ביקור הבמאי האיראני מוחסן מחמלבאף בישראל מעורר זעם בטהראן

ראש ארגון הקולנוע האיראני ביקש ממנהל מוזיאון הקולנוע באיראן להסיר מהתצוגה במוזיאון הלאומי את כל הפרסים שקיבל מחמלבאף. מחמלבאף בתגובה: "למה לא להתחיל תנועה של שלום?"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

תגובות נזעמות באיראן בעקבות ביקורו של הבמאי האיראני מוחסן מחמלבאף בישראל. אתמול פורסם כי ראש ארגון הקולנוע האיראני, ג'אוואד שמגאדרי, פנה בעקבות הביקור לראש מוזיאון הקולנוע באיראן, וביקש ממנו להסיר מהתצוגה במוזיאון הלאומי את כל הפרסים שקיבל מחמלבאף ומוצגים בו לראווה. כך דיווח אתמול אתר החדשות האינטרנטי "איראן פולס", מקבוצת "אל מוניטור" המתמקדת בחדשות מהמזרח התיכון. במכתבו ציין שמגאדרי כי מחמלבאף עשה את עשרת סרטיו הראשונים בתמיכת מוסדות המהפכה וארגונים ממשלתיים באיראן, ואילו היום הוא זוכה לחיבוק של "הציונות הפושעת" ו"השלטון הלא חוקי" בירושלים. "כמה אנשים אבודים ונטולי שורשים, הניצבים אל מול האומה האיראנית הגדולה ומייחלים לפרסים מרושעים, מתירים לאחרים לשדוד את הזהות ההיסטורית והאיסלאמית שלהם", תקף שמגאדרי במכתבו את מחמלבאף.

מחמלבאף, שהוא הבמאי האיראני הראשון שהגיע לביקור רשמי בישראל, בא בשבוע שעבר לירושלים כאורח כבוד של פסטיבל הקולנוע, שבו הציג את סרטו האחרון "הגנן", סרט תיעודי שצולם בישראל ובו הוא ובנו משוחחים עם גנן בגנים הבאהאים בחיפה, ודנים בסוגיות של דת, שלום ומלחמה. במסיבת עיתונאים ובראיונות שהעניק לכלי תקשורת ישראליים, נשא מחמלבאף מסר של שלום. " אני מאמין שאנו צריכים להכיר זה את זה דרך הספרות, דרך הקולנוע, דרך התרבות, וכך לא תהיה סיבה למלחמה בינינו", אמר כאן בין היתר.

מוחסן מחמלבאף. "חרם אינו פותר דבר"צילום: אמיל סלמן

בנוסף, קבוצה של סטודנטים, אקדמאים ופעילים איראנים, פירסמה לפני כמה ימים מכתב פתוח למחמלבאף ובו ביקשה ממנו שלא להגיע לפסטיבל הקולנוע בירושלים. הם ציינו במכתב כי ביקורו מפר את הקריאה הבינלאומית לחרם על ישראל בגלל הכיבוש והדיכוי של הפלסטינים. "נחרדנו מההתעלמות של מר מחמלבאף מהתנועה הגלובלית למען זכויות האדם של הפלסטינים ומהתמיכה המפורשת שלו במדיניות האפרטהייד הישראלי, המיוצגת על ידי החלטתו להשתתף בפסטיבל הממומן ישירות על ידי ממשלת ישראל", נכתב במכתב הפתוח. "אנו מכירים בדיכוי שהוביל לגלותו של מר מחמלבאף, ואנו מזדהים עם הסבל שלו כקולנוען שנרדף על ידי המשטר האיראני. בה בעת, אנו עומדים על האחריות האתית והפוליטית שיש לנו כבני אנוש להתנגד לדיכוי ועריצות בכל אשר יהיו", הוסיפו כותבי המכתב.

"איראן פולס" ציטט תגובה של מחמלבאף לדברים, שנמסרה לבי־בי־סי בפרסית: "חרם וכתיבת הצהרות אינן פותרות דבר. מדוע האינטלקטואלים הללו אינם מנסים לפתור את הבעיות באמצעות מסע וקיום דיאלוג? למה לא נעשה כל מאמץ להסיר את השנאה הדתית? הימנעות מביקור בישראל נעשתה אופנתית. למה לא להתחיל תנועה של שלום? למה לא להתחיל תנועה שתביא להפחתת השנאה על רקע דתי?

בישראל, בכל שנה אלף סטודנטים מסיימים את לימודי הקולנוע שלהם. צאו וראו עד כמה הם מעריצים את הקולנוע האיראני. כיצד ייתכן שעם מאוהב בקולנוע של אויביו? אנו חייבים לבלום את המלחמה האפשרית, שעלולה לעורר ולהסית את כולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ