עשרות קולנוענים לחברי הקונגרס האמריקאי: הצילו את בתי הקולנוע

יותר ממחצית מבתי הקולנוע בארה"ב חזרו לפעילות, אך האולמות הקטנים נמצאים בסכנת סגירה. קולנוענים בכירים, בהם אלמודובר, סקורסזה ואיסטווד, מזהירים במכתב: "אנו חוששים לגורלם"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סקורסזה, איסטווד ואלמודובר
נירית אנדרמן

כמה עשרות קולנוענים, מהמשפיעים ביותר בהוליווד, שיגרו אתמול (רביעי) מכתב לחברי קונגרס בארצות הברית בקריאה לסייע לבתי הקולנוע, שנפגעו קשות ממשבר הקורונה ושרבים מהם נאבקים כעת על הישרדותם. במכתב ששלחו קלינט איסטווד, פדרו אלמודובר, מרטין סקורסזה ורבים אחרים הם הביעו חשש לגורלם של בתי הקולנוע, אם אלה לא יקבלו סיוע מטעם המדינה.

"בתי הקולנוע הם תעשייה חיונית המייצגת את המיטב של הכישרון והיצירתיות באמריקה, אבל כעת אנחנו חוששים לגורלם", ציינו הקולנוענים במכתבם. "המדינה שלנו אינה יכולה להרשות לעצמה לאבד את הערך החברתי, הכלכלי והתרבותי שמספקים בתי הקולנוע. החוויה הקולנועית מרכזית לאורח החיים האמריקאי. בתי הקולנוע הם גורם מאחד, שבו מספרי הסיפורים המוכשרים ביותר של האומה שלנו יכולים להציג את הישגיהם הקולנועיים".

כמו בישראל, גם בארצות הברית נסגרו בתי הקולנוע באמצע מארס בגלל התפרצות נגיף הקורונה, והיו מושבתים לאורך חודשים ארוכים. לעומת ישראל שבה הרשתות הגדולות של בתי הקולנוע עדיין לא פתחו שעריהן לציבור, בארצות הברית החלו בשבועות האחרונים חלק מבתי הקולנוע לחזור לפעילות. ואולם גם אלה שכבר שבו ופתחו את שעריהם לקהל, נאלצים כעת להתמודד עם מציאות קשה, בגלל שהוליווד לא משחררת סרטים חדשים גדולים מחשש שאלה לא יצליחו למצות כעת את מלוא הפוטנציאל הכלכלי שלהם. גם החשש של רבים מהצופים לחזור ולפקוד את בתי הקולנוע בטרם מוגרה המגפה, גורם לכך שהכנסותיהם של בתי הקולנוע עדיין נמוכות.

לפי "הוליווד ריפורטר" יותר ממחצית מבתי הקולנוע בארצות הברית כבר חזרו לפעילות. אבל אם האולפנים ההוליוודים ימשיכו לדחות את יציאתם של הסרטים הגדולים, איגוד בעלי אולמות הקולנוע בארה"ב מזהיר שכ–70 אחוזים מבתי הקולנוע הקטנים והבינוניים ייאלצו להכריז על פשיטת רגל או לסגור אותם לצמיתות.

גם וס אנדרסון, כריסטופר נולאן, ג'אד אפאטו, נואה באומבך, ג'יימס קמרון, דמיאן שאזל, סופיה קופולה, אלפונסו קוארון, סת רוגן ורבים אחרים חתמו על המכתב. לצדם חתמו על המכתב איגוד בעלי אולמות הקולנוע בארה"ב, איגוד הבמאים האמריקאי והתאחדות הקולנוע (ה–MPA שבו חברים חמשת האולפנים הגדולים בהוליווד ונטפליקס). המכתב הועבר בין היתר למנהיג סיעת הרוב בסנאט, מיץ' מקונל הרפובליקאי, ולמנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר.

בתי הקולנוע, מצוין במכתב, "מאפשרים פרנסה למיליונים המועסקים בתחומי ההפקה וההפצה, ולרבים אחרים בתעשיות נלוות כמו מסעדות וסוחרים המסתמכים על הקהל של בתי הקולנוע. בתי הקולנוע גם מובילים בהעסקה של קבוצות הסובלות מתת ייצוג, ובהם בעלי מוגבלויות, אזרחים ותיקים וצעירים שזו עבודתם הראשונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ