הסרט "הערת שוליים" של יוסף סידר זכה בפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל קאן

"עץ החיים", סרטו השנוי במחלוקת של הבמאי האמריקאי טרנס מאליק, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר. מאליק עצמו לא נכח בטקס

אורי קליין
קאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
קאן

בטקס הנעילה של פסטיבל קאן ה-64 שהתקיים אתמול בערב זכה "עץ החיים", סרטו היומרני והשנוי במחלוקת של הבמאי האמריקאי טרנס מאליק, בפרס דקל הזהב. כמו בהקרנה לעיתונאים של הסרט, שהתקיימה לפני ימים אחדים, נשמעו תשואות וגם קריאות בוז באולם שבו ישב קהל של עיתונאים, כאשר יושב ראש חבר השופטים השנה, רוברט דה נירו, הכריז על הסרט הזוכה.

סרטו של מאליק מציג את סיפורה של משפחה אמריקאית בשנות ה-50 שמאבדת את אחד מבניה, ובמקביל מתאר גם את בריאת העולם. במאי הסרט, הידוע בהתנהגותו הנון-קונפורמיסטית ומהימנעותו מאירועים מהסוג הזה, לא נכח בטקס.

במאי זוכה נוסף שלא נכח בטקס הוא הבמאי הישראלי יוסף סידר, ששהה עדיין בטיסה מישראל לקאן כאשר סרטו "הערת שוליים" זכה בפרס התסריט הטוב ביותר. הנהלת הפסטיבל הזעיקה אותו חזרה לקאן אתמול בשעה 14:00, אך הוא לא הספיק להגיע בזמן לטקס. את הפרס קיבלה במקומו שרון הראל, שהיא הבעלים של חברת ווסטאנד, המפיצה את סרטו של סידר בעולם. הסרט, אותו כתב סידר, מציג את סיפורם של אב ובן, שניהם חוקרי תלמוד, שהיחסים התחרותיים ביניהם מגיעים למשבר כאשר שם משפחתם הזהה גורם לאחד מהשניים לזכות בטעות בפרס ישראל.

דויד מנדיל, מפיק הסרט, הגיב בשמו של סידר: "אנחנו מאוד מאושרים מהזכייה. בסופו של דבר, בתור אנשי קולנוע, זו אחת הפסגות שאפשר להגיע אליהן. לקבל הערכה ממקום כמו פסטיבל קאן - בשבילנו זה כבוד גדול. זה מדהים". ליאור אשכנזי, שמשחק בסרט, אמר אתמול: "איזה כיף שדה נירו אוהב תושב"ע", והוסיף: "אם יש פרס שהולם את הסרט זה פרס התסריט, כי הסרט עוסק במלה הכתובה, במלה העברית, במקורות. הסרט מתעסק באב ובנו שהם חוקרי כתבי יד עתיקים של התלמוד. יפה גם שסרט שנחשב לאיזוטרי ומקומית, מדבר לקהלים בינלאומיים. לא יכולה להיות גאווה גדולה יותר".

שני הסרטים הטובים ביותר שהתחרו השנה על פרס דקל הזהב זכו בפרס הגדול של חבר השופטים, שהוא הפרס השני בחשיבותו המוענק בקאן. אלה הם "הילד עם האופניים", סרטם של האחים הבלגים ז'אן-פייר ולוק דארדן, ו"היו זמנים באנטוליה", יצירת המופת החדשה של הבמאי הטורקי נורי בילה ג'יילאן.

פרס הבימוי הטוב ביותר הוענק לבמאי הדני ניקולאס וינדינג רפן, יוצר סרט הפעולה דובר האנגלית "דרייב" (הרחבה על "היו זמנים באנטוליה" ו"דרייב" היום בגלריה).

למרות השערורייה שחולל כאן הבמאי הדני לארס פון טרייר, שהפסטיבל הכריז עליו כ"פרסונה נון גראטה" ומנע ממנו מלהגיע לאזור הפסטיבל - חבר השופטים לא התעלם מסרטו "מלנכוליה", והעניק את פרס השחקנית הטובה ביותר לקירסטן דאנסט, אחת משתי כוכבות הסרט. הבחירה בדאנסט, שהופעתה בסרט סתמית למדי, היא תמוהה ביותר ונבעה אולי מהרצון לפצות את השחקנית על מעורבותה בסרט שיוצרו עורר מבוכה.

פרס השחקן הטוב ביותר הוענק לשחקן הצרפתי ז'אן דיז'רדאן, המגלם שחקן ראינוע שהקריירה שלו דעכה, בסרטו האילם כמעט לגמרי והמצולם בשחור-לבן של הבמאי הצרפתי מישל האזאנאויקיוס. היתה זו אחת הבחירות שהתקבלה בהתלהבות הגורפת ביותר על ידי הקהל שנכח באולם.

פרס השופטים הוענק ל"פוליס", סרטה של הבמאית והשחקנית הצרפתייה מייוון - היא ידועה בשם הזה בלבד - שהוא דרמה משטרתית מרובת דמויות ועלילות. השחקנית והבמאית נשאה את הנאום הדרמטי והחנוק מדמעות ביותר של הטקס.

לא רק הזוכים מעניינים בטקסים שכאלה, אלא גם הסרטים שהשופטים בחרו להתעלם מהם, ובהם "העור שבו אני חי", סרטו החדש של פדרו אלמודובר ו"Le Havre", סרטו דובר הצרפתית של הבמאי הפיני אקי קאוריסמקי, שהיה אחד הסרטים האהודים ביותר על ידי הביקורות מבין הסרטים שהשתתפו בתחרות השנה.

סידר וצוות שחקני הסרט בקאן, בשבוע שעבר. ליאור אשכנזי: "איזה כיף שדה נירו אוהב תושב"ע"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

דיסטל-אטבריאן. שמישהו יביא לה נובל

בתור אבא לגבר אוטיסט בן 26, הייתי רוצה להאמין שאוטיזם לא קיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?