פסטיבל טורונטו פותח את המירוץ לאוסקר

דניאל רדקליף בסרט על מערכת היחסים בין אלן גינזברג וג'ק קרואק, אידריס אלבה הוא נלסון מנדלה ומריל סטריפ וג'וליה רוברטס עם העיבוד הקולנוע ל"אוגוסט: מחוז אוסייג'". איזה סרטים יתחרו בפסטיבל שמזניק את האוסקר?

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

פסטיבל הקולנוע של טורנטו נחשב כבר שנים כזה שמסמן את תחילת המרוץ השנתי לפרס האוסקר. סרטים רבים שהוקרנו בבכורה בטורנטו זכו לאחר מכן בפרס האוסקר, וביניהם "החיים היפים", "אמריקן ביוטי" ו"נער החידות ממומביי", וגם "נאום המלך" שזכה בפרס הקהל ו"אופטימיות היא שם המשחק" שהושק בפסטיבל הסתערו על השטיח האדום של האוסקר. בהתאם, עם חשיפתם הראשונה של הסרטים הבולטים בפסטיבל ה-38 (שייערך בין ה-5 ל-15 בספטמבר), הרשת רוחשת וגועשת כבר עכשיו סביב הסרטים שיהפכו כנראה לשמות החמים של עונת הפרסים.

בין הסרטים הבולטים ברשימת הסרטים העצומה ניצב "The Fifth Estate" המגולל את סיפור הקמתו של ויקיליקס. הסרט, בבימויו של ביל קונדון ובכיכובם של בנדיקט קמברבאץ' ודניאל ברוהל נבחר לשמש כסרט הפתיחה של פסטיבל טורונטו, שבו קונדון הקרין לראשונה גם את סרט הביכורים שלו בשנת 1987. סרט מדובר נוסף בפסטיבל הוא דרמת המדע בדיוני של אלפונסו קוארון "Gravity". בכיכובם של ג'ורג' קלוני וסנדרה בולוק, המגלמים אסטרונאוט ותיק ומהנדסת רפואית מבריקה שמתמודדים עם הרס המעבורת שלהם ומרחפים לבדם בחלל ובחשיכה. גם "Prisoners" סרטם הבא של יו ג'קמן וג'ייק ג'ילנהול עושה כותרות הודות לסיפורו המטריד של אב המחפש אחר בתו החטופה וחברתה הטובה שנעלמו במפתיע במהלך חג ההודיה.

הטריילר ל"Prisoners":

מתחרה חזק בפסטיבל הוא "12 Years A Slave", דרמת העבדות של סטיב מקווין ("רעב", "בושה"). הסרט, בכיכובם של שחקן הקולנוע והתיאטרון הבריטי צ'יווטל אגיופור ("האיש שבפנים", "סולט"), מייקל פסבנדר ובראד פיט, מגולל את סיפורו האמיתי של סולומון נורת'אפ, גבר שחור חופשי שנחטף והוחזק כעבד במשך יותר מעשור. גם מריל סטריפ, וג'וליה רוברטס מסמנות טריטוריה בפסטיבל עם העיבוד הקולנועי של המחזה זוכה פרס הפוליצר "אוגוסט: מחוז אוסייג". המחזה (שעלה גם אצלנו בהבימה, עם גילה אלמגור בתפקיד הראשי), מגולל את סיפורה משפחת וסטון האמריקאית הנאלצת להתכנס תחת קורת גג אחת בעקבות היעלמותו של אב המשפחה.

הצצה ל"אוגוסט מחוז אוסייג'":

בין הסרטים המדוברים הנוספים ניצבים "Labor Day" בבימויו של ג'ייסון רייטמן ובכיכובם של קייט וינסלט וג'וש ברולין, על אם חד הורית ובנה בן ה-13 שמסתבכים עם טרמפיסט מאיים, ו"Mandela: Long Walk to Freedom" בכיכובו של אידריס אלבה כנלסון מנדלה, נשיא דרום אפריקה לשעבר שהיה לסמל המאבק באפרטהייד. "Kill Your Darlings" בכיכובו של דניאל רדקליף שזכה להצלחה בסאנדנס, מגולל את מערכת היחסים בין אלן גינזברג, ויליאם בורוז וג'ק קרואק לאחר שחברם המשותף לוסיאן קאר רצח את דיוויד קמרר (מייקל סי.הול). וכמובן, הפסטיבל כולל גם את הקרנתו של הסרט המדובר וזוכה פסטיבל קאן "כחול הוא הצבע החם ביותר", בבימויו של עבדלטיף קשיש המגולל את סיפור האהבה הלסבי בין שתי מתבגרות צרפתיות.

הטריילר לסרט שהסעיר את פסטיבל קאן: