רגב תוקפת את המשנה ליועמ"ש: "את נותנת גיבוי לפעילות חתרנית"

אתמול קבעה דינה זילבר כי אין בסיס לביטול הקרנת הסרט "לאה צמל, עורכת דין" בפסטיבל דוקאביב גליל. היום כתבה לה רגב: "את מבקשת לעצור את דרישותיי הלגיטימיות לא לתת במה למאדירי מחבלים"

אור קשתי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב
אור קשתי
נעה שפיגל

שרת התרבות והספורט מירי רגב פירסמה הערב (שבת) תגובה לדברי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שקבעה כי אין בסיס להחלטת ראש העיר מעלות תרשיחא, ארקדי פומרנץ, לבטל את הקרנת הסרט "לאה צמל, עורכת דין" בפסטיבל דוקאביב גליל. "במהלך ארבע השנים האחרונות, פעם אחר פעם, את נותנת גיבוי לפעילות חתרנית במוסדות נתמכים. זאת פעילות הפוגעת ברגשותיהם של ציבורים גדולים בישראל ובסמלים היקרים ללבנו והשואפת לפגוע בעצם קיומנו", כתבה שרת התרבות.

"הגדלת לעשות, במונעך מראש עיר לבצע את תפקידו — שהוא, בראש ובראשונה, לשרת ולייצג נאמנה את תושביו, כמי שמכיר אותם מקרוב", טענה רגב. "ראש העיר סוברני, בעיניי, לנוכח הנסיבות, למנוע תסיסה ביישוב בשל הקרנתו של סרט דוקומנטרי, שקומץ יוצרים תל־אביבים מנותקים החליטו להקרינו במעלות תרשיחא על אפם וחמתם של התושבים היהודים והערבים החיים שם יחדיו ובהתעלמות מוחלטת מפיגוע הטרור הנורא משנות ה–70, שנותר כפצע מדמם במעלות תרשיחא ובארץ כולה".

לדברי שרת התרבות, על זילבר היה לפעול "כדי ליצור מציאות משפטית חדשה, העולה בקנה אחד עם הצורך, המובע על ידי רוב הציבור, לשמור על עצם קיומה של המדינה כמדינת הלאום שלנו, ולא לתת במה במוסדות הנתמכים לתומכיהם של מי שבא עלינו לכלותנו".

עוד טוענת רגב כי זילבר לא התערבה כאשר ביקשה לפסול את הקרנת סרט תעודה על יגאל עמיר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים ב–2015, "אך כעת, כשמדובר בפרקליטת המחבלים, שוב חוזרת עונת האביב והפריחה של 'אפקט הצינון', לפיו את מבקשת לעצור את דרישותיי הלגיטימיות לא לתת במה למאדירי מחבלים".

"לאה צמל, עורכת דין" הוקרן השבת בקיבוץ כברי. כמאתיים איש הפגינו היום נגד הקרנה נוספת של הסרט, שנערכה על ידי פורום היוצרים הדוקומנטרים וארגונים נוספים במעלות. המפגינים שרו "מי שמאמין לא מפחד", קראו קריאות גנאי נגד היוצרים כמו "בוגדים", "רוצחים" ו"לאה צמל תמות". המשטרה עיכבה לחקירה מפגין אחד.

אתמול מסרה זילבר כי "לא הובאה תשתית המבססת נסיבות כה חריגות וקיצוניות שיאפשרו פגיעה בחופש הביטוי על דרך ביטול ההקרנה". היא הוסיפה כי מסר שלטוני לפיו פעילות מוסדות התרבות והיוצרים "נבחנת כל העת תחת עיניהן הפקוחות של רשויות השלטון, ונתונה לפיקוח ולניטור באופן המבקש להתאים תכנים לטעם השלטוני", יוצר אפקט מצנן הפוגע בשורשו של חופש הביטוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ