מחלוקת על מינוי נועה רגב למנהלת סינמטק ירושלים

ההצבעה על המינוי, מחר בערב, תתקיים בצל המשבר הפיננסי של הסינמטק ומאבקי כוח בוועד המנהל שלו

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הוועד המנהל של סינמטק ירושלים יצביע מחר בערב (ראשון) על מינויה של מנהלת חדשה לסינמטק – נועה רגב, שבשנה האחרונה ניהלה את סינמטק חולון. לפי הערכות צפוי רוב לאישורו של המינוי. ואולם גורמים בוועד המנהל ומקרב עובדי הסינמטק מותחים ביקורת חריפה על המינוי, בטענה שרגב חסרת ניסיון בניהול מוסדות תרבות בהיקפו של הסינמטק הירושלמי ובניהול צוות כה רחב של עובדים. לטענתם, המינוי אינו אלא תוצאה של מאבקי כוחות פנימיים בוועד המנהל של הסינמטק וממשיך את אי הסדרים החמורים המאפיינים את ניהול המוסד בשנים האחרונות.

המנהלת הקודמת של הסינמטק, אליסיה ווסטון, עזבה את תפקידה לפני כחודשיים, מיד לאחר סיומו של פסטיבל הקולנוע ירושלים. היא פרשה מהתפקיד לאחר שנה אחת בלבד בתפקיד, בעקבות המשבר הפיננסי הקשה שבו מצוי המוסד הירושלמי וכן מאבקי הכוחות וחוסר השקיפות שאיפיינו בשנים האחרונות את פעילות הוועד המנהל. בין היתר, הביא הדבר לכך שחודשים ספורים לאחר כניסתה לתפקיד של ווסטון - בכירה במכון סאנדנס לשעבר - נודע כי גירעונו הפיננסי של הסינמטק גדול פי שלושה מכפי שהיה ידוע קודם לכן. כיום עומד גירעון המוסד על כ-11 מיליון שקלים.

סינמטק ירושליםצילום: אייל ורשבסקי

הוועד המנהל של סינמטק ירושלים הורכב לאורך השנים מנציגי ציבור ונציגים של שלושת הגופים המרכזיים שמימנו את המוסד (לצד התקצוב הממשלתי והעירוני): קרן ון ליר, קרן ירושלים וקרן אוסטרובסקי. ואולם לפני כשנתיים הודיעה קרן אוסטרובסקי על פרישתה מתקצוב הסינמטק ומהוועד המנהל, בעקבות כשלים בניהול המוסד. מאז פרישתה של ליה ון ליר מניהול הסינמטק, לפני כחמש שנים, סבל המוסד בין היתר מתחלופה גבוהה של מנהלים, מחוסר שקיפות של פעילות הוועד המנהל, מניהול כושל שהביא להעמקת הגירעון וממשכורות גבוהות במיוחד שמהן נהנו חברי ההנהלה. כעת מורכב הוועד מארבעה נציגים של קרן ון ליר, ארבעה של קרן ירושלים ושישה נציגי ציבור. לפי הערכות, בהצבעה צפויים נציגי שתי הקרנות לתמוך במינויה של רגב.

רגב, בת 31, שוקדת בימים אלה על דוקטורט בקולנוע ולאורך השנים שימשה כמרצה במוסדות אקדמיים שונים וביניהם אוניברסיטת תל אביב ומכללת ספיר. היא ניהלה בעבר את הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים בתל אביב ומאז מאי 2012 מנהלת את סינמטק חולון.

מי שהציעה את מועמדותה לתפקיד היא דורית ענבר, מנציגי קרן ון ליר בוועד המנהל, שהיתה חברה בוועדה שהוקמה לאיתור המנכ"ל. רגב היתה אחת מ-13 מועמדים שעלו לשלב הסופי וזומנו לראיון, ולבסוף החליטה הוועדה להעדיף אותה על פני המועמדים האחרים. זאת, אף שגורמים שונים מקרב חברי הוועד המנהל ועובדי הסינמטק תמימי דעים שניסיונה הניהולי של רגב אינו מספיק לניהולו של מוסד כה מורכב. לטענתם, היא לא ניהלה עד כה צוות עובדים כה גדול, לא ניהלה מוסד בסדר הגודל של הסינמטק הירושלמי ותתקשה להתמודד עם ניהול מוסד הנמצא במשבר כה עמוק.

בוועד המנהל ובקרב עובדי הסינמטק טוענים כי החיפוש אחר המנכ"ל הבא נהפך למאבק פרסונלי בין חברים שונים בוועד וכי ענבר – המכהנת גם כמנכ"לית הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה - מתעקשת לקדם את מועמדותה של רגב למרות הביקורת הרחבה על מידת התאמתה לתפקיד. עוד נטען, כי לצד מלחמות האינטרסים העזות בוועד המנהל, נוצר מצב שבו רוב חברי הוועד הם אנשי פיננסים נטולי אוריינטציה תרבותית.

לפני כמה שבועות החל יישומה של תוכנית הבראה בסינמטק. הוועד המנהל שכר לצורך כך את שירותיה של חברת BDO, שבין היתר מינתה מנהל זמני מטעמה למוסד והחלה בצעדי ייעול הכוללים בין היתר פיטורים של חלק ממצבת העובדים במקום. אם מינויה של רגב יאושר, ישקלו בוועד המנהל אם להפקיד בידיה את ניהול הפסטיבל והסינמטק גם יחד, או למנות מנהל נפרד לפסטיבל.

"ועדת האיתור, שבה היו לצדי שלושה חברים נוספים, בחרה ברגב כמועמדת המועדפת מבין רבים שהגישו מועמדות ומבין 13 שהגיעו לשלב הגמר", אומרת ענבר. "לא יהיה נכון לומר שאין לה מספיק ניסיון, מכיוון שהיא ניהלה בעבר פסטיבל, מנהלת כרגע סינמטק, מסיימת תואר שלישי בקולנוע ומכהנת כשופטת בתחרויות קולנוע שונות. כמעט שאין מועמדים כמוה, שהם בעלי ניסיון גם בניהול סינמטק וגם בניהול פסטיבל, ואם היא זו שנבחרה מבין כל המועמדים, כנראה שזה מינוי ראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ