אוסקר 2014: חלום של עונת פרסים

המירוץ לאוסקר 2014 התחיל עם פרסי המבקרים של ניו יורק הכרזת המועמדויות לפרסי הספיריטס. בינתיים מסתמן שהחלום האמריקאי יתגשם, שטום הנקס יתחרה על שני פרסים וששחור זה השחור החדש. ואיפה "בית לחם" בכל הסיפור?

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

הנה היא פה. עונת פרסי הקולנוע של סרטי 2013 החלה, ועד סוף פברואר נחזה בסערה של פרסים ותארים, ראיונות, מופעים, פוסטרים והקרנות, כולם בדרך לקו הסיום הנכסף – אוסקר 2014. כמו בכל שנה, הדיבור החל כבר עם פסטיבלי הקיץ, ובעיקר קאן, ונציה, טורונטו וטולירייד. שמות הסרטים, היוצרים והשחקנים כבר החלו לצוף, ועכשיו מתחיל המרוץ האמיתי בו נראה מי יצליח לשרוד את התחרות הקשה. ואל תטעו, על אף שכבר הומלכו מלכים, המשחק עוד ארוך.

אתמול (ג') בערב חולק הפרס הראשון של העונה, של תא המבקרים של ניו יורק. לוח השנה של עונת הפרסים מתחיל עם תאי המבקרים השונים, ואז עובר לפרסי האיגודים המקצועיים. החזקים מביניהם – כלומר אלו שמהווים אינדיקציה רצינית לאוסקר – הם איגודי השחקנים, העורכים, הבמאים והמפיקים. בשנים האחרונות למדנו שלפרסי המבקרים יש יכולת לנתב במעט את המרוץ, אך האיגודים הם אלו שנותנים את החותמת הסופית.

אוסקר 2014 – הסיקור המלא

הזוכים בפרסי המבקרים של ניו יורק והמועמדים בפרסי הספיריטס המוענקים לקולנוע עצמאי הציבו כמה סרטים בעמדת פתיחה מצוינת, אבל הכל עוד יכול להשתנות. אם לשפוט לפי דצמבר 2012, שנה שעברה "כוננות עם שחר" היה זוכה באוסקר בעוד "חיי פיי" כלל לא היה מקבל כרטיס כניסה לאירוע.

התחרות של טום הנקס

בניגוד למסורת, השנה תא המבקרים של ניו יורק לא חשף אף מועמד בלתי צפוי. הזוכה הגדול של הערב היה "חלום אמריקאי" שזכה בלא פחות משלושה פרסים: שחקנית המשנה לג'ניפר לורנס, התסריט והסרט. את הסרט ביים דיויד או. ראסל, שהיה מועמד שנה שעברה עם סרטו "אופטימיות היא שם המשחק", שהעניק אוסקר ללורנס עצמה. כפי שזה נראה כרגע, ראסל עומד להיות אחד הבמאים הבודדים בהיסטוריה שהצליחו לקבל שלוש מועמדויות רצופות לאוסקר על פרס הסרט הטוב ביותר: "פייטר" בשנת 2010, "אופטימיות" אשתקד ו"חלום אמריקאי" השנה. לבתי הקולנוע בישראל "חלום אמריקאי" צפוי להגיע בעוד מספר שבועות.

פתח חזק. חלום אמריקאי – טריילר:

רוברט רדפורד ("הכל אבוד", שיושק בישראל ב-12 בדצמבר) וקייט בלאנשט ("יסמין הכחולה") הם זוכי פרסי המשחק הראשיים, ובצדק גמור. קשה להאמין שהם יושמטו בשלב המועמדויות לאוסקר. ג'ראד ליטו זכה בפרס שחקן המשנה על "מועדון הלקוחות של דאלאס". "12 שנים של עבדות" קיבל מניו יורק את פרס הבימוי (סטיב מקווין) וגם מוביל את המועמדים לפרסי הספיריטס, אותם סחף בשנה שעברה "אופטימיות היא שם המשחק". הסרט, שמעמת את ארצות הברית עם היסטוריות העבדות שלה, קיבל שבע מועמדויות בקטגוריות השונות. בעורפו נושפת קומדיית המסע בשחור לבן "נברסקה", עם שש מועמדויות. במאי "נברסקה", אלכסנדר פיין (שכבר זכה בשני פסלוני אוסקר על כתיבת "דרכים צדדיות" ו"היורשים"). באופן מוזר, למרות הדומיננטיות בספיריטס, "נברסקה" הושמט לחלוטין מהרשימות של תא המבקרים של ניו יורק.

סרט אחר שטרם הוזכר, למרות ששעוד נשמע עליו הרבה, הוא כמובן "כוח משיכה". אין ספק שגרביטי יהיה שחקן מרכזי בקטגוריות של צילום ואפקטים, אך בשלב זה קשה לראות אותו מאיים על פרסי הבימוי והסרט. מצד שני, כמה מאתנו חשבו לפני שנתיים שסרט אילם תוצרת צרפת יהיה המנצח הגדול של האוסקר?

עוד סרט שקיבל את חותמת האוסקר בשלב מוקדם ומאז נאלץ, בעל כורחו, להצדיק אותה, הוא "קפטן פיליפס". לא מעט שמנבאים לו מועמדויות רבות, למשל פרס השחקן הטוב ביותר לטום הנקס. יש סיכוי שהנקס יתחרה נגד עצמו, שכן בסרט "להציל את מיסטר בנקס", שיגיע לישראל בהמשך החורף, הוא מגלם את וולט דיסני, האיש והאגדה. גם מרטין סקורסזה, שסרטו "הזאב מוול סטריט" עדיין לא נחשף, נחשב בעל פוטנציאל גדול בקטגוריות הסרט, הבימוי ושחקן המשנה לג'ונה היל.

פעמיים הנקס. להציל את מיסטר בנקס – טריילר:

שחקנים שחורים וסרטים זרים

אחת השאלות היותר בוערות שעלו ממפת המועמדים הפוטנציאלית היא האם באוסקר 2014 ישברו שיאי המועמדים שחורי העור. ל"12 שנים של עבדות" יש את אג'יופור והתגלית לופטיה ניונגו, "תחנת פרוטבייל" שהוקרן בירושלים מתהדר במייקל ב. ג'ורדן ובכלת האוסקר אוקטביה ספנסר ("העזרה"), "המשרת" נתן תפקידים מדוברים לזוכה האוסקר פורסט וויאטקר ("המלך האחרון של סקוטלנד") ולאופרה ווינפרי, שהייתה מועמדת בעבר על "הצבע ארגמן". אידריס אלבה (סטרינגר בל של "הסמויה") נכנס השנה לנעליו של נלסון מנדלה, ובנוסף יש את ברקהד עבדי מ"קפטן פיליפס", המפליא לגלם את מנהיג הסומלים.

על מקום בקטגוריית הסרט התיעודי הארוך מתמודדים 15 סרטים. הבולטים הם "מעשה בהרג", כנראה הסרט התיעודי המדובר והמהולל של השנה, ו"סיפורים שאנו מספרים", המקסים של שרה פולי, שאפילו הוקרן אצלנו.

ויש גם את הקטגוריה ששנה אחרי שנה מייצרת אין ספור תסכולים וכותרות, ובעצם רלוונטית גם אלינו: קטגוריית הסרט הזר. עברו שנתיים מאז שישראל הצליחה להתברג לחמישייה עם "הערת שוליים". השנה, כזכור, מייצג אותנו "בית לחם" עמוס האופירים. בשבועות אלו צוות "בית לחם", שנרכש להפצה מעבר לים (תמיד יתרון), חורש את לוס אנג'לס כדי להעלות את המודעות לסרט. עם זאת, השנה הקטגוריה צפופה ועמוסה יותר מאי פעם, עם מספר שיא של 76 סרטים שהוגשו מרחבי העולם. לפי המנבאים באתרי הקולנוע השונים – שכותבים בשלב זה אך ורק על סמך תחושות בטן - ל"בית לחם" יש תחרות קשה מאוד. הדיבור סביב הסרט אמנם מציב אותו ברשימה המקוצרת של עשרת הסרטים הזרים הטובים ביותר (הישג לא רע לכשעצמו) אבל לא בחמישייה הסופית. המהמרים שמים את כספם על "הניצוד" הדני, "העבר" נציג אירן, "גלוריה" הצ'יליאני ו"המעגל השבור" מבלגיה. גם נציג ערב הסעודית המתוקשר "וואג'דה" נמצא שם, אבל רק כי זה הסרט הראשון שהופק במדינה.

שחור זה השחור החדש. 12 שנים של עבדות – טריילר:

בשבועות הקרובים נשמע על עוד פרסי מבקרים רבים. ב-12 בדצמבר יוכרזו המועמדים לפרסי "גלובוס הזהב", עניין אליו מתייחסים בעיקר כאל מסיבה מאוד מוצלחת. באמצע ינואר יוכרזו המועמדים הסופיים בכל הקטגוריות ואנחנו נכנס למערבולת של הימורים ותחזיות שיסתיימו ב-2 למרץ. אז השטיח האדום שמלות ופפיונים, אלן דג'נרס תפליא בבדיחותיה, וכולנו נגלה מי יהיו הזוכים באוסקר 2014.

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?