הסרט הישראלי "המשגיחים" זכה בפרס איגוד הבמאים בקאן

חבר השופטים אמר כי סרטו של מני יעיש "כבש אותנו ביכולות השחקנים, בבימוי השחקנים ובצורת השימוש בשחקנים בתוך החלל"

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

סרטו של הבמאי מני יעיש "המשגיחים" זכה אמש בפרס איגוד הבמאים והתסריטאים בפסטיבל קאן 2012 במסגרת "שבוע המבקרים" (Semaine De La Critique). "המשגיחים", בהפקת מרק רוזנבאום, נבחר כאחד משבעת הסרטים שהוקרנו במסגרת זו בפסטיבל. מסגרת זו בוחרת את הבמאים המבטיחים ביותר של אותה שנה, שעשו את סרטם הראשון או השני. הסרטים המשתתפים בה מתחרים גם על פרס מצלמת הזהב של הפסטיבל. מנימוקי חבר השופטים: "'המשגיחים' כבש אותנו ביכולות השחקנים, בבימוי השחקנים ובצורת השימוש בשחקנים בתוך החלל".

הסרט מספר על שלושה חברים שחזרו בתשובה: אבי (רועי אסף), קובי (גל פרידמן) ויניב (איציק גולן). אבי, המנהיג, אינו בטוח בתקינות הניסיון שלו ושל חבריו לעצב אופי דתי לשכונתם, לרוב באמצעים אלימים. הם מציקים לנשים שאינן לבושות באופן מספיק צנוע לטעמם; תוקפים בעלי חנויות שאינם סוגרים את חנויותיהם לפני כניסת השבת, ומונעים בכל דרך אפשרית כניסה של ערבים מיפו לשכונתם - בעיקר בערב שבת.

זה הסרט הישראלי העלילתי הארוך היחיד שמוקרן בפסטיבל קאן ה-65. סרטו של יעיש - בוגר בית הספר לקולנוע מנשר - ראוי להערכה מכיוון שהוא דן באופן ייחודי, ואישי בשאלת האמונה שהעסיקה כמה מגדולי במאי הקולנוע (מהבמאי הדני קרל תאודור דראייר והבמאי הצרפתי רובר ברסון ועד לאחים דארדן הבלגים). בסרטו של יעיש יש משהו מהנימה הסגפנית שמאפיינת את סרטיהם של היוצרים האלה; אך סגנונו קרוב יותר לזה של הקולנוע האמריקאי האיכותי (יעיש מספר בראיונות שהוא מעריץ את מרטין סקורסזי וקוונטין טרנטינו). דווקא השילוב בין הסגפני לראוותני מעניק לסרטו את ייחודו.

מתוך "המשגיחים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ