אלו המועמדים הסופיים לפרסי הקולנוע התיעודי

על הפרסים, המוענקים מדי שנה על ידי פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל, מתמודדים בין היתר הסרטים "לאה צמל, עורכת דין", "אורי זהר חוזר" ו"יונתן אגסי הציל את חיי"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "לאה צמל, עורכת דין". הסרט עורר סערה
איתי שטרן

היום (רביעי) הוכרזו המועמדים הסופיים לטקס פרסי הקולנוע התיעודי לשנת 2019 מטעם פורום היוצרים הדוקומנטרים בישראל. על הפרס לסרט התיעודי באורך מלא מתחרים השנה "לאה צמל, עורכת דין" של רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש, שזכה מוקדם יותר השנה בפרס הראשי ב"דוקאביב" ועורר סערה. עוד מועמדים הם הסרט "יונתן אגסי הציל את חיי" שביים תומר הימן אודות תלאותיו של כוכב הפורנו ההומו; "אורי זהר חוזר" של דני רוזנברג ויניב סגלוביץ', שמציע מבט עכשווי על זוהר כשהוא חוזר לעסוק לרגע בבימוי; "במדבר: דיפטיך תיעודי" של אבנר פיינגלרנט; ו"לתפוס את יהושע" של שי פוגלמן. נעדר בולט מן הרשימה הוא הסרט "קינג ביבי" של דן שדור, שזכה להצלחה מסחרית ועורר שיח ביקורתי כשהוצג בהצלחה בסינמטקים ובערוץ יס דוקו.

בקטגוריית סרט תעודה של עד 60 דקות מתחרים השנה "ארמי אוף לאברז בארץ הקודש" של אסף גלאי, ובו פרופיל אודות סולן להקת האייטיז שעלה לארץ; "היה היה ילד" של אורי לוי אודות משפחה המתמודדת עם ילד עם שיתוק מוחין; "הסוד שכולם יודעים" של אילן מזרחי על נער מתבגר שמגלה יום אחד כי נוצל על ידי ארגון קיצוני המבקש להפסיק את תהליך ההתבוללות בחברה היהודית; "זונה כמוני" של יעל שחר ושרון יעיש אודות צעירה מהונגריה שנמכרה לזנות בישראל; ו"מתנחלת" של איריס זכי העוקב אחר הבמאית שמגיעה להתנחלות תקוע ומבקשת להכיר טוב יותר את בני המקום.

מתוך "ארמי אוף לאברס בארץ הקודש"צילום: נעמה פיריץ

בקטגוריית הסדרות התיעודיות ששודרו בטלוויזיה מועמדות השנה "טרנסקידס" של הילה מדליה אודות מסע ההתבגרות של נערים ונערות טרנסג׳נדרים; "יומני קירשנבאום" של לירן עצמור ובן שני העושה שימוש ארכיוני בכתבותיו של מוטי קירשנבאום; "העברים", סדרת הסרטים שהפיק יאיר קדר עם שורה של יוצרים אודות גדולי המשוררים העבריים; "מעברות", הסדרה המדוברת ומעוררת המחלוקת של דינה צבי ריקליס ואריק ברנשטיין אודות תקופת המעברות בקום המדינה; ו"משתפים פעולה" של טל מיכאל ודוד אופק אודות הסייענים הפלסטינים שמשתפים פעולה עם מנגנוני הביטחון הישראליים.

בתחום הכתבה התיעודית של השנה זכתה "עובדה" של קשת 12 לשלוש מועמדויות, ו"זמן אמת" של כאן 11 לשתי מועמדויות. הזוכים יוכרזו בטקס שייערך ב–19 בנובמבר. יו"ר הפורום, חגית בן יעקב, מסרה כי "למרות קשיים רבים ואתגרים שהולכים וגדלים משנה לשנה, היוצרים הדוקומנטרים מוכיחים פעם אחר פעם שהיצירה חזקה מהכל ויכולה לכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ