נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

מועצת הקולנוע אישרה אתמול (ראשון) תקצוב של שלוש קרנות קולנוע אזוריות חדשות, כחלק מן הרפורמה שהובילה שרת התרבות והספורט מירי רגב. הקרנות החדשות יפעלו בצפון הארץ ובגדה המערבית, יתוקצבו בסכום כולל של יותר משמונה מיליון שקל בשנה, ויתמכו בסרטים של יוצרים מהאזורים הללו ובסרטים שיצולמו בהם. אף שמבחני התמיכה בתחום הקולנוע קבעו שגם קרן אזורית בדרום הארץ תזכה לתקצוב, חברי המועצה לא אישרו תמיכה באף קרן דרומית, בטענה שכל הגופים מן הדרום שהגישו בקשה לתמיכה לא עמדו בתנאי הסף.

הקמת קרן קולנוע בגדה המערבית עוררה בשבוע שעבר תרעומת בקרב יוצרים, שטענו שקרן כזאת גזענית בבסיסה משום שהיא תשרת רק את התושבים היהודים בגדה המערבית. זאת, כיוון שרק בעלי אזרחות ישראלית רשאים להגיש בקשות תמיכה, וכיוון שקרן גשר (שמפעילה את הקרן יחד עם "מרכז קהילתי שומרון") פירסמה קול קורא ובו רשימת יישובים שרק תושביהם יוכלו להגיש בקשות לקרן — רשימה שבה נכללו יישובים יהודיים בלבד. לאחר הפרסום ב"הארץ" בדבר הביקורת על הקרן, פנו יוצרים לקרן גשר וקבלו על פרסום רשימת היישובים, בטענה שהיא מבוססת על צו צבאי ולא על חוק מדינה שמגדיר את גבולות האזור כמו במקרה של הנגב והגליל. עוד באותו יום הסירה הקרן את הרשימה מהאתר שלה וביטלה את התנאי שלפיו רק תושבי היישובים הללו יהיו רשאים לפנות אליה בבקשת תמיכה.

מועצת הקולנוע אישרה אתמול בישיבתה תקצוב של שתי קרנות בצפון הארץ: האחת תופעל בידי עמותת "מרכז תרבות נוף הגליל" באמצעות קרן רבינוביץ', והאחרת בידי "קרן קולנוע גליל". את הקרן שתפעל בגדה המערבית יפעיל "מרכז קהילתי שומרון" באמצעות קרן גשר.

השרה רגב מסרה: ״הבטחתי ואני מקיימת! אנחנו עושים היום היסטוריה. משרד התרבות והספורט יתמוך בהפקות סרטים אזוריות בצפון ולראשונה גם ביהודה ושומרון, ובתקווה כבר בעתיד הקרוב גם בדרום. מה שהחל בהקמתה של הוועדה לבחינת עבודתן של קרנות הקולנוע ממשיך כעת ביישומה של הרפורמה המקיפה, שהובלתי בתחום הקולנוע. הרפורמה נותנת הזדמנות שווה לאותם קולות בצפון וביהודה ושומרון.

"טחנות הצדק התרבותי, המביאות לידי ביטוי את מנעד הקולות בחברה הישראלית, פעלו אצלנו מהר ובימים אלה מושלם עוד שלב בתיקונה של מפת התרבות בישראל. היוצרות והיוצרים מהפריפריה, הצפון ומיהודה ושומרון הופכים להיות יותר ויותר במרכז העניינים, לא רק על הבמה אלא גם על המסכים. בקרוב יתאפשר להם להביא את היכולת והכישרון שלהם לידי ביטוי. לצערי הרב, הגופים שהגישו מהדרום לא עמדו בתנאי הסף. כולי תקווה שבשנה הבאה גופי הדרום יעמדו בתנאי הסף ויוכלו ליהנות מתמיכת המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ