הדרך אל האוסקר: הכירו את המועמדים

השבוע בטור האוסקר של אור סיגולי: השחקנית הצעירה והוותיקה בתולדות הפרס מתחרות זו בזו, הקשר בין אורך הסרט לכמות הפרסים לה הוא מועמד, איזה סרט השתלט על קטגוריית המשחק והשיאים של "אהבה". כל מה שצריך לדעת לפני הטקס

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

בכל שבוע מעתה ועד טקס האוסקר ה-85, שיתקיים בסוף פברואר, עכבר העיר ילווה את המירוץ לפסלון המוזהב. כל הסרטים, הבמאים והכוכבים שצריך להכיר השנה, בטור מעקב שבועי של מומחה האוסקר אור סיגולי. והפעם: הפרטים והמספרים שיכניסו אתכם למירוץ.רשימת המועמדים לאוסקר ה-85 שהתפרסמה בשבוע שעבר הוכיחה לנו כמה דברים שכבר ידענו. כמו למשל, היחס הבעייתי בין גברים לנשים בתעשיית הקולנוע, והיחס התמוהה שמתקבל בין אורך הסרט לאיכותו. אז אילו שיאים נשברו השנה, אילו הוגדרו מחדש ומה זה אומר על עולם הקולנוע שלנו. כל מה שאתם לא יודעים שאתם צריכים לדעת על המועמדים לאוסקר לסרטי 2012.» אוסקר 2013 - כל הפרטים» הדרך אל האוסקר: טורים קודמים» רשימת המועמדים המלאה

האורך כן קובעתשעה סרטים מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר השנה. ממוצע זמן כל הסרטים הוא לא פחות משעתיים ורבע. "חיות הדרום הפראי" מוריד את הממוצע בכמעט שעה תמימה כאשר אורכו מעט מעל שעה וחצי. אותו מאזן מהצד השני של הסקאלה "ג'אנגו ללא מעצורים", הסרט הארוך ביותר שמועמד השנה והוא 165 דקות. נשמע הרבה, אבל זה נראה כמו פרק של "סיינפלד" ליד זוכי העבר "טיטניק" ו"שר הטבעות: שיבת המלך" שהיו בסביבות ה-200 דקות.

מפריז באהבהבשנה שעברה שני סרטים אמריקאיים שהתרחשו בצרפת היו מועמדים לפרס הסרט ("חצות בפריז" ו"הוגו") כאשר מי שזכה לבסוף היה הסרט הצרפתי שהתרחש באמריקה ("הארטיסט"). השנה צרפת לא ויתרה ושוב שני סרטים פריזאיים נכנסו לקטגוריה הראשית: "אהבה" שהוא הפקה צרפתית-אוסטרית-גרמנית; והמחזמר הבריטי עלובי החיים".

משבר גיל העמידהמי אמר שבהוליווד אין תפקידים טובים לנשים מעל גיל 40? ובכן, התשובה לכך, אם לשפוט לפי האוסקר, היא הוליווד עצמה. עשרה שחקנים ועשר שחקניות מתמודדות על ארבע קטגוריות המשחק. ממוצע הגיל של הגברים המועמדים השנה הוא 54.6, כאשר הצעיר מהם הוא ברדלי קופר בן ה-37 ("אופטימיות היא שם המשחק") והמבוגר מהם הוא אלן ארקין בן ה-78 ("ארגו").

עובדות מ-9 עד 85ממוצע גיל הנשים, לעומת זאת, עומד על 44. אמנם אחת המועמדות היא בת 85, אבל היא לא באה מהוליווד, אלא מצרפת. זוהי עמנואל ריבה ("אהבה") שהפכה למועמדת המבוגרת ביותר בתולדות האוסקר. אותה מאזנת קוואנז'ניי ווליס ("חיות הדרום הפראי") בת ה-9. השחקנית השנייה הכי "מבוגרת" בקטגוריית השחקנית הראשית היא נעמי ווטס ("הבלתי אפשרי") בגיל המופלג של 44.

שיכון ותיקיםהגברים הפכו את פרסי המשחק לפרסים של ותיקים. ולראייה, שבעה שחקנים ושתי שחקניות מהמועמדים השנה כבר זכו בעבר. לצורך ההשוואה, בשנה שעברה, מתוך 20 השחקנים, רק שניים יצאו בעבר מהטקס עם פסלון: מריל סטריפ וג'ורג' קלוני.

הדרת נשיםמסתבר שלהתבגר בהוליווד זה קל. אם אתה גבר. אבל קשה לומר שאילו חדשות מרעישות. נשים באופן כללי לא זכו להישג יוצא דופן השנה באוסקר. קטגוריות בהן לא תוכלו למצוא אפילו יוצרת קולנוע אחת הם בימוי, תסריט מקורי, צילום, עריכה, מוזיקה, שני פרסי הסאונד ואפקטים. בקטגוריית התסריט המעובד דווקא יש אישה אחת, ליסה אליבר שכתבה את "חיות הדרום הפראי", אך גם היא חולקת משבצת עם במאי הסרט. לעומת זאת, את הכח נשי מייצגת המפיקה קת'לין קנדי, שמציינת עם "לינקולן" את מועמדותה השמינית לפרס הסרט הטוב ביותר. היא והפרטנר שלה סטיבן שפילברג – גם הוא מועמד לפרס בפעם השמינית – הם שיאני המועמדים בקטגוריה.

כהונה נוספתהצוות הוותיק של "לינקולן" סימן כמה שיאים נוספים: המלחין ג'ון וויליאמס זכה למועמדות ה-48, יותר מכל אדם חי אחר, ושני רק לוולט דיסני שעדיין מחזיק בשיא המועמדויות עם 59. עם מועמדותו השמינית, מייקל קאהן הוא העורך שהיה מועמד להכי הרבה פרסי עריכה אי פעם. בגיל 77 סביר להניח שהוא גם המבוגר מכולם.

שפה קולנועית"אהבה" הוא הסרט הלא דובר אנגלית הראשון מאז "מכתבים מאיוו-ג'ימה" שמועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אך סרטו של קלינט איסטווד היה בכל זאת הפקה אמריקאית. המחמירים מבנינו יגידו שהוא הראשון מאז "נמר, דרקון" ב-2000, סרט שארה"ב לא השתתפה כלל בהפקתו. את "נמר, דרקון" ביים אנג לי, שמועמד השנה לפרס הבימוי והסרט עם "חיי פיי".

אנשי אשכולותהבמאי מיכאל האנקה מועמד להכי הרבה פרסים הטקס: לפרס הבמאי, התסריט המקורי והסרט הטוב ביותר בשפה זרה. תשעה יוצרים אחרים מועמדים ליותר מקטגוריה אחת השנה, בינהם אנג לי, סטיבן ספילברג, בן זייטילין, מארק בול ודיויד או. ראסל.

שם המשחק"אופטימיות היא שם המשחק" הוא המועמד הראשון לארבעה פרסי משחק מאז "אדומים" ב-1981, ו"עלובי החיים" הוא המיוזיקל הראשון שמועמד לסרט מאז "שיקאגו" 2002.

מדד האוסקר: מה מצב המירוץ? 1. לינקולן2. ארגו3. אופטימיות היא שם המשחק4. חיי פיי5. כוננות עם שחרזה שכל הסימנים מצביעים על "לינקולן" זה ברור. אבל האם יכול להיות ש"ארגו" יצליח בכל זאת לעשות את הבלתי יאומן? עם כמות התמיכה שהסרט מקבל חרף היעדרותו של אפלק מקטגוריית הבימוי זה עוד יכול לקרות. בכל מקרה הדברים ייסגרו רק כאשר איגודי המפיקים והבמאים יכריזו על הזוכים שלהם בשבועות הקרובים.מה עוד מצפה לנו?

טקס האוסקר שיערך ב-24 בפברואר וודאי יביא אתו הפתעות רבות ושיאים חדשים. לדוגמא אם דניאל דיי לואיס יזכה בפרס השחקן הטוב ביותר על "לינקולן" הוא יהיה השחקן הראשון שזוכה בשלושה פרסי משחק בקטגוריה הראשי, והשחקן הראשון שזוכה על השתתפות בסרט של ספילברג. אם יו ג'קמן ייקח במקומו על "עלובי החיים", הוא יהיה השחקן הראשון שזוכה באוסקר בזכות מחזמר מאז רקס האריסון ב-1964 ("גברתי הנאווה"). אבל עד אז נאלץ לחכות.

כתבות מומלצות

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל