גלובוס הזהב |

השלב הבא: האוסקר

לראשונה התקיים טקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב אחרי שהתפרסמה רשימת המועמדים לאוסקר. מי מהזוכים יסתפק בגלובוס ולמי יש סיכוי לקטוף גם את הפרס הנחשק מכל?

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

טקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב על ידי תא הכתבים הזרים בהוליווד, שהשנה מלאו לו 70, מבקש להיות אחיו הצעיר והשובב של טקס חלוקת פרסי האוסקר, שהשנה יתקיים בפעם ה-85. ואמנם, הנוכחים בטקס יושבים סביב שולחנות, שותים וגם מסתובבים באולם שהטקס מתקיים בו. אך בדבר אחד אין הטקס שונה מעמיתו המכובד יותר: נאומי התודה של הזוכים עדיין מורכבים בעיקרם מרשימה ארוכה של תודות לכל מי שהיה מעורבים בהפקת הסרט שזיכה אותם בפרס וגם למשפחותיהם של הזוכים. רק מעטים מהזוכים בטקס שהתקיים ביום ראשון הצליחו להשחיל אל תוך נאומם גם איזושהי אמירה אישית יותר.

הצורך להביע תודות לכל מי שהיה מעורב בעשיית הסרט והחשש ששכחת אחד השמות עלולים ליצור אי נעימות, עד כדי כך שכאשר ג'ניפר גארנר עלתה לבמה להגיש פרס היא התנצלה בשם בעלה, בן אפלק: בנאום התודה שלו בעקבות זכייתו בפרס הבימוי הטוב ביותר בעבור "ארגו" הוא שכח לציין את שמם של שניים ממפיקי הסרט, ג'ורג' קלוני וגרנט הסלוב.

גם הבדיחות בטקס אינן מוצלחות בהרבה מאלה שבטקס האוסקר. כאשר ריקי ג'רוויס הנחה את הטקס בשנים האחרונות, הוא תרם לו נופך של חוצפה פרובוקטיבית; טינה פיי ואיימי פולר, שהחליפו אותו השנה, הנחו את הטקס בסגנונן הצפוי. והבדיחות של רוב מגישי הפרסים היו עמומות כתמיד (רק ויל פארל וכריסטין ויג ניצלו מגורל זה בקטע קומי משעשע באמת, בעוד שסשה ברון כהן בקטע הסטאנד-אפ המביך שלו הביא את הטקס לנקודת השפל שלו; אפילו הקהל המנומס לא צחק).

מתוך "ארגו". פרס הבימוי הטוב ביותר לבן אפלק

זו היתה הפעם הראשונה שטקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב התקיים אחרי שהתפרסמה כבר רשימת המועמדים לפרס האוסקר, ביום חמישי האחרון, ומעניין היה להשוות למי מהזוכים יש סיכוי לזכות בפרס המוערך יותר בטקס שיתקיים ב-24 בפברואר – ולמי לא.

רשימת הסרטים המועמדים לפרסי גלובוס הזהב מתחלקת לשתי קטגוריות, דרמות וקומדיות או סרטים מוסיקליים. לשני הסרטים שזכו בקטגוריות האלה, "ארגו" שזכה בפרס הדרמה הטובה ביותר ו"עלובי החיים" שזכה בפרס הקומדיה או הסרט המוסיקלי הטוב ביותר, אין לדעתי סיכוי רב לזכות באוסקר, אף שהם כלולים בתשעה הסרטים שמועמדים השנה לפרס הסרט הטוב ביותר. זאת, מכיוון שהבמאים שלהם, בן אפלק וטום הופר שביים את "עלובי החיים", אינם נמנים עם חמשת הבמאים המועמדים לפרס הבמאי הטוב ביותר. רק פעם אחת בתולדות האוסקר קרה שסרט, שהבמאי שלו לא היה מועמד לאוסקר, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר.

אשר לשחקנים שזכו בפרסי גלובוס הזהב, הזכיות צימצמו את התחזיות בנוגע לאוסקר, שעד כה נדמו פרוצות לכיוונים רבים. ג'ניפר לורנס זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בקומדיה או סרט מוסיקלי על הופעתה ב"אופטימיות היא שם המשחק" של דייוויד או ראסל (והביסה שתי שחקניות שנדמה שאי אפשר להביס אותן, מגי סמית וג'ודי דנץ'). וג'סיקה צ'סטיין זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בדרמה על הופעתה ב"כוננות עם שחר" של קתרין ביגלו. בטקס האוסקר, שבו לא מתקיימת החלוקה המלאכותית לדרמות ולקומדיות או סרטים מוסיקליים, התחרות תהיה ככל הנראה בין שתי השחקניות האלה, שעד לפני שנים ספורות לא הכרנו את שמותיהן.

יו ג'קמן זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בקומדיה או סרט מוסיקלי על הופעתו ב"עלובי החיים" ודניאל דיי-לואיס - בפרס השחקן הטוב ביותר בדרמה על הופעתו ב"לינקולן" של סטיבן ספילברג. רוב הסיכויים שזכייתו של דיי-לואיס בגלובוס הזהב תיתרגם לפסלון אוסקר שלישי.

בקטגוריות שחקן ושחקנית המשנה הטובים ביותר לא מתקיימת עוד החלוקה בין דרמות לקומדיות או סרטים מוסיקליים. ולשני הזוכים - אן האתאוויי שזכתה על הופעתה ב"עלובי החיים" וכריסטוף וולץ שזכה על הופעתו ב"ג'נגו ללא מעצורים" של קוונטין טרנטינו (שזכה בפרס התסריט הטוב ביותר) - סיכויים רבים לזכות בפרסים האלה גם בטקס האוסקר. סיכוייה של האתאוויי, אגב, גדולים מאלה של וולץ, מכיוון שוולץ כבר זכה בפרס רק לפני שנתיים, אך גם כל עמיתיו בקטגוריה הזאת באוסקר זכו כבר בפרס זה בעבר, ואחד מהם, רוברט דה נירו, אפילו פעמיים.

בנאום התודה שלה הביעה האתאוויי את הערצתה לשחקנית סאלי פילד, שהיתה מועמדת לצדה על תפקידה כמרי טוד ב"לינקולן". היא הכריזה שהערצה זו נובעת מכך שהשחקנית הוותיקה הוכיחה שניתן לעבור מלהיות נזירה מעופפת (שפילד גילמה בנעוריה בסדרה טלוויזיונית) ללהיות נורמה ריי (התפקיד שזיכה את פילד באוסקר הראשון שלה). פילד, שנראתה מאוכזבת מהפסדה, אמנם שלחה נשיקה להאתאוויי על הבמה, אך היתה לי ההרגשה שבמוחה חלפה המחשבה שכבר הגיע הזמן לשכוח את הופעותיה בסדרות טלוויזיה נלעגות למדי בתחילת הקריירה שלה.

"אהבה", סרטו המופתי של הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה, שעולה השבוע לאקרנים בישראל, המשיך את מסע הניצחון שלו, שהחל בפסטיבל קאן האחרון אשר בו הוענק לו פרס דקל הזהב. הוא זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר ואין ספק שיזכה בו גם בטקס האוסקר, שבו הוא מועמד בחמש קטגוריות.

שיאו של הטקס היה נאום התודה הנמרץ, המהפנט והמביך כאחד של ג'ודי פוסטר, שזכתה בעבור מפעל חייה כשחקנית וכבמאית בפרס על שם ססיל בי דה מיל, שמוענק בכל שנה לאישיות קולנועית.

בנאומה עסקה פוסטר בגילה (היא בת 50, הכריזה בגאווה), בזהותה המינית, ביציאתה מהארון, בשאיפתה המוצדקת לפרטיות, ביחסיה עם אמה, בנפחה של הקריירה שלה, שהחלה בהיותה תינוקת, בשאיפה התמידית לשינוי ולתחילתו של פרק חדש בחיים ובצורך להיות נאמנה לחברייך גם בעת צרתם.

פוסטר ממשיכה לתמוך במל גיבסון, שב-2011 כיכב בסרט השלישי שביימה, "החיים הכפולים של וולטר", ובטקס ישב לצדה בשולחן. תוך כדי נאומה של פוסטר התמקדה המצלמה כמה פעמים בפניו של גיבסון, שהבעותיהם נדמו לעתים תמוהות למדי. ברגעים אחרים התמקדה המצלמה בפניהן של כמה מהשחקניות באולם, שעיניהן נמלאו בדמעות של התרגשות לשמע נאומה של פוסטר.

תמונות אינסטגרם #goldenglobes

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ