מחאה נגד שאמה הכהן שרוצה לקרוא לרחוב על שם זאב רווח: "כתם מוסרי"

רבים התרעמו על המהלך של ראש העיר רמת גן והזכירו שנגד רווח הוגשו בעבר תלונות על הטרדה מינית, לצד עדויות ברשתות החברתיות. העירייה: "הרחוב ייקרא על שם רווח ושום קמפיין שיימינג מתלהם לא יעצור זאת"

שירה מייקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב רווח. הכחיש את כל ההאשמות נגדו
שירה מייקין

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, סופג ביקורת על החלטתו לקרוא לאחד הרחובות בעיר על שמו של זאב רווח לרגל יום הולדתו ה-80 השחקן. "בקרוב תגיעו לרחוב 'זאב רווח' ברמת גן", כתב שלשום (שבת) שאמה הכהן בחשבון הפייסבוק שלו. "מזל טוב לזאב רווח, תושב העיר ובוגר מחזור א' של בית הספר למשחק בית צבי שבעיר, זוכה שלושה פרסי אופיר, ומהאושיות החשובות שהיו הקולנוע והתיאטרון הישראלי, שחוגג 80 ונאחל לו בריאות טובה".

לצד שלל המגיבים שבירכו, היו רבים ורבות שמחו על הבחירה ברווח והזכירו את עברו הבעייתי. "אתה מנציח איש שהטריד נשים (לכאורה) ורבות דובר ונכתב על כך", ענתה לו אחת המגיבות. שאמה הכהן ענה לה שאינו מכיר הרשעה כזו. מגיבה אחרת כתבה: "האם לאור העדויות על הטרדות (לכאורה) זה צעד ראוי בעיניך? מצד אחד העירייה מקדמת את השוויון ופועלת לקרוא ליותר רחובות על שם נשים. מצד שני - זה. צעד קדימה ושניים אחורה". שאמה הכהן ענה לה: "שנפסול פועל של כמעט 60 שנים של אדם בגלל תלונות שנחקרו ולא הפכו לכתב אישום ובטח לא להרשעה?"

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהןצילום: אילן אסייג

חלק מהמגיבים הצביעו על כך שרווח חבר ליכוד ותיק, וכי אחיינו, משה רווח, משמש כמשנה לראש העיר רמת גן ויו"ר סיעת הליכוד ברמת גן. למגיב שכתב כי זה "מריח כבחירה פוליטית", ענה שאמה הכהן: "לא הכל פוליטיקה". בפוסט מאוחר יותר הבהיר שאמה הכהן כי אין לו שום קשר אישי לרווח וכי קרוב משפחתו אכן חבר בקואליציה העירונית - אך שמע על ההחלטה מהפייסבוק.

בשנת 2006 הוגשו שתי תלונות למשטרה נגד רווח בגין במעשים מגונים והטרדת שתי שחקניות. רווח הכחיש את ההאשמות והפרקליטות החליטה בסופו של דבר לסגור את התיק מחוסר ראיות. אך תחקיר "הארץ" מ-2018 העלה סימני שאלה ביחס להליך גניזת התיק, שנסגר חרף העובדה שגורמים משפטיים בכירים סברו אז שקיימת תשתית ראייתית מספקת להעמדתו לדין. בחוות הדעת שהוכנה בפרקליטות מתארת המתלוננת המרכזית מסכת מפורטת של הטרדות מיניות ומעשים מגונים שלטענתה ביצע בה רווח במשך כמה שנים, בהצגה שבה היה הכוכב הראשי והבמאי. 

ביוני 2017 התראיין רווח ל"ידיעות אחרונות" והגן על אופק בוכריס ומשה איבגי. בין היתר אמר רווח: "אני אוהב לחזר. מה רוצים מאתנו? לחבק, לנשק, זה לא אומר שאני כבר עושה משהו רע. אופק בוכריס הוא קצין מצטיין ואני מקווה מאוד שלא עשו לו עוול". בעקבות הראיון פירסמה השחקנית ריקי בליך פוסט בפייסבוק ובו כתבה כי רווח הוא "אדם עלוב, שלא היתה אשה שעברה לידו ולא הרגישה גועל והטרדה". בליך קראה לשחקניות אחרות "לצאת מהארון" ולספר "על רווח הדוחה והמטריד". הזמרת והשחקנית לשעבר קמילה טרגולוב נענתה לקריאה והעלתה פוסט שבו סיפרה כי היא אחת המתלוננות שהגישו נגד רווח תלונה לפני עשור. "כשסיימתי את לימודיי בניסן נתיב, זאב רווח לקח אותי לשחק בהפקה שלו", כתבה טרגולוב. "הוטרדתי במשך שנתיים וחצי על ידי האיש, וכשסוף סוף פניתי למשטרה עברתי חקירות ועימותים במשטרה/ שח"ם/ משרדי עורכי דין עוד שנה שלמה". רווח הכחיש את ההאשמות.

גם שחקנית ששיחקה לצד רווח בתיאטרון חיפה בשנות ה-70 וביקשה להישאר בעילום שם, סיפרה אז ל"הארץ" כי "הייתי צעירה, אחרי שירות בלהקה צבאית, ולא היה שחקן שלא הטריד אותי מינית בתיאטרון. זו היתה רוח הדברים בתקופה ההיא, אבל זאב רווח היה אגרסיבי. לא היתה בחורה שעברה לידו שלא דחף לה ידיים. הוא גרם לנשים להבין שאסור להתעסק אתו. הלכתי להתלונן עליו לבמאי ההצגה ואז הוא דאג שיפטרו אותי כי אני עושה בעיות". רווח הכחיש את הדברים.

בעקבות הביקורת העלה הערב שאמה הכהן סקר בחשבון הפייסבוק שלו, וביקש מעוקביו להכריע אם ההחלטה לקרוא על שם רווח רחוב היא ראויה או פסולה. "ההחלטה להנציח את זאב רווח עוררה שאלה. אשמח לשתף אתכם בשיקולים שעמדו לנגד עיניי ובכמה עובדות, שיש מי שמנסה לעוות", כתב שאמה הכהן ופירט שורה של עובדות על רווח, כמו: "נגד רווח הוגשו לפני כמעט 20 שנים שתי תלונות על הטרדה מינית שנחקרו תוך סיקור תקשורתי רחב, מה שברוב המקרים שולף החוצה ומציף כל שלד דומה מהארון וכל ראיה רלוונטית. מעולם לא הוגש נגד רווח כתב אישום בעניין". לאחר מכן הוסיף שורה של שאלות, ובהן: "האם מי שנחקר במשטרה ולא הועמד מעולם למשפט כי לא נמצאו מספיק ראיות לשם כך נושא קלון על מצחו עד מותו? התשובה בעיני היא ממש לא, אלא אם בחר החשוד להסתתר מאחורי טענות התיישנות או שימוש בזכות השתיקה", וגם: "האם נכון לנו לצד ההקצנה בשיח לעודד משפטי שדה בה הציבור מחליף את הפרקליטות ומאשים ומחליף את בית המשפט וגם שופט? גם כאן התשובה היא ממש לא ואוי ואבוי לנו מזה".

התגובות לפוסט היו חריפות. רבים זעמו על עצם קיומו של הסקר, שנוסח לדבריהם בצורה מגמתית. בחלוף מספר שעות נמחק הסקר (ונותר יתר הפוסט). "אין דבר כזה בעד ונגד הטרדה מינית", כתבה אחת מהן. אחרים הציעו לקרוא לרחוב על שם אישה, ואפילו חשבון הפייסבוק של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית הצטרף לדיון. "כרמל, אתה טועה", כתבו מהאיגוד. "לא לקרוא רחוב על שם מישהו זה לא לתלות אותו ולא להרוג אותו. שתי נשים שונות הגישו תלונות על הטרדה מינית מצידו. נכון, התיקים נסגרו, כמו 84% מתיקי עבירות המין. מחוסר ראיות, לא חוסר אשמה. היו עוד נשים שדיברו, ורווח עצמו התרברב בעבר בהתנהגות שברור לכל שמהווה תקיפה מינית. ההתעקשות לתת לו את האקסטרה-אקסטרה כבוד הזה היא אצבע בעין של הנשים שסיפרו שפגע בהן, ושל נפגעות ונפגעי תקיפה והטרדה מינית, בכלל. אתה פוגע ברגשות של רבות ורבים, ובשביל מה? במה אתה נתלה? האם זה שווה את הכתם המוסרי?"

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "הסקר מעולם לא נמחק על ידי מי מטעם העירייה אלא מטעם פייסבוק. לעירייה לא מוכרת בכלל שום אפשרות טכנית לבצע מחיקה של רכיב הסקר בלבד מפוסט. כל פרסום שלא מברר את הדבר מול פייסבוק ולא מציין במפורש את עמדת העיריה בעניין הינו לשון הרע במזיד". עוד נמסר כי "כל עוד לא נכנסו לפעולה באופן מאורגן ארגונים וקבוצות, התוצאה בסקר גם אחרי 1,000 משיבים היתה 70/30 לטובת הנצחת זאב רווח. הרחוב ייקרא על שם זאב רווח ושום קמפיין שיימינג מתלהם לא יעצור זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ