המאוכזבים והמאושרים: מה למדנו מהמועמדויות לאוסקר?

גארי אולדמן מקבל לראשונה את המועמדות הראויה לו, "העזרה" כבר לא נראה כל כך מבטיח, ול"הערת שוליים" יש סיכוי לא רע מול הסרט האירני. למי יש סיכוי לקחת את הפסלון ומי נשאר מחוץ לתמונה?

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

היום הוכרזו המועמדים לטקס האוסקר ה-84, שמציין את סרטי 2011. תשעה סרטים קיבלו מועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר. המפתיעים ביותר מבינהם הם עץ החיים השנוי במחלוקת, זוכה פסטיבל קאן, שזכה לשתי מועמדויות נוספות בקטגורית הבמאי הטוב ביותר (טרנס מאליק), והצילום הטוב ביותר. ההפתעה השנייה בקטגוריה היא הופעתו של קרוב להפליא ורועש להחריד, סרט שזכה למעט מאוד התייחסות במהלך העונה, וקיבל תגובות שליליות למדי מהמבקרים. הסרט הוא המועמד לפרס הגדול עם מספר המועמדויות הקטן ביותר בספירה הכללית, וינסה את מזלו בקטגוריות הסרט ושחקן המשנה (מקס פון סידוב, המוכר לחובבי הקולנוע כאביר מ"החותם השביעי" של אינגמר ברגמן).המועמדים לפרס האוסקר - הרשימה המלאהיוסף סידר ואמנות הקונצנזוסהערת שוליים כל הכתבותיוסף סידר - "אני מרגיש בר מזל"נערה עם קעקוע דרקון הוא אולי ההיעדרות המפתיעה ביותר מבין כל המועמדים, אחרי נוכחות יפה מאוד בפרסי האיגודים השונים. הסרט עצמו בכל זאת זכה להתייחסות נאה בקטגוריות השחקנית הראשית (רוני מארה), הצילום, העריכה, מיקס ועריכת אפקטים קוליים. מארה לקחה את המקום החמישי בקטגוריה והדיחה את טילדה סווינטון (חייבים לדבר על קווין). הוגו של מרטין סקרוסזה – שהפצתו הישראלית נדחתה השבוע למועד בלתי ידוע – הוא הסרט המועמד להכי הרבה אוסקרים השנה - 11 במספר - ואחת פחות מנאום המלך בשנה שעברה. אחריו הארטיסט עם 10 מועמדויות, ובהמשך מאניבול וסוס מלחמה עם שש מועמדויות כל אחד.המספר הרב ביותר של מועמדויות. הוגו (צילום מסך) אין עזרה בדרך

מתוך תשעת הסרטים המועמדים לפרס הסרט, נדמה שבמבט רחב העזרה הוא זה שיצא כשידו על התחתונה, עם ארבע מועמדויות בלבד: לסרט, שני אזכורים בקטגוריית שחקני המשנה (ג'סיקה צ'סטיין ואוקטביה ספנסר) והשחקנית הראשית (ויולה דיויס). הוא לא הצליח להשיג מועמדות לפרסים חשובים אחרים כמו הבמאי, התסריט המעובד, ואפילו לא לתלבושות. בניגוד לדעת רבים, כנראה שהסרט הוא לא הטוען לכתר.

קטגוריית השחקן הראשי היא אולי המפתיעה ביותר כאשר שני השחקנים החזקים מייקל פאסבנדר ("בושה") וליאונרדו דקפריו (ג'יי אדגר) נפלו מהרשימה. במקומם נכנסו דימייאן בישיר, המועמד לפרס איגוד השחקנים על תפקידו היפה בדרמה סוחטת הדמעות (והלא ממש מוצלחת) "חיים טובים יותר", ואולי המועמדות המשמחת ביותר של האוסקר הנוכחי – גארי אולדמן, על תפקיד חייו בהחפרפרת. זוהי מועמדותו הראשונה לאוסקר של השחקן המפואר הזה. בראד פיט (מאניבול), ג'ורג' קלוני (היורשים) וז'אן דוז'ארדין ("הארטיסט") גם הם הצליחו לקבל מועמדות, ושלושתם מאוד קרובים לזכייה. קלוני בעצמו מועמד גם בקטגוריית התסריט המעובד על עבודתו במשחקי שלטון, אותו גם ביים. תפקיד חייו. גארי אולדמן בחפרפרת (צילום מסך)הגאווה של אפאטו

ההתעלמות הצורבת ביותר הייתה כנראה בקטגוריית שחקן המשנה: מאלברט ברוקס, בתפקיד הנבל של דרייב. אחרי שזכה בכל כך הרבה פרסי מבקרים, ברוקס נפל בשלב האוסקרים. גם "דרייב" הוזכר רק בקטגורית עריכת האפקטים הקוליים. כדי להתנחם, נביט בחיוב על כך שמהיום נוכל לומר בגאון "המועמד לאוסקר ג'ונה היל". היל, שזכור מתפקידיו בקומדיות בהנהגת ג'אד אפאטו "הדייט שתקע אותי" ו"סופרבאד", הצליח לשכנע את המצביעים ביוכולתיו הדרמטיות ב"מאניבול". הוא גם היחידי מבין המועמדים האחרים שגילו מתחת ל-40. אפאטו יכול להיות גאה גם בסרט עליו היה אחראי השנה, מסיבת רווקות, שזכה לשתי מועמדויות: שחקנית המשנה (מליסה מק'ארתי) והתסריט המקורי הטוב ביותר. מי אמר שלחרבן בכיור לא יביא אותך לשום מקום?

על אף ש"סוס מלחמה" כן נכנס לקטגוריית הסרט הטוב ביותר, יחד עם חמש מועמדויות נוספות (עיצוב אומנותי, צילום, מוזיקה, מיקס ועריכת אקפטים קוליים), סטיבן שפילברג יצא מופסד מההכרזה, כאשר לא הצליח להשיג מועמדות לפרס הבמאי. אפילו סרט ההרפתקאות המסחרר שלו הרפתקאות טינטין לא נכנס לקטגוריית סרט האנימציה באורך מלא, וזאת מכיוון שרבים מהאנמיטורים המצביעים לפרס לא משוכנעים כי טכנולוגיית ה-Motion capture בה נעשה הסרט אכן נחשבת כאנימציה. כך נסללה הדרך לזכייתו הבטוחה של רנגו בקטגוריה הזו. המלחין של שפילברג, ג'ון וויליאמס, הצליח לקבל שתי מועמדויות בקטגוריית המוזיקה המקורית הטובה ביותר על שני הסרטים הנ"ל.

קטגוריית השיר המקורי הטוב ביותר, כנראה הקטגוריה המיותרת ביותר בטקס, ותכלול השנה רק שני מועמדים: "אמיתי בריו" מתוך סרט האנימציה "ריו", והשיר הנפלא "אדם או חבובה" מתוך החבובות כמובן. זה מכיוון ששאר השירים לא קיבלו מספיק נקודות כדי להכנס לתחרות.50% סיכוי לקחת את הפרס. Man or Muppet:

הכל פתוח

ואי אפשר בלי הגאווה הישראלית: יוסף סידר וסרטו הערת שוליים הם בין חמשת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה. ישראל חולקת את הקטגוריה עם בלגיה ("ראש שור" המאכזב שהוקרן בפסטיבל ירושלים), "במחשכים" הפולני, "אדון לזהאר" הקנדי, וכמובן "פרידה" האירני, שאף זכה למועמדות הפרס התסריט המקורי הטוב ביותר. עם זאת, זה עדיין לא אומר שהזכייה בכיסו. בשנת 2001 היה "אמלי" הצרפתי מועמד גם הוא למספר קטגוריות מחוץ לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה (תסריט, צילום, סאונד ועיצוב אומנותי) אך הפסיד ל"שטח הפקר" מבוסניה. כך שהכל עוד פתוח. נציג גרמניה, "פינה" של וים ונדרס, לא נכנס לקטגוריה הזו, אך כן מועמד לפרס הסרט התיעודי באורך מלא הטוב ביותר.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"