היוצרים מנסים "להשתלט" על האקדמיה לקולנוע, ולא כולם מרוצים מזה

מכתב ששלחו חלק מאיגודי היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה לבמאי אבי נשר, להציג את מועמדותו לתפקיד היו"ר, מעורר זעם בקרב חברי איגוד המפיקים

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי נשר בטקס הדלקת המשואות, השנה. עזב את האקדמיה לפני כשנה
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

זעם בענף הקולנוע בעקבות מכתב ששלחו בשבוע שעבר חלק מאיגודי היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה לבמאי אבי נשר. האיגודים ביקשו במכתבם מנשר לחזור לשורות האקדמיה לקולנוע ולהציג את מועמדותו לתפקיד היו"ר בבחירות הקרובות. ואולם, כמה גורמים בענף רואים בפנייה הזאת ניסיון ל"השתלטות עוינת" על האקדמיה, וניסיון לדחוק את רגליהם של המפיקים שנציגיהם עמדו מאז ומתמיד בראש האקדמיה.

נשר עזב את האקדמיה לפני כשנה לאחר שרוב סרטיו, למרות הצלחתם בקרב הקהל, לא היו מועמדים לפרס אופיר לסרט הטוב ביותר. הוא משך את סרטו האחרון, "סיפור אחר", מן התחרות והצהיר כי מדובר בתחרות מוטה ולא הוגנת. "מגיע הרגע שאתה מבין שהמשחק מכור ואין טעם להשתתף בו. אני ושותפיי להפקה, שגם להם מאוד נמאס, החלטנו לא לרשום את הסרט", אמר בזמנו לוואלה.

במכתב של איגודי היוצרים הם הזכירו את המתקפות של פוליטיקאים על הענף בשנים האחרונות, טענו שיוצרים "מוצגים באופן שלילי ולא אחת נחשבים אפילו לבוגדים", וציינו כי האקדמיה סובלת מסכסוכים פנימיים ומאבקי אגו. "הבטחת את מעמדך כיוצר קולנוע אהוב, אשר יודע לעמוד על דעותיו ובה בעת לקרב את הציבור, לגשר ולשמש חיבור לעולמות השונים שמאפיינים את ישראל. לכן אנו פונים אליך, אבי, חזור לאקדמיה, ויותר מכך, העמד את עצמך למועמדות ליו"ר האקדמיה. הובל אותה את היוצרים ואת היצירה הקולנועית והטלוויזיונית קדימה מול האתגרים העומדים לפתחנו", כתבו הארגונים לנשר. על המכתב חתומים איגודי הבמאים, התסריטאים, הפורום הדוקומנטרי, אק"ט ופורום הקולנועניות.

כמה מחברי איגוד המפיקים טוענים כי את המכתב יזמו מנכ"לים של האיגודים שאינם אנשי קולנוע, וכי זוהי מתקפה לא הוגנת על היו"ר המכהן, מוש דנון, וניסיון ל"השתלטות עוינת" על האקדמיה. המפיק אריק ברנשטיין, חבר הנהלת האקדמיה, אומר כי מדובר בניסיון הדחה, "אבל זה לא אישי נגד מוש, אלא נגד הגוף הזה שנקרא מפיקים", הוא מבהיר. "מפיק הוא בעל המקצוע הראוי לנהל את האקדמיה, וברוב המדינות זה ככה, מסיבות פרקטיות. שיקולים כמו מתי מקיימים את טקס פרסי אופיר תלויים בענייני הפצה, ומי שמתעסק בזה אלה המפיקים. אבי בהחלט יכול לעמוד בראש האקדמיה, הוא מפיק לא פחות משהוא במאי, ולכן באופן כללי זו בחירה מצוינת. אבל הדרך שבה נעשה המהלך הזה בעייתית. זה ניסיון לדחוק את המפיקים הצידה, וזה מקומם כשזה בא ממנכ"לים שאינם אנשי קולנוע. והמכתב הזה תולה הכל על מוש דנון, שזה קשקוש".

יו"ר האקדמיה לקולנוע, מוש דנוןצילום: מוטי מילרוד

גם יוצרים אחרים הביעו מורת רוח מן המכתב. הבמאית דינה צבי ריקליס, למשל, אמרה היום (רביעי): "קראתי ונכלמתי, בלי קשר למוש (דנון) ולאבי נשר. זה עניין עקרוני, שככה מסיימים עם יו"ר אחד, ופונים חנפנית למישהו אחר בוא להציל אותנו. גם אם יש בעיות באקדמיה, אם רוצים לגרום ליו"ר מכהן לפנות את מקומו — יש דרכים אחרות לעשות זאת. ההתנהלות הזאת מזכירה את האופן שאבי גבאי פיטר בשידור ישיר את ציפי לבני. במקום להציל את הקולנוע, לתקן את הנזקים שמירי רגב גרמה, מוציאים כזה מכתב מתרפס ודוחה? זה מעיד על הרפיסות של האיגודים, ואני לא מוכנה שיכתבו מכתב כזה בשמי".

בנובמבר יתבקשו חברי הנהלת האקדמיה לבחור את היו"ר החדש, ודנון, שמסיים את הקדנציה הראשונה שלו בתפקיד, רשאי להתמודד על קדנציה נוספת. דנון סירב להתייחס היום למכתב שנשלח לנשר, ומסר: "בחירות לתפקיד היו"ר זה לחלוטין לגיטימי ואני שמח שאם לפני שנים מועטות זו היתה משימה שנשלחו אליה בלית ברירה, היום בעקבות ההישגים שלי זה נהיה תפקיד נחשק".

את תגובתו של נשר לא היה אפשר להשיג.

תגובת איגודי היוצרים: "תפקיד יושב ראש האקדמיה עומד לבחירה בספטמבר. אנו מודים למוש על כהונתו המוצלחת ועל קידום האקדמיה למקום טוב משהיתה, כעת חושבים איגודי היוצרים כי אבי נשר הוא מועמד ראוי לתפקיד יושב ראש וביקשו ממנו להעמיד עצמו לבחירה, נשמח אם ייעתר לבקשתנו ונשמח שייבחר באופן דמוקרטי בהתאם לכללי האקדמיה.

"טענות הפוטש וההשתלטות הן מגוחכות וכמעט אינן ראויות להתייחסות, אין בתקנון האקדמיה שום דבר שמחייב שמפיק יעמוד בראש האקדמיה, אין תקנה שמחייבת בחירה אוטומטית של יושב ראש מכהן ובקשתנו מאבי נשר נובעת מאהבת הקולנוע והמחשבה הכנה כי הוא האיש המתאים בזמנים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ