מריחים את האוסקר באוויר

אנג'לינה ג'ולי בוכה על השטיח האדום, מכון הקולנוע האמריקאי בוחר את הסרטים הבולטים ובישראל מחזיקים אצבעות ל"בית לחם" – כל מה שצריך לצפות לו בעונת הפרסים הקרובה

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

סוף השנה האזרחית מביא עימו בדרך כלל את המיטב שבתוצרת האמריקאית השנתית בתחום הקולנוע, ולא בכדי - כולם רוצים להיות כמה שיותר קרובים לאוסקר, עדיין הפרס החשוב והיוקרתי ביותר בעולם עשיית הסרטים. התחרות על מקום בטקס כבר החלה, ומנהלי האולפנים יחד עם הכוכבים הנוצצים כבר פצחו בשלב הקמפיינים להבלטת הסרטים שלהם על פני המתחרים. עונת הפרסים נפתחה רשמית באירוע השנתי של "פרסי המושל", בו מכובדים הזוכים השנתיים בפרסים המיוחדים בנפרד מהטקס עצמו וניתנת להם הזדמנות למדוד חליפות ושמלות. אנג'לינה ג'ולי הגיעה עם כל המשפחה כדי לקבל את הפרס שלה על עשייה הומניטרית והביאה את הקהל ואת עצמה לדמעות כאשר הודתה לאימה המנוחה, ממנה שאבה את רוח הנתינה. לשחקנית הבריטית הוותיקה אנג'לה לנסברי הוענק אוסקר של כבוד, ופרס מפעל חיים חולק לקומיקאי סטיב מרטין, שבנאומו הביא את כל הנוכחים לסוג אחר של דמעות - מרוב צחוק. "הייתי רוצה להראות לכולם כמה אני מתרגש מהפרס, אבל הבוטוקס עדיין טרי", הוא אמר. מרטין הוא גם אחד המנחים האהובים בתולדות האוסקר, שהשנה ינוהל בידי הקומיקאית אלן דג'נרס, גם היא מנחת עבר אהודה.

עוד השבוע התקיים הפסטיבל השנתי של מכון הקולנוע האמריקאי (AFI) שסימן כמה סרטים זרים מבטיחים, כולל זכייה לנציג אוסטרליה לאוסקרים, "The Rocket". עוד חולקו בפסטיבל פרסים לסרטים קצרים מצולמים ומונפשים, והאירוע סגר את שעריו בסטייל עם הקרנת "בתוך לואין דייויס", הסרט החדש של האחים כהן על מוזיקאי פולק המנסה את מזלו בסצנה הניו יורקית של תחילת שנות ה-60. יש כבוד. נאום קבלת האוסקר של אנג'לינה ג'ולי:

ב-16 בינואר האוסקרים יעלו הילוך עם הכרזת המועמדים הרשמיים לשלל הקטגוריות, מה שיפתח את שלב ב' במירוץ. עוד קודם לכן, ב-12 לחודש ינואר, אפשר יהיה להתחמם עם טקס גלובוס הזהב ה-71 במספר. טקס האוסקר יתקיים אמנם רק ב-2 במרץ, אבל יש עוד המון תחנות ביניים כמו פרסי האיגודים השונים, פרסי המבקרים ועוד רגעים שהופכים את התחרות הזו על פיה בכל שנה מחדש. האם האחים כהן יתחרו במרטין סקורסזה על הפסלון המוזהב? כמה סרטים יצליחו הכוכבים טום הנקס ומתיו מקונוהי להכניס לערב הגדול? האם "כח משיכה" ישבור גם שיאים של זכיות ולא רק של מכירת כרטיסים, או שייכנע לסרט המדובר "12 שנים של עבדות"? והאם יהיה לנו למי להריע מישראל כשהנציג המקומי "בית לחם" ינסה לתפוס מקום בחמישיית הסרט הטוב ביותר בשפה זרה?

אגב, כרטיסי כניסה לאוסקר הם אחד המצרכים המבוקשים, ולא פעם הופכים למוקדי מריבה בין השחקנים המועמדים לאקדמיה. ג'ניפר לורנס למשל, ידועה בתור מי שמביאה את כל משפחתה לטקסים. נעמי ווטס למשל התלוננה לא פעם על הקושי להשיג כרטיסים למקורביה. במקרה של המעריצים הסיפור עוד יותר מורכב, והם צריכים להילחם על מעט כרטיסים הן לטריבונות מסביב לשטיח האדום, והן לאולם עצמו. אם אתם פריקים של אוסקר, ולא הצלחתם להשיג כרטיס, חברת בזק מציעה הזדמנות בלתי חוזרת – מצלמים את עצמכם משחזרים סצנה קולנועית מוכרת של 30 שניות, מעלים לאתר שלהם או מתייגים באינסטגרם#bsuperwifi – ומתחרים על כרטיס למסיבת האוסקר. מי יודע אולי תפגשו שם את בר רפאלי?