מחווה לדובר קוסאשווילי בפסטיבל קולנוע דרום

פסטיבל, שייפתח בסינמטק שדרות ב-8 ביוני, יוקרנו כל סרטיו של קוסאשווילי, בנוכחות הבמאי, יתקיים אירוע ובו יקריאו שחקנים את התסריט החדש שלו, "זוג יונים", וכן יעביר הבמאי סדנת אמן לסטודנטים

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

פסטיבל קולנוע דרום יקדיש השנה מחווה לבמאי הישראלי דובר קוסאשווילי. כך הודיעה היום הנהלת הפסטיבל, שמקיים בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר. בפסטיבל, שייפתח בסינמטק שדרות ב-8 ביוני, יוקרנו כל סרטיו של קוסאשווילי, בנוכחות הבמאי, יתקיים אירוע ובו יקריאו שחקנים את התסריט החדש שלו, "זוג יונים", וכן יעביר הבמאי סדנת אמן לסטודנטים.

במסגרת המחווה יוקרנו ארבעת הסרטים באורך מלא שביים קוסאשווילי: "חתונה מאוחרת" (2001), "מתנה משמים" (2003), "התגנבות יחידים" (2010) ו"רווקה פלוס" (2012). כן יוקרנו שני סרטים קצרים שלו: סרט הגמר שביים בחוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב, "עם חוקים" (1999), וסרט בן שבע דקות שביים בזמן לימודיו, "מבחן אהבה". לאחר כל אחת מהקרנות הסרטים יתקיים באולם דיון על הסרט בהשתתפות הקהל.

קוסאשווילי. קול בולט ובועטצילום: דניאל בר און

במרכז סרטו החדש של קוסאשווילי, "זוג יונים", שיצולם בקיץ הקרוב, ניצב איש משפחה תמים וישר, המקדיש את חייו למען אשתו וילדיו. כאשר הוא נקלע בטעות לחדרה של שפחת מין חסרת עכבות, הוא משתמש בכל תחבולה אפשרית כדי לדכא את יצרו ולחמוק מהמקום, אך היא מטריפה את חושיו עד שבעל כורחו הוא נסחף אחריה להרפתקה מינית מסוכנת המאיימת לעקור מלבו את התקווה.

בסדנת האמן שינחה קוסאשווילי בפסטיבל ישתתפו סטודנטים שנבחרו מראש, על פי תסריטים שהגישו לסרטים עד חמש דקות, המתכתבים עם סגנונו האישי. הסרטים שיפיקו המשתתפים בהנחייתו יוקרנו במעמד סיום הפסטיבל.

קוסאשווילי נולד ב-1966 בגרוזיה, עלה לישראל בגיל שש, וגדל באור יהודה. הוא למד קולנוע באוניברסיטת תל אביב, וב–2001 יצר את סרטו הראשון באורך מלא, "חתונה מאוחרת", שזכה להצלחה אדירה — צפו בו כ-350 אלף בארץ — ונחשב עד היום למבשרו של הקולנוע הישראלי החדש.

"קוסאשווילי הוא קול בולט ובועט בנוף היצירה המקומית, אשר היטיב לחשוף פנים מקומיות שטרם נראו קודם לכן על המסך, ולהציגן בהצלחה רבה לציבור הרחב", אומרת נועה קולקר, אוצרת התכנית הישראלית של פסטיבל קולנוע דרום. "קוסאשווילי השכיל לשלב בסרטיו תובנות מחייו כמהגר ששאף להיטמע בחברה הישראלית מגיל צעיר, המצוי בדיסוננס מתמיד אל מול המסורת הגרוזינית, השונה באופן מהותי מהחברה בארץ. גיבוריו הינם 'אאוטסיידרים' חברתיים ומשפחתיים, שעסוקים בבדיקת ומתיחת הגבולות בהם הם מתקיימים. המתח בין הבחירה האינטואיטיבית של גיבוריו לחיות את חייהם, אל מול הערכים להם הם מחויבים, מטשטש את גבולות הקיום שלהם, ויוצר שפה קולנועית ייחודית שנוגעת באבסורד ובטרגדיה גם יחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ