סיקור מיוחד לקראת טקס גלובוס הזהב |

כל הסרטים, כל השחקנים, כל הבמאים

תקופת העבדות, הפינוי מאיראן לאחר המהפכה האיסלאמית, המרדף אחרי מנהיג אל־קאעדה. בכל הנוגע לקולנוע, הכוכבת האמיתית של טקס גלובוס הזהב הלילה היא ההיסטוריה האמריקאית

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

האם זו רוח התקופה? מעניין להבחין כי מבין חמשת המתמודדים על פרס סרט הדרמה הטוב ביותר בטקס גלובוס הזהב, שיתקיים הלילה, ארבעה מספרים סיפורים המבוססים על ההיסטוריה האמריקאית או לפחות שואבים ממנה השראה. מבין אלו הסרט שיגיע לטקס כשבאמתחתו מספר המועמדויות הגבוה ביותר הוא “לינקולן”, סרטו החדש של סטיבן ספילברג. סרט זה, המתרחש בימי מלחמת האזרחים האמריקאית ועוקב אחר מאבקו של הנשיא אברהם לינקולן ‏(דניאל דיי לואיס‏) למען הפסקת העבדות במדינה, מועמד לשבעה מבין הפרסים שיחלק הערב תא הכתבים הזרים של הוליווד. שני הסרטים שדולקים אחריו וכל אחד מהם מחזיק בחמש מועמדויות הם “ג’נגו ללא מעצורים” של קוונטין טרנטינו ו”ארגו” בבימויו של בן אפלק - גם הם נמנים עם הארבעה.

בדומה ל”לינקולן”, גם “ג’נגו ללא מעצורים” מתרחש בתקופת העבדות ‏(אם כי בעיצומה, ולא בסופה‏) באמריקה. סרטו של טרנטינו, שכבר ספג ביקורת רבה על האופן שבו הוא מטפל בפרק רגיש זה של ההיסטוריה האמריקאית, מתאר את היחסים הנבנים בין עבד שחור ובין צייד ראשים גרמני, הקונה אותו מידי אדוניו ומבטיח לשחררו לאחר שינצל אותו לצרכיו.

מתוך "לינוקלן"

“ארגו” של אפלק מבוסס על מבצע של הסי־איי־אי לשחרורם של כמה אזרחים אמריקאים שהסתתרו בבית השגריר הקנדי בטהראן, בעת המהפכה האיסלאמית באיראן. ואילו הסרט הרביעי - “כוננות עם שחר” של קתרין ביגלו - מבוסס על המרדף בן עשר השנים שניהלו כוחות הביטחון האמריקאיים אחר מנהיג אל־קאעדה אוסמה בן לאדן.

הסרט היחיד המתמודד על פרס סרט הדרמה הטוב ביותר ‏(חברי תא הכתבים הזרים מעניקים פרסים נפרדים לסרטי דרמה ולסרטים קומיים/מוסיקליים‏) ואינו מביא סיפור הנוגע בפרק מתוך ההיסטוריה האמריקאית הוא “חיי פיי” של אנג לי. סרט זה מבוסס על רב המכר של יאן מרטל ומביא את סיפורו של צעיר שהספינה שבה הוא שט טובעת, והוא נותר ניצול יחיד ונאלץ לשרוד בסירה אחת לצדו של נמר. נראה כי המרחק של העלילה מסיפור גבורה בעל ניחוח אמריקאי מצמצם באופן משמעותי את סיכוייו של הסרט לזכות בפרס המרכזי בטקס הערב.

קטגוריית הבימוי השנה זהה לחלוטין לקטגוריית סרט הדרמה הטוב ביותר, ועל הפרס יתמודדו חמשת במאי הסרטים המתמודדים בקטגוריה זו. בקטגוריית התסריט הטוב ביותר, לעומת זאת, שבה לא מתקיימת ההבחנה בין סרטי דרמה לסרטים קומיים/ מוסיקליים, פורש “חיי פיי” מהחמישייה הזאת. מול ארבעת הנותרים - מארק בול ‏(“כוננות עם שחר”‏), טוני קושנר ‏(“לינקולן”‏), קוונטין טרנטינו ‏(“ג’נגו ללא מעצורים”‏) וכריס טריו ‏(“ארגו”‏) - יתמודד נציג אחד מתחום הקומדיה: דייוויד או ראסל, שכתב וביים את “אופטימיות היא שם המשחק”.

“אופטימיות היא שם המשחק” הוא כצפוי גם אחד המתמודדים על הפרס לסרט המוסיקלי/ קומי הטוב ביותר. אתו יתמודדו “עלובי החיים” המוסיקלי שביים טום הופר ‏(הבמאי הבריטי של “נאום המלך”, שקטף לפני שנתיים ארבעה פרסי אוסקר, בין השאר לסרט הטוב ביותר‏) ו”ממלכת אור הירח” של וס אנדרסון. שני סרטים נוספים בקטגוריה זו, בעלי סיכויי זכייה פחותים, הם “מלון מריגולד האקזוטי” בבימוי ג’ון מיידן ו”לדוג סלמון בתימן” של לאסה הלסטרום.

בקרב השחקנים שהופיעו השנה בסרטי דרמה נראה כי בעל הסיכויים הגדולים ביותר לזכייה בפרס השחקן המצטיין הוא דניאל דיי לואיס ‏(“לינקולן”‏), שכבר זכה בפרס זה ב–2007 על הופעתו ב”זה ייגמר בדם”. כמה איגודי מבקרים אמריקאיים, ובהם אלה של בוסטון וניו יורק, כבר העניקו לו באחרונה את התואר על הופעתו בסרט של ספילברג. המתמודדים שינסו לגבור עליו בתחרות הערב יהיו חואקין פיניקס, שזכה לשבחים רבים על הופעתו בסרט “המאסטר”, וכן ריצ’רד גיר ‏(“עסקה מגונה”‏), דנזל וושינגטון ‏(“הטיסה”‏) וג’ון הוקס ‏(“The Sessions”‏).

על פרס השחקנית הטובה ביותר בסרט דרמה יתמודדו השנה הלן מירן ‏(“היצ’קוק”‏), מריון קוטיאר ‏(“חלודה ועצם”‏), נעמי ווטס ‏(“הבלתי אפשרי”‏), רייצ’ל וייס ‏(“ים כחול עמוק”‏) וכן ג’סיקה צ’סטיין ‏(“כוננות עם שחר”‏). צ’סטיין היא שנחשבת למועמדת המובילה לזכייה בקטגוריה זו.

בקטגוריית הסרט קומי/מוסיקלי, לעומת זאת, שני מועמדים בולטים - ג’ניפר לורנס ובראדלי קופר, המככבים בסרט “אופטימיות היא שם המשחק”. ואולם, לורנס תיאלץ להתמודד עם שחקניות ותיקות ומוערכות מאוד, כמו ג’ודי דנץ’ ‏(“מלון מריגולד האקזוטי”‏), מגי סמית ‏(“רביעייה”‏) ומריל סטריפ ‏(“תקווה בהופ ספרינגס”‏), שתמיד עלולות לגנוב את ההצגה ‏(גם אמילי בלאנט ששיחקה ב”לדוג סלמון בתימן” מתמודדת על פרס זה‏). גם לקופר מצפה מאבק לא פשוט - עם יו ג’קמן ‏(“עלובי החיים”‏), ביל מוריי ‏(“הייד פארק על ההדסון”‏), יואן מגרגור ‏(“לדוג סלמון בתימן”‏) וג’ק בלאק ‏(“ברני”‏).

בפרסים המוענקים לשחקני משנה אין הבחנה בין סרטי דרמה לסרטים קומיים/ מוסיקליים. על פרס שחקנית המשנה יתמודדו סאלי פילד ‏(“לינקולן”‏), שכבר זכתה באחרונה בפרס המקביל מטעם מבקרי ניו יורק, אן התאוויי ‏(“עלובי החיים”‏), איימי אדמס ‏(“המאסטר”‏), הלן האנט ‏(“The Sessions”‏) וניקול קידמן ‏(“העיתונאי”‏).

ובקטגוריית הפרס לשחקן המשנה הטוב ביותר יתמודדו השנה זה מול זה שני שחקנים שהופיעו בסרטו של טרנטינו “ג’נגו ללא מעצורים”: ליאונרדו דיקפריו וכריסטוף וולץ. יתר המתמודדים על הפרס הם פיליפ סימור הופמן, שנתן הופעה מצוינת בסרט “המאסטר”, כהרגלו; טומי לי ג’ונס, שמשחק ב”לינקולן”; ואלן ארקין הוותיק המופיע ב”ארגו”.

רשימת המועמדויות המלאה

סרט דרמה

“ארגו”
“ג’נגו ללא מעצורים”
“חיי פיי”
“לינקולן”
“כוננות עם שחר”

סרט קומי/מוסיקלי

“עלובי החיים”
“ממלכת אור הירח”
“אופטימיות היא שם המשחק”
“לדוג סלמון בתימן”
“מלון מריגולד האקזוטי”

בימוי

בן אפלק ‏(“ארגו”‏)
קתרין ביגלו
‏(“כוננות עם שחר”‏)
אנג לי ‏(“חיי פיי”‏)
סטיבן ספילברג ‏(“לינקולן”‏)
קוונטין טרנטינו
‏(“ג’נגו ללא מעצורים”‏)

שחקנית בסרט דרמה

ג’סיקה צ’סטיין
‏(“כוננות עם שחר”‏)
מריון קוטיאר ‏
(“חלודה ועצם”‏)
הלן מירן ‏(“היצ’קוק”‏)
נעמי ווטס ‏(“הבלתי אפשרי”‏)
רייצ’ל וייס ‏(“ים כחול עמוק”‏)

שחקן בסרט דרמה

דניאל דיי לואיס ‏(“לינקולן”‏)
ריצ’רד גיר ‏(“עסקה מגונה”‏)
ג’ון הוקס ‏(“The Sessions”‏)
חואקין פיניקס ‏(“המאסטר”‏)
דנזל וושינגטון ‏(“הטיסה”‏)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ