במאים פלסטינים נגד שיתוף הפעולה הקולנועי בין ישראל לאיחוד האמירויות

הקולנוענים הפלסטינים קוראים במכתב לעמיתיהם במדינות ערב להוקיע את ההסכם הקולנועי שנחתם באחרונה בין איחוד האמירויות וישראל

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבמאי האני אבו אסעד, מחותמי המכתב. "עצובים והמומים"
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

יותר ממאה אנשי קולנוע, ובראשם כמה מבכירי הבמאים הפלסטינים, מוחים נגד ההסכם לשיתוף פעולה קולנועי שהושג באחרונה בין גופי קולנוע בישראל ובאיחוד האמירויות. בהצהרה שפירסמו הבהירו הקולנוענים הפלסטינים כי הם "עצובים והמומים" מכך שנציבות הקולנוע של אבו דאבי הסכימה לשתף פעולה עם שני גופים הממומנים על ידי ממשלת ישראל, בזמן שהפלסטינים עדיין חיים תחת הכיבוש.

בשבוע שעבר, ימים ספורים לאחר שנחתם בוושינגטון הסכם שלום בין ישראל לאיחוד האמירויות, הודיעו קרן הקולנוע הישראלי, בית הספר לקולנוע סם שפיגל ונציבות הקולנוע של אבו דאבי כי סיכמו ביניהם על שיתוף פעולה עתידי. בהסכם הוחלט, בין היתר, לקיים סמינרים וירטואליים וסדנאות עבודה בהשתתפות יוצרים וכותבים בתחום הקולנוע משתי המדינות, לערוך מפגשי היכרות מקצועיים להחלפת רעיונות, ולפעול יחד להקמת יחד פסטיבל קולנוע אזורי.

הבמאים האני אבו אסעד (שסרטו "גן עדן עכשיו" היה מועמד לאוסקר), אנמארי ג'אסיר ונאג'ווה נג'אר מובילים את רשימת הקולנוענים הפלסטינים שחתמו על מכתב המחאה נגד ההסכם, כך דיווח האתר "סקרין דיילי". "במשך יותר מ–70 שנה הפלסטינים חיים תחת כיבוש צבאי ומציאות קולוניאלית שרק הולכת ומחריפה משנה לשנה", צוין במכתב. "הכיבוש הצבאי והקולוניאליזם הללו השפיעו ופגעו בנו כקולנוענים פלסטינים. ההפקות שלנו נאלצו להסתמך על מימון זר כדי שנוכל לספר את הסיפורים שלנו, לחלוק את חיי היום־יום והשאיפות שלנו".

הקולנוענים הפלסטינים קוראים במכתב לעמיתיהם מאיחוד האמירויות וממדינות ערב אחרות להוקיע את ההסכם הקולנועי בין איחוד האמירויות וישראל, ולסרב לשתף פעולה עם נציגות הקולנוע של אבו דאבי ועם כל גוף אחר מהעולם הערבי שיחתום על הסכמים עם הממשלה הישראלית. עוד ציינו כי על נציגות הקולנוע של אבו דאבי לחתור לתמיכה בקולנוע ערבי בכלל, ובקולנוע אמירתי ופלסטיני בפרט, במקום לשתף פעולה עם הקולנוע הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ