שר התרבות החדש רשאי לבטל את השינוי במבחני התמיכה בקולנוע

שרת התרבות לימור לבנת חתמה היום על הקריטריונים החדשים לתמיכה בענף; היוצרים: היא מותירה אחריה אדמה חרוכה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

לאחר חודשים רבים של מאבקים פנימיים במועצת הקולנוע והתנגחויות בין חבריה ואנשי משרד התרבות ובין אנשי הקולנוע, אושרו היום הקריטריונים החדשים לתמיכה בתחום זה. שרת התרבות, לימור לבנת, חתמה על המבחנים החדשים שעל פיהם יחולקו כספי התמיכות בתחום, ואלה ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2014. עם זאת, תיקון שהוכנס בקריטריונים לאחר אישורם במועצה, ובעקבות התייעצויות עם משרד המשפטים, מאפשר לשר או לשרה החדשים, שייכנסו בקרוב למשרד התרבות, לבטל אישור זה. נקבע כי השר החדש יוכל לחתום עד 15 ביולי על הודעה בדבר אי כניסתם לתוקף של הקריטריונים.

מלאכת ניסוח הקריטריונים החדשים לוותה במאבקי כוח רבים. ראשי קרנות הקולנוע התנצחו בינם לבין עצמם וכן עם חברי מועצה, בכירים בענף הקולנוע טענו כי במועצה מנסחים קריטריונים המושפעים משיקולים פוליטיים ומעניקים עדיפות לקרנות מסוימות ולא לאחרות, ואילו חברי מועצה הבהירו כי הופעלו עליהם לחצים בלתי סבירים. חלקם אף נמנעו בסופו של דבר מהצבעה על אישור הקריטריונים, במחאה על הלחצים שהופעלו עליהם ועל סירובו של משרד התרבות לבדוק את טענותיהם.

התיקון המרכזי של הקריטריונים נוגע להגדלה משמעותית של התקציב המופנה לקולנוע ייעודי העוסק בפריפריה החברתית והגיאוגרפית – ובעיקר קולנוע הנוצר על ידי יוצרות חרדיות. סעיף זה עורר התנגדויות רבות בקרב חברי מועצה ואישים שונים בענף הקולנוע, שכן הוא קובע כי קרן שתרצה ליהנות מתקציב לקולנוע ייעודי תיאלץ להקצות לתחום זה 75% מתקציבה שלה. סעיף זה צפוי להעניק מונופול לקרן אחת, קרן גשר, ולחסום את דרכן של קרנות נוספות לתחום זה.

לימור ליבנת במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

כפי שנחשף ב"הארץ", במכתב ששלחה השרה לאיגודי היוצרים בשבוע שעבר, היא קראה ליוצרים ולמנהלי הקרנות להפעיל "צנזורה עצמית", ולא ליצור סרטים "המוציאים את דיבתנו רעה בעולם". דברים אלה נכתבו בעקבות התמודדותם של הסרטים "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות", שנתמכו על ידי קרנות הקולנוע, על פרס האוסקר. בקריטריונים החדשים שעליהם חתמה היום השרה הוחלט על שינויים בהרכב הלקטורים של הקרנות, באופן שאלו ייצגו חלקי אוכלוסייה מגוונים, כולל מהפריפריה החברתית והתרבותית.

שינויים נוספים שהתקבלו, מלבד זה הנוגע לקולנוע הייעודי, הם ביטול התמיכה בדרמות טלוויזיה לטובת תמיכה בסרטים עלילתיים קצרים; הגדלת התמיכה בפסטיבלי קולנוע גדולים על חשבון התמיכה בפסטיבלים קטנים; עידוד הקרנות להשקיע יותר כסף בפחות סרטים; הגברת השקיפות בעבודת הקרנות; שינויים בהרכב הלקטורים של הקרנות ותקופת כהונתם; עידוד סרטי ביכורים וסרטים דלי תקציב, ועוד.

השרה לימור לבנת מסרה: "השתכנעתי כי התיקונים שהציעה מועצת הקולנוע במבחני התמיכה יאפשרו מצד אחד את המשך ביסוסו ופריחתו של הקולנוע הישראלי, ומצד אחר יקדמו תחומי יצירה ומגזרים שעד היום סבלו מקיפוח - דוגמת נשים, פריפריה חברתית גיאוגרפית, ועוד. אני סבורה כי אמות המידה החדשות יובילו גם להגברת השקיפות בעבודתן של קרנות הקולנוע ויאפשרו השקעה משמעותית יותר בסרטי איכות, דבר העשוי להקטין את התלות של יוצרים ישראלים בקרנות זרות. אני מודה לחברי מועצת הקולנוע ולעומד בראשה, פרופסור דוד אלכסנדר, על עבודה מאומצת, יסודית ומקצועית שהתפרשה על פני שנה וחצי".

"היום הגיעה לסיומה מסכת אירועים אומללה שנמשכה חצי שנה", אמר בתגובה יו”ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס. "האופן שבו בחרה שרת התרבות להעביר את הקריטריונים זרע הרס והעצים את הסכסוכים האישיים בתחום הקולנוע – נזק שיידרשו שנים לתקנו. השרה מותירה אחריה אדמה חרוכה. אנחנו מקווים שהשר החדש שייכנס לתפקיד בקרוב יבחר בדרך של דיאלוג עם היוצרים, ולא בדרך הלוחמנית שבחרה השרה היוצאת. אין לנו דבר נגד הגדלת התקציב לפריפריה, אבל זה צריך להיעשות באופן שוויוני".

יו"ר איגוד התסריטאים, עמית ליאור, אמר: "צר לי מאוד ששרת התרבות מצאה לנכון לחתום על הקריטריונים האלה רגע לפני שהממשלה מתחלפת. לנוכח ההתבטאויות האחרונות שהשמיעה והאופן שבו השפיעה על הקריטריונים, עדיף היה שלא היתה ששה אלי קרב אלא משאירה את המלאכה לשר הבא, כי הוא זה שיצטרך לחיות אתם. הקריטריונים צבועים בתפישתה הפוליטית, וחבל שהפוליטיקה התערבבה בתהליך הזה. אני מקווה שמחליפה של לבנת יבין טוב יותר מה תפקידו של שר תרבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ