קולנוענים בעולם קוראים להחרמת הפסטיבל הגאה בת"א כהזדהות עם הפלסטינים

יותר ממאה במאים ובמאיות להט"בים קראו להחרים את ה–TLVFest בגלל שהוא נתמך על ידי הממשלה. מנהל הפסטיבל: זו פגיעה בקולות האופוזיציוניים בישראל

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורחי הפסטיבל הגאה בתל אביב
אורחי הפסטיבל הגאה בתל אביבצילום: ניר קידר

יותר ממאה במאים, במאיות, היסטוריונים וחוקרים קווירים ולהט"בים חתמו על עצומה הקוראת להחרים את ה–TLVFest, פסטיבל הקולנוע הלהט"בי המתקיים מדי שנה בתל אביב, זאת מתוך הזדהות עם המאבק הקווירי־פלסטיני. את עצומה יזמה PACBI, זרוע של ארגון ה–BDS הפלסטיני ובשיתוף פעולה עם ארגוני להט"ב פלסטינים. בין החותמים על העצומה ניתן למנות את האמנית שרלוט פרודג'ר, זוכת פרס טרנר הבריטית, הבמאי הצרפתי אלן גירודי, שביים את "זרים על שפת האגם" והוצג בישראל וזכה בה להצלחה לא מבוטלת, הבמאי התיעודי ההודי עטור הפרסים, הארג'אנט ג'יל, היסטוריונית האיידס שרה שולמן ואחרים.

החותמים על העצומה הבהירו כי התנגדותם לפסטיבל קשורה בעובדה כי הוא נשען על כספי ציבור ישראליים ואי לכך הם קוראים ליוצרי קולנוע ברחבי העולם להימנע מלהגיש אליו סרטים. הם מציינים כי הימנעות זו תצטרך להימשך עד שישראל תכבד את החוק הבינלאומי ואת זכויות האדם הבסיסיות שמגיעות לפלסטינים. הפסטיבל, שאמור להתקיים השנה בין ה–4 ל–13 ביולי, זוכה לתמיכה של עיריית תל אביב ומשרד התרבות הישראלי. לדברי המוחים, כל עוד הפסטיבל ימשיך ליהנות מתקציבים אלו, הקריאה לחרם עליו תעמוד בעינה.

יאיר הוכנר, מייסד הפסטיבל ומנהלו האמנותי צילום: קובי קליטמן

מייסד הפסטיבל ומנהלו האמנותי, יאיר הוכנר, מסר ל"הארץ" כי הקריאות לחרם מצד יוצרים קווירים בעולם אינן חדשות עבורו וכי ההכנות לפסטיבל הקרוב נמצאות בעיצומן למרות הכל. בתגובה רשמית מצד הפסטיבל נכתב: "אנחנו יודעים שהיוצרים שקוראים לחרם על פסטיבל הקולנוע הגאה בתל אביב חושבים שהם עוזרים לפלסטינים אך הם טועים. היום, חשוב מאי פעם שהקהילה הבינלאומית תתמוך בקולות המביעים התנגדות לממסד בישראל, במיוחד לאחר ההישג של הליכוד בבחירות שנערכו השבוע".

לדבריו של הוכנר, קריאות החרם התרבותי רק יעצימו את התחושה של ישראלים רבים לגבי חוסר האפשרות לדיאלוג עם הפלסטינים וימנעו אפשרות של עתיד טוב יותר. "בעוד שאנחנו לא מתיימרים לדרוש משכנינו הפלסטינים כיצד לנהל קמפיינים לאומיים לא אלימים, אנחנו מבקשים לפנות אליהם ולהבהיר כי הקריאה הזו לחרם היא בגדר טעות. פגיעה בפסטיבל וביוצרים שכן יבחרו להשתתף בו רק תביא להשתקה של הקולות האופוזיציוניים בישראל".

פסטיבל הקולנוע הגאה, שהוקם שנוסד ב–2006 הוא פסטיבל הקולנוע הלהט"בי הגדול בישראל. הוא עלה לכותרות בעבר בשל הבחירה שלו להקרין סרטים בעלי אופי פוליטי ופרו־פלסטיני. כך למשל הציג בשנת 2016 את "אוריינטד" שעסק בסיפורם של הומואים פלסטינים שחיים בתל אביב. שנה לאחר מכן הציג את The Wound שהבמאי שלו הכריז כי לא יגיע לפתיחת הפסטיבל בשל תמיכתו בארגוני ה–BDS. בעקבות מהלכים אלו קראו בממשלה להחרים את הפסטיבל וכינו אותו "תומך BDS".

הוכנר התייחס גם לטענה שהפסטיבל מבצע "פינק וושינג" (הלבנה של פשעי הכיבוש תוך שימוש בהדגשת האווירה הפרו־להטב"ית בישראל) ואמר: "הקיום של הפסטיבל יוצא באופן נחרץ נגד ההומופוביה, הגזענות והמיזוגניה של ממשלת ישראל ואנחנו אומרים זאת בקול ובגאווה. אנחנו גם נמשיך לשתף פעולה עם קולנוענים קווירים פלסטינים שמבקשים להמשיך ולפעול יחד, כדי לבנות חברה הרבה יותר סובלנית — בישראל ופלסטין גם יחד".

איתי פנקס ארד, חבר מועצת עיריית תל אביב ומחזיק תיק הלהט"ב: "אני מתנגד בתוקף לכל סוג של חרמות, וכשזה מגיע לעולם התרבות, זה צורם במיוחד. עיריית תל אביב תומכת בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה מיום שנוסד, והזוי שיש מי שמבקש למנוע את זה. במקום לעודד מיזמים וגופים שפועלים באופן עקבי למען מיעוטים, ונגד אפליה וגזענות – המחרימים פוגעים בקידום הערכים שהם כביכול מקדשים, רק בשם שנאה עיוורת כלפיי כל מה שישראלי. זו אינה ביקורת לגיטימית אלא ערעור על עצם קיומה של מדינת ישראל. ההפסד שלהם - כי השנה הצלחנו להכפיל את תקציב הפסטיבל ל-160 אלף , הגדול ביותר אי פעם, ואני אפעל להמשיך ולהגדיל את התמיכה העירונית בו גם בשנים הבאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ