נטלי פורטמן תביים את סיפור על אהבה וחושך של עמוס עוז - ותככב בו

תמיכה חסרת תקדים של 1.6 מיליון שקל אושרה במיזם לקולנוע ירושלים עבור הסרט, שיצולם בקרוב בישראל כקו־פרודוקציה ישראלית־אמריקאית

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

לאחר כמה שנים של שתיקה, מתברר שהשחקנית ההוליוודית נטלי פורטמן עדיין לא זנחה את תוכניתה לביים עיבוד קולנועי לספרו של עמוס עוז, "סיפור על אהבה וחושך". לפני שש שנים פורסם כי השחקנית ההוליוודית ילידת ישראל מעוניינת לביים את הסרט, זמן קצר לאחר מכן הצהירה פורטמן כי בכוונתה לצלם אותו בעברית, ואילו היום מתברר, בעקבות הודעת המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים, כי הסרט צפוי להצטלם בישראל בקרוב.

השבוע אישרו במיזם הירושלמי תמיכה בסך 1.6 מיליון שקל – הסכום הגבוה ביותר שניתן עד היום לסרט בודד - לסרט "A Tale Of Love and Darkness" שפורטמן היא התסריטאית והבמאית שלו, וצפויה גם לשחק בו בתפקיד הראשי. זוהי קו־פרודוקציה אמריקאית־ישראלית שמפיקים רם ברגמן, אלי שירמור ודוד מנדיל, ותקציר העלילה הרשמי הוא: "עיבוד קולנועי לספרו האוטוביוגרפי של עמוס עוז, המתרחש בירושלים במחצית השנייה של שנות הארבעים, ומתמקד בילדותו של המחבר על רקע מחלת הנפש של אמו וחוסר האונים של אביו, כשמסביב מתחוללים המפנים ההיסטוריים של התקופה".

פורטמן. המשך להכרזה מלפני שש שניםצילום: REUTERS

צילומי הסרט מתוכננים להתקיים בינואר ופברואר בירושלים, ופורטמן עתידה לגלם בו את אמו של הגיבור. מכיוון שהעלילה מתרחשת בשנות ה־40 של המאה הקודמת, מדובר בסרט תקופתי שידרוש שחזור של התקופה בכל הנוגע לתלבושות ותפאורה. פורטמן צפויה לשהות בישראל בתקופת הצילומים אבל גם קודם לכן, לצורך ההכנות לסרט. עדיין לא הוחלט אם הסרט אכן יצולם בעברית, כפי שהבטיחה פורטמן בעבר.

עמוס עוזצילום: אילן אסייג

בנוסף, תשקיע הקרן הירושלמית סכום של 3.19 מיליון שקל בחמישה פרויקטים קולנועיים ישראליים: "הרמוניה" שכותב ויביים אורי סיון (מפיק מוש דנון), על נגנית קרן יער צעירה המתקבלת לתזמורת הפילהרמונית של ירושלים, קושרת קשר עמוק עם נגנית הנבל חשוכת הילדים של התזמורת, ומציעה לה ולבעלה לשמש עבורם כאם פונדקאית; "חדרי הבית" שכותב ויביים איתן גרין (מפיקים אילון רצ'קובסקי ויוחנן קרדו), על קבלן בניין ירושלמי המחליט להתקדם בחיים, לוקח על עצמו עבודות נוספות ועובר לבית גדול יותר, אבל נקלע לקשיים כלכליים; "שרוכים" שיביים ינקול גולדווסר לפי תסריט שכתב עם חיים מרין (מפיק מרק רוזנבאום), על קשר מורכב בין אב מזדקן לבנו המפגר, שאותו נטש בילדותו; "האופה מברלין" שכותב ומביים אופיר ראול גרייצר (מפיק איתי תמיר), שיספר על קונדיטור גרמני צעיר ומבטיח העובר מברלין לירושלים כדי להתחקות אחרי חייו של המאהב הישראלי שלו; וכן הסרט "עמאל", של התסריטאית והבמאית מירב חטב (מפיק ליהוא רוטר), על משפחה דתית שהתנתקה מהבן שחזר בשאלה, מנסה להתאחד סביבו לאחר שהוא נפצע קשה, ופוגשת את חברתו הערבייה.

במסגרת המסלול הבין לאומי של המיזם הירושלמי, תשקיע הקרן גם בקומדיה הצרפתית־ישראלית "Trois Mariages et un coup de Foudre", שיביים ג'יל דה מייסטר לפי תסריט שכתב יחד עם יעל ברדוגו וביאטריס פורנרה. העלילה תספר על צעירה צרפתייה תוססת המבקרת בישראל ועוברת זעזוע רגשי ורוחני כתוצאה מ"סינדרום ירושלים".

עטיפת הספר

כן הוחלט בקרן להשקיע 40 אלף שקל בפיתוח של כל אחד מחמשת הפרויקטים הבאים: "דער מענטש" של גון בן ארי על רוצח שכיר הנשכר ע״י נשים עגונות שבעליהן ברחו, כדי להתיר אותן מהנישואין; "ארון הקודש" של מיכל קופר קרן, על תלמידות בבצלאל המוצאות את ארון הברית ומגישות אותו כעבודת גמר;"עמק רפאים" של אבי נשר ונועם שפנצר, על פסיכולוג ידוע המגיע לירושלים לסדרת הרצאות, ומוצא עצמו בלב המאפליה של פרשיית משמורת יצרית ואלימה על ילד; "קפיצת הדרך" של בנימין פרידנברג על מדריך תיירים בירושלים שנוהג לשקר לכולם, וגונב זהויות מנשים וגברים שהוא פוגש דרך קו היכרויות טלפוני; וסדרת הטלוויזיה "אמריקן קולוני" של גידי דר, העוסקת בעולמם של הכתבים הזרים בישראל.

סה"כ הוגשו למיזם 114 פרויקטים ומתוכם אושרו לתמיכה 11 פרויקטים, בהשקעה של כשישה מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ