סיכום 2011 |

לא מפתיע: אף קומדיה רומנטיות ראויה

ג'ניפר אניסטון ממשיכה לקרטע מקומדיה סתמית אחת לשנייה וקתרין הייגל מופיעה בקומדיות שאפילו אניסטון ויתרה עליהן. מה זה אומר עלינו?

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

גם השנה לא היתה אפילו קומדיה רומנטית מוצלחת אחת. הז'אנר הזה, שהניב כמה מיצירות המופת של הקולנוע האמריקאי בשנות ה-30 וה-40 (וגם כמה קומדיות מעניינות בשנות ה-50 וה-60) מת לגמרי. ג'ניפר אניסטון ממשיכה לקרטע מקומדיה סתמית אחת לשנייה (לאן נעלמה השחקנית המקסימה שגילמה בכישרון רב את דמותה של רייצ'ל בסדרה "חברים"?) וקתרין הייגל, שותפתה של אניסטון לז'אנר, מופיעה בקומדיות שלדעתי אפילו אניסטון ויתרה עליהן.

מה היו הקומדיות הרומנטיות הטובות האחרונות שראינו? עלי להרחיק לאחור כדי להיזכר ב"נדודי שינה בסיאטל" של נורה אפרון מ-1993, "החתונה של החבר שלי" של פי-ג'יי הוגאן (האוסטרלי) מ-1997, ו"המזכירה" של דיוויד שיינברג, קומדיה רומנטית סאדו מזוכיסטית.

היעדרן של קומדיות רומנטיות מוצלחות אינה מפתיעה אותי. מזמן התייאשתי מהאפשרות לתחייתו של הז'אנר. קומדיות רומנטיות טובות עוסקות בנושאים החשובים ביותר בחיים והם העצמאות, השוויון והחופש, המאפשרים את התהוותו של הזוג במרכז החברה והתרבות. היווצרותה של קומדיה רומנטית מוצלחת תובעת בגרות ותבונה, ואלה חסרות היום בקולנוע האמריקאי; וחסרים גם היוצרים והשחקנים המסוגלים לבטא בגרות ותבונה אלה.

אינני מופתע, אבל זו בהחלט תופעה מדכאת. מה זה אומר על הרגע ההיסטורי הזה שאין בו מי שמסוגלים לדבר בצורה בוגרת, נבונה ונועזת על היחסים בין אדם לזולתו, בין שאלה גבר ואשה או גם גבר וגבר ואשה ואשה (וקומדיות רומנטיות חד מיניות מוצלחות כמעט ולא הופקו עד כה). זה אומר שהאנושות במשבר, והמשבר אומר שגם יוצריה המוכשרים ביותר של הוליווד, ויש רבים כאלה, אינם יודעים עוד מה זה גבר, מה זו אשה, ומה אמורים להיות מהות היחסים ביניהם.

גם בשנות ה-30 וה-40, כאשר ג'ורג' קיוקר, האורד הוקס, פרסטון סטרג'ס או פרנק קפרה יצרו את הקומדיות הרומנטיות המופתיות שלהם, התשובות לשאלות האלה לא היו ברורות; אך הם לפחות ידעו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ