נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

"לינקולן", סרטו של סטיבן ספילברג, הוא הסרט בעל מספר המועמדויות הגבוה ביותר לפרסי אוסקר השנה. הסרט, המספר על מאבקו של הנשיא האמריקאי אברהם לינקולן להביא את מלחמת האזרחים במדינה לקצה ולחסל את העבדות , מחזיק ב 12 מועמדויות לפרסים. מרשימת המועמדויות שפורסמה לפני שעה קלה עולה עוד כי "חיי פיי", סרטו של אנג לי, מחזיק ב 11 מועמדויות לפרסים, ואילו שני סרטים – "עלובי החיים" ו"אופטימיות היא שם המשחק", מועמדים לשמונה פרסים כל אחד .

ברשימת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר לא נרשמו הפתעות. ארבעת הסרטים הנ"ל יתמודדו על פרס זה מול חמישה סרטים נוספים: "חיות הדרום הפראי" שביים בן צייטלין, "כוננות עם שחר" בבימויה של קתרין ביגלו (שזכתה בפרס על סרטה "מטען הכאב" לפני שלוש שנים), "אהבה" האוסטרי של מיכאל הנקה, "ג'נגו ללא מעצורים" של קוונטין טרנטינו, ו"ארגו" בבימויו של בן אפלק.

לעומת זאת, רשימת המועמדים הסופיים לפרס הבימוי הצליחה להפתיע, מפני ששמותיהם של קתרין ביגלו (כוננות עם שחר) ובן אפלק (ארגו) נעדרים ממנה, בניגוד לכל התחזיות. במקום זאת, החמישה שיתמודדו על פרס זה הם סטיבן ספילברג, מיכאל הנקה, בן צייטלין, דייוויד או ראסל ואנג לי. לספילברג תהיה זו הזדמנות לזכות באוסקר השלישי שלו לבמאי הטוב ביותר (הזכיות הקודמות שלו היו על "להציל את טוראי ריאן" ב-1999 ו"רשימת שינדלר" ב-1994).

גם לשחקן הראשי של "לינקולן" , דניאל דיי לואיס, תהיה זו הזדמנות לקבל את האוסקר השלישי שלו (הוא זכה בפרס ב-1990 על הופעתו ב"כף רגלי השמאלית" וב-2007 על "זה ייגמר בדם"). מי שיתמודדו מולו יהיו חואקין פיניקס, שזכה לשבחים רבים על הופעתו בסרט "המאסטר", ברדלי קופר ("אופטימיות היא שם המשחק"), יו ג'קמן ("עלובי החיים") ודנזל וושינגטון ("הטיסה").

על פרס השחקנית הטובה ביותר בתפקיד ראשי תתמודד השנה השחקנית הצרפתייה הוותיקה עמנואל ריבה, בזכות תפקידה הנפלא בסרט "אהבה" שביים מיכאל הנקה. מולה תתמודד הילדה הצעירה קוונזיין ואליס, כוכבת הסרט "חיות הדרום הפראי". ואליס, בת תשע, היא המתמודדת הצעירה ביותר שהתמודד אי פעם על פרס זה. עוד יתמודדו על הפרס ג'סיקה צ'סטיין, הנחשבת למועמדת חזקה בזכות הופעתה ב"כוננות עם שחר", ג'ניפר לורנס ("אופטימיות היא שם המשחק") ונעמי ווטס ("הבלתי אפשרי").

כבר לפני כמה שבועות נודע כי הסרט הישראלי "למלא את החלל" לא הצליח להעפיל לרשימת הסרטים שיתמודדו על האוסקר לסרט בשפה זרה. נראה כי המתמודד החזק ביותר בקטגוריה זו הוא הסרט האוסטרי "אהבה" , שביים מיכאל הנקה, המתמודד גם על פרס הסרט הטוב, פרס הבימוי ופרס השחקנית הטובה ביותר. מולו יתמודדו הסרט הדני "A Royal Affair", הקנדי "War Witch", "קון-טיקי" הנורווגי וכן הסרט "לא מצ'ילה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ