"הוא היה גזען": קריאות להסיר את שמו של ג'ון ויין מנמל תעופה בקליפורניה

במפלגה הדמוקרטית במחוז אורנג' דורשים למחוק את שמו של כוכב הקולנוע המנוח בגלל דברים שאמר בראיון ל"פלייבוי" ב-1971. "עכשיו הזמן לעשות זאת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסל של ג'ון ויין בנמל התעופה על שמו במחוז אורנג' בקליפורניה
פסל של ג'ון ויין בנמל התעופה על שמו במחוז אורנג' בקליפורניהצילום: AFP

ראשי המפלגה הדמוקרטית במחוז אורנג' בקליפורניה קוראים להסיר את שמו של שחקן הקולנוע ג'ון ויין משמו של נמל התעופה במחוז בגלל הערות גזעניות שלו בעבר.

ראשי המפלגה הרפובליקאית במחוז דחו מיד את ההצעה. הם גינו את הערותיו של ויין, אבל ציינו את פועלו כשחקן וכנדבן.

במפלגה הדמוקרטית של המחוז מגנים את "האמירות הגזעניות של ויין" בראיון עמו ב-1971. "נמל תעופה בינלאומי שמשרת מיליוני בני אדם בכל שנה לא יכול להיקרא על שמו של אדם שהתנגד בחייו לצדק ולשוויון זכויות של כולם", אמרה יו"ר המפלגה הדמוקרטית של מחוז אורנג', אדה בריסנו. "עכשיו הזמן לעשות את השינוי".

לדרישה למחוק מנמל התעופה את שמו של ויין, שהיה תושב במשך שנים במחוז אורנג' ומת ב-1979, אינה חדשה. רבים טענו כי בגלל אמירותיו נגד שחורים, ילידים אמריקאים ולהט"בים בראיון עמו ב"פלייבוי" ב-1971 לא ראוי ששמו יתנוסס על נמל תעופה בקליפורניה. 

בראיון ב"פלייבוי" אמר ויין "אני מאמין בעליונות לבנה כל עוד לא יחנכו את השחורים לקחת אחריות על מעשיהם. אנשים חסרי אחריות לא יכולים להיות בתפקידי מפתח". הוא אמר עוד שאין לו חרטה על תקופת העבדות בארצות הברית ויצא נגד סרטים כמו "אדם בעקבות גורלו" ו"קאובוי של חצות". 

נמל התעופה במרכז מחוז אורנג' נקרא על שמו של ויין זמן קצר אחרי מותו ב-1979. דוברת נמל התעופה, דיאן תומפסון, אמרה שלראשי המחוז אין שום כוונה לשנות את שמו או להזיז את הפסל של ויין מנמל התעופה אף על פי שהנושא עלה אחת לכמה זמן, כולל בשנה שעברה.

בהודעה שפרסם אתמול (שני) בנו של השחקן, איתן ויין, נאמר "אבקש להבהיר דבר אחד: ג'ון ויין לא היה גזען. אני יודע שהרבה נוטים להשתמש במונח הזה בימים אלה, אבל אני מתייחס לכך ברצינות". לדבריו, "אין ספק שהמלים שאמר לפני חמישים שנה פגעו והרגיזו. הם פגעו בו גם, כי הדברים שרצה להגיד הובנו שלא כהלכה... אלה שהכירו אותו ידעו שהוא האמין שלכל אחד מגיעה הזדמנות שווה". עוד אמר שאביו יצא נגד דעות קדומות בכל פעם שנתקל בהן ושהוא עבד עם אנשים מכל הגזעים, גם כאלה בעלי אמונות ונטיות מיניות שונות משלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ