הטופו של הקולנוע: למה כולם אוהבים את אן האת'וויי?

היא שחקנית בינונית, נראית כמו הבת של השכן ומזגזגת בין תפקידים איכותיים לקומדיות רומנטיות רדודות. בכל זאת, אן האת'וויי היא אחת השחקניות האהובות בהוליווד. נטע אלכסנדר מנסה לפצח את סוד הקסם

נטע אלכסנדר, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע אלכסנדר, עכבר העיר אונליין

אן האת'וויי, שסרטה החדש אהבה וסמים אחרים עולה השבוע לאקרנים, היא אניגמה. מבחינות רבות היא דומה לטופו, אותו מזון מושמץ שאין לו טעם ואין לו ריח, והוא נוטה להיטמע בכל תבשיל. אם התבשיל הוכן על ידי שף מהולל כמו אנג לי, התוצאה היא תצוגת משחק מרשימה כאשתו של ג'ייק ג'ילנהול, המגלם הומו בארון, ב"הר ברוקבק" עטור השבחים. לעומת זאת, אם השף הוא אדוארד זוויק ("הסמוראי האחרון"), והתבשיל כולו הוא עיסה מבולבלת של קלישאות, רומנטיקה וקיטש כמו "אהבה וסמים אחרים", האת'וויי שוקעת לתהומות של משחק מאולץ ונטול כל אמינות.אהבה וסמים אחרים - מועדי הקרנה

המקרה של האת'וויי מצער במיוחד בהתחשב בכישוריה הלא מעטים, שבזכותם הבמאי גארי מרשל ("יומני הנסיכה") הגדיר אותה כ"שילוב של ג'וליה רוברטס, אודרי הפבורן וג'ודי גארלנד". השחקנית הניו יורקית בת ה-29 זכתה ללא מעט פרסים כמתבגרת ששילבה משחק, שירה ואופרה. היא לוהקה לסדרת הטלוויזיה Get Real בגיל 17, ומאז כיכבה בשורה של סרטים מצליחים ובהם שני סרטי "יומני הנסיכה", "הר ברוקבק" ו"אליס בארץ הפלאות". כמו לא מעט שחקניות צעירות, האת'וויי חששה להיכלא לנצח בתפקיד הצעירה המתוקה והתמימה שאותו גילמה ב"יומני הנסיכה", ולכן עשתה מה שכל שחקנית במצבה היתה עושה – חשפה שדיים. כדי לנער מעליה את תדמית "השכנה ממול" היא הלכה הכי רחוק שאפשר וגילמה נערה פרועה מבית טוב בדרמה האפלה Havoc מ-2005. מצוידת במלתחה צמודה במיוחד, דמותה של האת'וויי מחפשת ריגושים ומתחברת עם חברי כנופיה, רק כדי לגלות שמדובר בעבריינים קשוחים שלא מהססים להשתמש באלימות. בין מסיבת סמים לענטוז פרוע, נדמה שהת'אוויי מיישמת את ספר החוקים הבלתי-כתוב "כך תשילי מעצמך את התדמית התמימה ותהפכי ללינדזי לוהן":

אבל המטמורפוזה לא ממש עבדה. הסרט היה כישלון ביקורתי וקופתי, ונשכח לחלוטין מהתודעה בזכות תפקידה ב"הר ברוקבק" מאותה שנה. מאז נדמה שהאת'וויי מצויה במשבר הזהות הקלאסית של כוכבת הוליוודית: מצד אחד היא נמשכת לסרטים אמנותיים ו"כבדים" יחסית כמו "הר ברוקבק" ודרמת האינדי "רייצ'ל מתחתנת" מ-2008; מצד שני היא מלוהקת שוב ושוב לקומדיות רומנטיות במשקל נוצה כמו "מלחמת הכלות" ו"יום האהבה". ב"שטן לובשת פראדה", שבו גילמה מתמחה צעירה שעוברת תהליך של התפכחות בנוגע לתעשיית האופנה האכזרית, האת'וויי ניסתה לשלב בין שני הצדדים ולהפוך תסריט קלישאתי לדרמה אפקטיבית על העצמה נשית. למרבה הצער, התוצאה היתה מבולבלת אפילו יותר מהצפוי, והמבקרים מיהרו לקטול.

בינתיים השנים חלפו וילדת הפלא תחגוג 30 בשנה הבאה. סרטה החדש, "אהבה וסמים אחרים", הדרדר תוך שבועיים למקום ה-25 בטבלת שוברי הקופות בארצות הברית. הוא אומנם הצליח להחזיר את 30 מיליון הדולר שהושקעו בו, אבל עדיין מדובר בתוצאה מאכזבת יחסית לסרט שמשלב בין האת'וויי, גי'לנהול ותסריט המבוסס על סיפורו האמיתי של סוכן מכירות ששיווק לראשונה את התרופה "ויאגרה". הביקורות הצוננות על "אהבה וסמים אחרים" – כמו למשל ההמלצה של מבקר הקולנוע של ה"גרדיאן" - "להימנע מהשטות הדביקה ונטולת האמינות הזו בכל מחיר" – בוודאי לא יסייעו לשקם את מעמדה של הת'אוויי כשחקנית המסוגלת למשוך מיליוני צופים לבתי הקולנוע.

הצצה בפרויקטים העתידיים של הת'אוויי מעלה שהקונפליקט הפנימי שלה תכף נפתר. לצד קריירת משנה כמדבבת מעורכת (בין השאר, היא תרמה את קולה לסדרות האנימציה "איש משפחה" ו"משפחת סימפסון", ותדובב דמות ראשית בסרט האנימציה "ריו" שייצא בשנה הבאה), האת'וויי עדיין מלהטטת בין קומדיות מטופשות לדרמות של במאים מעורכים. ב-2011 היא אמורה לגלם את אמה, צעירה אמריקאית שפוגשת מדי שנה את אהובה מימי התיכון ביום שבו השניים סיימו את לימודיהם בקומדיה הרומנטית One Day, שהתסריט שלה נשמע כמו שילוב קלישאות גרוע במיוחד. כדי לאתגר את עצמה קצת יותר, האת'וויי לוהקה ממש לאחרונה לסרטו הבא של דיוויד או. ראסל ("פייטר", "שלושה מלכים"), הנחשב לבמאי איכותי שיודע להוציא את המקסימום משחקניו.

וכך היא נראית ב"אהבה וסמים אחרים":

בתעשייה המוצפת בכוכבות צעירות, יפיפיות ומבריקות כמו נטלי פורטמן, סקרלט ג'והנסון, מילה קוניס, קארי מאליגן, אלן פייג' ורבות אחרות, נדמה שהאת'וויי הולכת לאיבוד. היא אומנם נראית נהדר ושרה מעולה, אבל בחירת התסריטים שלה מקבעת אותה כשחקנית שמותירה את הצופים אדישים. ההחלטה לגלם צעירה חובבת מין וחולת פרקינסון ב"אהבה וסמים אחרים" לא מסייעת לה לצאת מכלוב הזהב של הקומדיות הרומנטיות. למרות הסצנות הפרועות יחסית לסרט מיינסטרים לכל המשפחה, והגוף החטוב שהיא מקפידה לחשוף במרביתן, בסופו של דבר עדיין מדובר בקיטש נטול קוהרנטיות שיימצא את עצמו מהר מאוד בקטגוריית סרטי הטיסה.

למרות הכל, מוקדם להספיד את האת'וויי. בעבר היא כבר הוכיחה שהיא מסוגלת לנעוץ את שיניה בתסריט אינטליגנטי כמו במקרה של "רייצ'ל מתחתנת", ואולי דווקא דיוויד או.ראסל, שגורף לאחרונה שבחים על סרט האגרוף הלא קונבנציונלי "פייטר", יהיה זה שיזכיר לכולם שגם מטופו אפשר לעשות מטעמים. אהבה וסמים אחרים - מועדי הקרנה