רגב בפנייה לראש העיר מעלות תרשיחא: "מְנע הקרנת 'לאה צמל, עורכת דין'"

שרת התרבות פנתה במכתב אישי לארקדי פומרנץ, שבמסגרת פסטיבל דוקאביב גליל שבעירו יוקרן הסרט. כן פנתה ליועץ המשפטי לממשלה: "הקנה לי סמכות לעצור את 'השופר' הפלסטיני הקיצוני הזה"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסרט. יקבל את הפרס אחרי הכל
מתוך הסרט. לפי רגב, "נותן במה למי שרוצים למחוק אותנו מעל פני האדמה"צילום: ‏פיליפ בלאיש

שרת התרבות והספורט מירי רגב ביקשה היום (רביעי) מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, למצוא ערוץ משפטי שיאפשר לה למנוע הקרנה של הסרט "לאה צמל, עורכת דין", שתתקיים ביום שבת בפסטיבל דוקאביב גליל. בה בעת פנתה השרה גם לארקדי פומרנץ, ראש העיר מעלות תרשיחא בה מתקיים בימים אלה הפסטיבל, והאיצה בו לפעול בעצמו למניעת הקרנת הסרט בעוסק בעו"ד המייצגת פלסטינים, בטענה שכרגע אין בידיה את הסמכות המשפטית הדרושה כדי למנוע הקרנה כזאת בעצמה.

"ניסיתי בכל דרך בארבע השנים האחרונות להעביר תיקון לחוק, כך שתינתן לי הסמכות החוקית, שאינה מסורה בידיי במצב המשפטי הקיים, לשלול או לפגוע במוסדות נתמכים הנותנים במה למי שחפץ למחוק אותנו מעל פני האדמה של מדינתנו. אך לצערי, אף כי העברתי בקריאה ראשונה את הצעת התיקון הרצוי לחוק (המכונה 'חוק הנאמנות בתרבות'), סוכלה השלמת המהלך החשוב והחיוני על ידי חברי הכנסת משה כחלון ואביגדור ליברמן", כתבה רגב לראש העיר מעלות תרשיחא. "לפיכך, בשל המצב המשפטי הקיים, אבקשך למנוע את הקרנתו של הסרט במתקנים העירונים הממומנים מקופת הציבור".

טריילר "לאה צמל, עורכת דין"

במכתבה למנדלבליט הזכירה שרת התרבות שכבר פנתה אליו בשורה של מקרים דומים בארבע השנים האחרונות. "מקרה זה מצטרף לשורה ארוכה של מקרים, בהם פניתי לסיועך למציאת מסלול חוקי, שיקנה לי סמכות לעצור את 'השופר' הפלסטיני הקיצוני הזה, המאיים לכלותנו בתמיכת המדינה", ציינה רגב במכתבה והזכירה את הצעת החוק שלה שנפלה. "לכן, אני מבקשת ממך לסייע לי למצוא ערוץ חלופי מיידי, ולמנוע את המשכה של סדרת האימה, שתקציב ציבורי תומך במוסדות תרבות הפוגעים ברגשות הציבור המאדירים מחבלים ופועלם כנגד היותנו כמדינה יהודית דמוקרטית".

מכתביה של רגב נשלחו יומיים בלבד לאחר שפנה אליה בעניין זה פעיל הימין שי גליק מארגון "בצלמו". במכתב שהעביר אל השרה קרא לה גליק לבטל את הקרנת הסרט, והאיץ בה לפנות לראש העיר מעלות תרשיחא כדי שיפעל הוא לביטול ההקרנה, בטענה שהסרט "מהווה תמיכה בטרור".

"לאה צמל, עורכת דין", סרטם התיעודי של רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש, עוקב אחר עורכת הדין הישראלית שזה חמישה עשורים מנהלת מרדף בלתי נלאה במסגרתו מייצגת פלסטינים שהיא רואה כאסירים פוליטיים — ממפגינים פלסטינים בלתי אלימים ועד ללוחמים חמושים. הסרט זכה השנה בפרס הראשון של פסטיבל דוקאביב, וזמן קצר לאחר מכן הורים שכולים מפורום "בוחרים בחיים" מחו על הזכייה בעידוד פעילי ימין. הם תבעו ממפעל הפיס לבטל את הפרס, שרת התרבות הצטרפה לקריאתם, מנויי פיס רבים הצטרפו למחאה וביטלו את מנוי הפיס שלהם, עד שלבסוף הודיע מפעל הפיס כי יבחן את מתן הפרס, וכי לא יממן יותר את הפרס לסרטים זוכי דוקאביב.

החלטת מפעל הפיס עוררה תגובות חריפות וביקורת שהלינו על סירובו של המוסד להגן על חופש הביטוי. בין היתר שופטים בוועדות פרס של הפיס פרשו מתפקידם, מועמדים לפרס ספיר התחייבו להעביר חלק מכספי הפרס לדוקאביב, וגל נוסף של ביטולי מנויים הגיע. לפני כחודשיים חזר בו מפעל הפיס, והודיע כי יעביר את המענקים כמתוכנן, אך ימסור אותם לפסטיבל וזה יעביר אותם לזוכים.

הסרט "לאה צמל, עורכת דין"', שהפרס של מפעל הפיס אמור לממן את קמפיין האוסקר שלו, ממשיך בינתיים לזכות בשבחים בעולם. בין היתר, באוגוסט האחרון נודע כי הוא נכלל ברשימה המקוצרת של 12 המועמדים לפרס האקדמיה האירופית ("האוסקר" האירופי) לסרט התיעודי הטוב ביותר. ובחודש שעבר נודע כי הוא מועמד לשני פרסי IDA (האיגוד הדוקומנטרי הבינלאומי) — פרס הסרט הטוב ביותר ופרס הבימוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ