הדרך אל האוסקר: שובו של "ארגו" למירוץ

השבוע בטור האוסקר של אור סיגולי: סרטו של בן אפלק זוכה בעוד ועוד פרסים מוקדמים, אבל אי המועמדות שלו בקטגוריית הבימוי מונעת מלהמר עליו כזוכה באוסקר בעוד כחודש. תקדימים כמו "מיס סאנשיין הקטנה" ו-"אפולו 13", גם הם לא לטובתו

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

בכל שבוע מעתה ועד טקס האוסקר ה-85, שיתקיים בסוף פברואר, עכבר העיר ילווה את המירוץ לפסלון המוזהב. כל הסרטים, הבמאים והכוכבים שצריך להכיר השנה, בטור מעקב שבועי של מומחה האוסקר אור סיגולי. והפעם: קר על הירח.בשנים האחרונות ראינו איך כל דבר שאנחנו יודעים על האוסקר הולך ומשתנה לנגד ענינו והופך את המרוץ, בכל שנה, למוזר יותר ויותר. בשנים האחרונות הורחבה הקטגוריה הראשית לעשרה מועמדים ואז צומצמה לתשעה, משבשת את כל הסטיסטיקות. גם יחסי האהבה-שנאה של האקדמיה עם עולם הביקורת השאירה אותנו מבולבלים. ושוב אנחנו נזכרים בדבר הזה שתמיד ידענו – אף אחד לא יודע כלום.» אוסקר 2013 - כל הפרטים» הדרך אל האוסקר: טורים קודמים» רשימת המועמדים המלאה

אוסקר 2013 היה יכול להיות אוסקר רגיל לחלוטין אלא אם כן היה מחליט ענף הבמאים של האקדמיה, קבוצה שכוללת רק 369 אנשים, לחסום מהקטגוריה את בן אפלק וסרטו "ארגו". כולנו יודעים לזמר שבשביל לזכות בפרס הסרט הטוב ביותר צריך שני דברים: מועמדות על עריכה ומועמדות על בימוי, ולכן נראה ש"ארגו" (המועמד על עריכה אך לא לבימוי) כבר אינו חלק מהמשחק.במשך כמה שבועות נראה המרוץ הנוכחי לאוסקר זהה לזה של 1998, כאשר ניצתה מלחמת חורמה בין קומדיה חמודה של המפיק הארווי וויינשטין ("שייקספיר מאוהב") לבין הפקת ענק היסטורית של דרימוורקס וסטיבן ספילברג ("להציל את טוראי ראיין"). באותו הטקס בחרה הוליווד באופציה הקלילה. השנה הדבר שוב קורה עם "אופטימיות היא שם המשחק" של וויינשטין קומפני ו"לינקולן" של דרימוורקס. אבל אז "ארגו" זכה בטקס בחירת המבקרים, ב"גלובוס הזהב", בפרסי איגוד המפיקים ובפרסי איגוד השחקנים. כאשר השניים האחרונים ידועים כאינדיקציה טובה לפרסי האוסקר. או שלא?רצף הזכיות של "ארגו" החודש:» 11 בינואר: פרסי המבקרים» 13 בינואר: גלובוס הזהב» 26 בינואר: איגוד המפיקים» 27 בינואר: איגוד השחקנים

האחרון בסדרה של פרסים, או רמז לבאות? בן אפלק ופרס ה-SAG (צילום: AP)פרס איגוד השחקנים (SAG) קיים מאז 1995, אז כלל ארבע קטגוריות: שחקן, שחקנית, שחקן משנה ושחקנית משנה. שנה לאחר מכן התווסף פרס צוות השחקנים הטוב ביותר, מעין מקבילה לפרס הסרט. במהלך השנים נדמה שהייתה חפיפה בין הזוכים שם ובין הזוכים בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר, אבל זה רק נדמה. ב-17 השנים בהן חולק פרס הצוות, ההתאמה בין הזכייה לסרט הטוב באוסקר עמדה על 8 פעמים. פחות מחצי. מאז שהאקדמיה הגדילה את כמות המועמדים לסרט הטוב ביותר, זכו "ממזרים חסרי כבוד", "נאום המלך" ו"העזרה". רק אחד מהם לקח גם את הפרס הגדול באוסקר.פרסי גילדת המפיקים (PGA) מוענקים מאז 1990. הזוכה הראשון בו היה "הנהג של מיס דייזי", הפעם האחרונה בה סרט זכה באוסקר ללא מועמדות לבמאי. מאז הזוכים בו תאמו את האוסקר 16 פעמים מתוך 23. שבעה סרטים זכו בו אך נפלו באוסקר ("משחק הדמעות", "אפולו 13", "להציל את טוראי ראיין", "מולין רוז'", "הטייס", "הר ברוקבק", "מיס סאנשיין הקטנה"), לשלושה מהם לא הייתה מועמדות לבמאי באוסקר.מה שעשינו ב-95' יש שמשווים בין המקרה של "ארגו" לבין "מיס סאנשיין הקטנה", גם הוא זכה באיגודי המפיקים והשחקנים, לא היה מועמד לבימוי באוסקר ובסופו של דבר הפסיד את פרס הסרט ל"השתולים". אבל בעיני ההשוואה הזו לא מדוייקת מכיוון ש"מיס סאנשיין הקטנה" היה סרט חוץ-אולפני, היוצרים שלו היו אנונימיים לחלוטין, ובשום שלב הוא לא נחשב כשחקן אמיתי במרוץ או כאיום על הפייבוריטים,"השתולים" ו-"בבל". הסרט שימש כאנומליה בשנה שהייתה כולה שבירת סטטיסטיקות, כמו למשל העובדה שהסרט שהיה מועמד להכי הרבה פרסים, "נערות החלומות", לא היה מועמד לפרס הבימוי או הסרט. או כמו העובדה שאף מועמד לשחקן ראשי לא השתתף בסרט שמועמד בפרס הסרט הטוב ביותר. אנחנו לא יכולים ללמוד הרבה מהמרוץ של 2006, ולמעשה, בגלל שיטת הבחירה החדשה קשה להסתמך על משהו שקרה בעבר. עם זאת, הזכיות של "ארגו" בשבוע האחרון מזכירות למסקרי האוסקר מרוץ שדומה הרבה יותר לזה הנוכחי והוא מתרכז בשתי מילים: "אפולו 13".

יוסטון, יש לנו תקדים. "אפולו 13" - הטריילר:שלא כמו "מיס סאנשיין הקטנה", סרטו של רון הווארד היה הבטחת אוסקרים עוד משלב התסריט. זו הייתה הפקה יקרה של יוניברסל על אחד האירועיים הזכורים ביותר של המודרנה האמריקאית וגובתה בשחקן האהוב ביותר בעולם באותם שנים, טום הנקס, שזכה בשני אוסקרים רצופים. הסרט הסתער על עונת הפרסים, נכח היטב בפרסי הביקורת, וזכה גם באיגוד השחקנים, גם באיגוד המפיקים וגם באיגוד הבמאים. טריו שאמור לסגור לגמרי את כל הפינות באוסקר. לא ברור אם בגלל שרון הווארד, הבמאי, טרם נחשב כבמאי רציני (באותן שנים הוא עדיין היה ילד הפלא מהסדרה "ימים מאושרים" ובמאי של סרטי פנטזיה כמו "ספלאש", "קוקון" ו"ווילו והנסיכה") או שלאקדמיה נמאס קצת מטום הנקס – אבל "אפולו 13" הפסיד בגדול את האוסקר ל"לב אמיץ" של מל גיבסון והסתפק רק בשתי זכיות, על עריכה ואפקטים.

אז האם מניותיו של "ארגו" קפצו בעקבות איגודי השחקנים והמפיקים? יכול להיות, אבל השאלה היא האם בכלל נתנו ל-369 הבמאים באקדמיה לבלבל אותנו. "ארגו" נמצא כרגע בתנופה מטורפת ויכול להיות ש"הנהג של מיס דייזי" ו"גראנד הוטל" כבר לא יהיו בודדים במשבצת של זוכי הסרט הטוב ביותר ללא מועמדות לבמאי. הכי קרוב שנוכל לדעת יהיה כאשר יוכרזו בשבוע הבא פרסי איגוד הבמאים. באופן כללי זה יהיה אמור לייצר אינדיקציה נוספת, אבל כמו שאנחנו חווים את המרוץ הזה עד כה – סביר שרק נמשיך להתבלבל עוד יותר.

מדד האוסקר: מיהם הסרטים המובילים במירוץ נכון לרגע זה? 1. ארגו2. לינקולן3. אופטימיות היא שם המשחק4. חיי פיי

במאים או לא במאים, אף פעם לא מהמרים נגד האיגודים, זה מה שאנחנו אומרים לעצמנו. "ארגו" מסיים את ינואר בתור המוביל אחרי שעמד בצילו של "לינקולן". האם זה יחזיק עוד חודש מהיום? קשה לומר.

פינת הטריוויה: איגוד האיגודים לקראת איגוד הבמאים שיוכרז בימים הקרובים: ששת הסרטים היחידים שזכו בשלושת האיגודים הגדולים (במאים, שחקנים, מפיקים) היו: "אפולו 13", "אמריקן ביוטי", "שיקאגו", "שר הטבעות: שיבת המלך", "ארץ קשוחה", "נער החידות ממומבאי" ו"נאום המלך".

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?