אני לא זוכר את כל הטיעונים שעלו, אבל אני לא זוכר שעלה טיעון כזה. בכל אופן, הקו בדיון היה שאנו בעד חופש הביטוי, אבל השאלה היא שאלת המימון, האם מפעל הפיס צריך להיות שם במימון דברים מהסוג הזה". כשנשאל למה הכוונה ב"דברים מן הסוג הזה", הבהיר: "דברים שהם יותר פוליטיים ורחוקים מהקונסנזוס".

הסרט "לאה צמל, עורכת דין", שישודר ביום ראשון הקרוב בהוט 8, עוקב אחר עורכת הדין הישראלית לאה צמל, שזה חמישה עשורים מייצגת אסירים פוליטיים, ממפגינים פלסטינים בלתי אלימים ועד כאלה המואשמים בפעילות טרור נגד ישראלים. רינת קליין, מנכ"לית HOT 8 מסרה: "אנחנו עומדים מאחורי הסרט ויוצריו והוא ישודר כמתוכנן".

יוצרי הסרט רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש מסרו בתגובה: "לאה צמל היא אזרחית ישראלית ילידת הארץ, חברת לשכת עורכי הדין, שלאורך חמשת העשורים האחרונים ייצגה עשרות אלפי פלסטינים מול מערכת החוק, בהתאם לכללי המשפט של מדינת ישראל. סיפורה ראוי להישמע, וכל אחד רשאי כמובן לגזור ממנו את מסקנותיו. כיוצרים ישראלים אנחנו גאים שסרט כזה נוצר כאן, במימון פרטי וציבורי כאחד. 
אנחנו מצרים על החלטת מפעל הפיס להפסיק לממן מענק לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב מעתה ואילך, ולבחון מבחינה משפטית את מתן המענק לסרטנו בפסטיבל האחרון. אנחנו רואים בהחלטה זו פגיעה חמורה בחופש הביטוי, חופש הדעה וחופש היצירה".

מפסטיבל דוקאביב נמסר בתגובה: מתוך הערכה והכרה בחשיבות הרבה שיש למפעל הפיס בתמיכה ביוצרים ובתרבות הישראלית, אנו מבקשים מדירקטוריון מפעל הפיס לחזור בו מהחלטתו. ביטול מתן הפרס פירושו פגיעה ישירה ביוצרים ופגיעה ישירה בחופש הביטוי.

האגודה לזכויות האזרח קראה היום ליו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, לבטל את ההחלטה ולהחזיר את מחויבותו של מפעל הפיס לשמירה על חופש הביטוי. "התמיכה של מפעל הפיס בתרבות ובאמנות היא אחת התרומות החשובות ביותר שלו", כתב היועץ המשפטי של האגודה, דן יקיר. "כניעה ללחץ של גורמי ימין קיצוני פוגעת פגיעה קשה בחופש הביטוי האמנותי. אין המדובר רק בפגיעה בפרס לסרטים הבאים שיזכו בפסטיבל. קיים חשש כבד שלהחלטה זו יהיה אפקט מצנן על יוצרים רבים שמגישים בקשות למענק למפעל הפיס ושיחששו שהצעתם תיפסל בשל תוכנה. מפעל הפיס הוא גוף בעל תפקיד ציבורי ואחריות ציבורית. לא ברור איך חברי מועצת הפיס לתרבות ולאמנות – בהם אמנים, יוצרות, אקדמאיות ואנשי תרבות – יוכלו להמשיך לכהן במועצה לאור ההחלטה הפסולה. במאמר מוסגר חשוב להעיר, כי עו"ד לאה צמל עוסקת זה יותר מ-45 שנים בהגנה על זכויות האדם של פלסטינים בשטחים הכבושים, וכן כי כל נאשם זכאי לייצוג. אך כל זה כלל אינו רלבנטי לפרס שניתן לסרט. הפרס ניתן לסרט התיעודי בשל היותו יצירה קולנועית משובחת".

ארגוני היוצרים בטלוויזיה ובקולנוע ופורום מוסדות תרבות קראו היום לדירקטוריון מפעל הפיס להיפגש עם נציגיהם לפני שיתקבלו "החלטות נמהרות שמבוססות על התלהמות". בהודעה שפירסמו קבעו הארגונים והפורום כי התנהלות מפעל הפיס היא "עדות נוספת להלך הרוח שפושה בחברה הישראלית, הלך רוח של סתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי, היצירה והביקורת". לדבריהם, "ללא תמיכה שוויונית ומקצועית, ללא השתתפות המפעל בתמיכתו המקצועית בתרבות הישראלית, מה יוותר ממנו? גוף שמעודד הימורים בעיקר בקרב אוכלוסיות חלשות ובכספי הרווחים עושה שימוש כרצונו (...) גוף מסוגו של מפעל הפיס יאבד את מעמדו במהרה, לא בגלל כמה מאות מנויים שיבוטלו בשל עמדות פוליטיות נקודתיות, אלה בשל אובדן העוגן המוסרי המעורער ממילא שלו". היוצרים יפגינו ביום ראשון בשעה 14:00 מול בית מפעל הפיס שבתל אביב.

לאחר זכייתו של "לאה צמל, עורכת דין" בפסטיבל דוקאביב, פנה פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים", מלווה בתנועת "אם תרצו", לשרת התרבות מירי רגב בדרישה לבטל את הפרס שהוענק לסרט. רגב מצדה תקפה את הסרט (כרגיל, מבלי שצפתה בו) וקראה לראשי מפעל הפיס להתנער מן הפרס. ימים ספורים לאחר מכן התברר שהנהלת פסטיבל קולנוע דרום בחרה לצנזר את הסרט ולא לכלול אותו בפסטיבל, למרות המלצת הלקטורים שלה. ואם כל זה לא מספיק, הפגינו השבוע נציגים של פורום "בוחרים בחיים" בכניסה לבית מפעל הפיס בתל אביב במחאה על מתן הפרס, ופעילי הימין שי גליק ו"הצל" הובילו קמפיין ברשתות החברתיות שהביא לביטולים רבים של מנויי פיס.

נציגי היוצרים היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה ומוסדות התרבות אמנם התייצבו לצד מפעל הפיס ושיגרו לראשיו מכתב חיזוק ותמיכה, ובכל זאת החליטו בדירקטוריון של המוסד הבוקר להתקפל, לבטל את מתן הפרס לזוכי דוקאביב בשנים הבאות, ולבחון משפטית את מתן הפרס השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ