שיילין וודלי נגד ג'ניפר לורנס: הקרב על תואר ה"איט גירל" של הוליווד

שיילין וודלי מקשטת את שערי המגזינים הנחשבים ומושכת את תשומת הלב על השטיח האדום, עוד לפני שחגגה 23. אז למה השחקנית המבטיחה, כוכבת 
"אשמת הכוכבים", כועסת כשמשווים 
בינה לבין ג'ניפר לורנס?

אליחי וידל
אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליחי וידל
אליחי וידל

היא אוכלת כפית חימר ליום (כן, סוג של בוץ) ומצחצחת אתו שיניים בבוקר. כשהיא אוכלת מזון נורמלי - בדרך כלל מזון טבעוני וסוגי עשבים - היא לא משתמשת במזלג, אלא בידיים. בכל הזדמנות שיש לה היא הולכת יחפה, אבל לראיונות בתוכניות אירוח היא מקפידה להופיע בנעלי עקב מרשימות. וג'ורג' קלוני אמר עליה ש"אם היא רוצה להיות כוכבת קולנוע, יש לה את זה, אבל אם היא תחליט שהיא צריכה לשנות את העולם - היא תעשה את זה".

שיילין וודלי עוד לא בת 23 אבל חיה את תעשיית הבידור כבר מגיל חמש. עכשיו היא האיט גירל של הוליווד. היא מקשטת את הכריכות של כל המגזינים הנחשבים, מושכת את תשומת הלב על השטיח האדום בכל ההשקות והאירועים הנוצצים וכמובן מניבה הכנסות נאות בקופות בתי הקולנוע.

לא קל להגיע למעמד של איט גירל בהוליווד, ובדרך כלל הדרך לשם קשה והפכפכה. אבל לוודלי היו כמה יתרונות שעזרו לה לזכות במעמד הזה ולא כולם נבעו מכישרונה או אישיותה. הראשון הוא חותמת הכשרות שקיבלה מקלוני שלצדו שיחקה בסרט "היורשים" בשנת 2011. מאז אין כמעט ראיון עיתונאי או שיחה עם מנחה בתוכנית אירוח טלוויזיונית שבהם לא עולה שמו של "הסנדק" המקצועי שלה: כמה היה מדהים לשחק לצדו, כמה שהוא חכם ומקצועי, כמה היא למדה ממנו וכמה הוא התפעל ממנה. נכון, זה לא טריוויאלי ושגרתי לקבל דחיפה מהכוכב החזק ביותר בתעשיית הקולנוע העולמית, אבל בנקודה מסוימת התלות בעד הגנה עלולה גם להעיק על ההתקדמות המקצועית.

שיילין וודלי בסרט "אשמת הכוכבים"צילום: AP

יתרון נוסף שעומד לצדה של וודלי הוא הצמא של האולפנים ההוליוודיים לשחקניות צעירות שיוכלו לשאת על כתפיהן סרטי מתבגרות. ההצלחה של סדרת "דמדומים" ובעקבותיה סדרת "משחקי הרעב" יצרו ביקוש רב לעוד ועוד סרטים מהז'אנר שימשכו לבתי הקולנוע צופות בנות עשרה (אבל גם לא ירחיקו בנים מתבגרים וקהל מבוגר יותר). הסדרות הללו חשובות מאוד לאולפנים מאחר שסביבן נבנה קהל נאמן שיקנה את ספרי הסדרה, יצפה בסרט יותר מפעם אחת, יפקוד את הקולנוע בוודאות גם בסרט השני והשלישי ויהיה מוכן לבזבז סכומי כסף נוספים על מוצרים ממותגים אחרים של הסדרה. כזה הוא הסרט "מפוצלים" בכיכובה, שיצא בראשית השנה.

"מפוצלים", המבוסס על רומן התבגרות באותו שם שכתבה ורוניקה רות, מתרחש בעתיד שבו החברה מתחלקת לחמישה מעמדות שאליהם האנשים משתייכים בהתאם לאופי שלהם (אומץ לב, כנות, ידידות, הקרבה עצמית ואוריינות) ומי שלא מצליח להשתלב עד גיל 16 באחד הפלגים הללו נידון לנידוי וגורלו שיחיה כחסר בית מוקצה ונזקק.

שיילין וודלי לצד ג'ימי פאלון בתוכנית האירוח שלוצילום: AP

וודלי, כביאטריס המוכשרת, מורדת במוסכמות ולבסוף בורחת עם אהובה בניסיון למצוא חיים טובים וחופשיים יותר. הסרט, שהופק בתקציב של 85 מיליון דולר, התקבל בהתלהבות עצומה וכיכב בשבועות הראשונים להקרמה בראש טבלת שוברי הקופות וגרף מאז 267 מיליון דולר. הפרק הבא בסדרה, בכיכובה של וודלי, כבר נמצא בתהליכי הפקה ומיועד למארס 2015.

יתרון נוסף של וודלי בדרך להצלחה הוא המראה החיצוני שלה. דווקא העובדה שהיא לא עוד בובת בארבי שנוצקה לתבנית הסטריאוטיפית של הוליווד, נזקפת לזכותה. מראה "הבת של השכנים" ו"הנערה הנורמלית בכתה", זיכו אותה בתפקיד הראשי בסדרה "חייה הסודיים של נערה אמריקאית מתבגרת" ששודרה ברשת אי־בי־סי מ-2008 ועד 2011. וודלי גילמה את דמותה של נערת מתבגרת שמתמודדת עם כל הקשיים שמאפיינים בני נוער בגילה: אהבות, פרידות, סכסוכים עם ההורים, הורים מסוכסכים, יחסי מין במחנה קיץ, הריון לא מתוכנן, נישואים חפוזים וסכסוכי מעודדות. הסדרה היתה פופולרית בקרב בני הנוער האמריקאים וזיכתה את וודלי במועמדויות לפרסים בטקסי חביבת הקהל.

ג'ניפר ושיילין - ראש בראש

אבל היתרון הגדול ביותר שלה אינו קשור בה בהכרח, אלא בשחקנית אחרת. כמו שהסוכנים שלה השכילו לרכוב על טרנד סרטי המתבגרות, הם נכנסים עכשיו לתוך השביל שסללה להם השחקנית הצעירה ג'ניפר לורנס. החל במראה החיצוני (תספורת קצרה ושובבה), דרך ליהוק בדרמות נוגעות ללב וסרטי מתבגרות וכלה בניסיונות שלה להתבלט באירועים רשמיים עם גימיקים כמו להתייצב לפרמיירות ברגליים יחפות. שתיהן בערך בנות אותו גיל והן השתתפו בסרטים בסגנון דומה. אבל וודלי לא ממש אוהבת כשמנסים להשוות ביניהן.

כשהתארחה בתוכנית הלילה של דייוויד לטרמן לפני כחודש פתח המנחה את השיחה עם המשפט: "את ממש מזכירה לי מישהי שאני מכיר…" והבעת הפנים של וודלי אמרה הכל. לרגע אחד היא איבדה את קו המחשבה וניסתה להתחמק מתשובה. המנחה הוותיק הפיל אותה בפח מאחר שהמשפט הזה נלקח מהסרט החדש שלה "אשמת הכוכבים". הוא עקץ אותה מאחר שלורנס היא אחת האורחות הפופולריות והאהובות ביותר בתוכנית הלילה שלו. ככלל, כשצופים בראיונות של השתיים, אפשר להבין מדוע משתדלת וודלי להתחמק מהשוואות לזוכת האוסקר הצעירה: לורנס הרבה יותר משוחררת, טבעית וזורמת עם המראיינים שלה ואפילו מובילה במקומם את השיחה (כמו בראיון עם ג'ון סטיוארט שבו הביכה אותו בחינניות). וודלי לעומתה, למרות הניסיונות, מתקשה לצלוח בטבעיות את הראיונות וחוזרת שוב ושוב על אותן אנקדוטות.

בראיון ל"ניו יורקר" שהתפרסם לפני שבועות אחדים הסתייגה וודלי מההשוואה בינה לבין לורנס. "אני מעריצה את ג'ניפר לורנס, אבל כולם כל הזמן רוצים להשוות בינינו. האם זה משום שלשתינו יש שיער קצר ופות?" שאלה בראיון. "כנשים, כל הזמן דורשים מאתנו להשוות את עצמנו לבנות אחרות בבית הספר, לקולגות בעבודה, לדמויות נשיות במגזינים. איך, למען השם, אנחנו יכולות להתקדם בחיים אם כל הזמן נשווה את עצמנו לאחרים. כנשים, כל חוסר הביטחון שלנו מבוסס על ההשוואות האלה וזה יוצר מצוקה נפשית".

שיילין וודלי בסרט "מפוצלים"צילום: AP

כחלק מיצירת האבחנה בינה לבין לורנס מקפידים יועצי התדמית שלה לבנות אותה כאיקונת אופנה. בשמלות ערב מעוצבות, בג'ינס וטריקו, בחליפות, בשמלות מיני, יחפה, בנעלי עקב, בנעלי ספורט, או בסנדלי חמש אצבעות - לכל אירוע היא מתייצבת בלבוש בסגנון אחר. מין סוג של פלטפורמה לפרסום מהלך של מותגי אופנה ללא כל ייחוד, כזה שמרוב סגנונות היא מתקשה להיתפש בקרב צרכני מדורי הרכילות כמובילת אופנה. בניסיונות לדחוף אותה לחזית האופנה פוגעות התבטאויותיה על כך שהיא אינה מבינה באופנה ובבגדים, והיא עושה בדיוק מה שהסטייליסטית שלה מייעצת לה לעשות. זה עדיף לכולם - לסטייליסטית, לוודלי, וכמובן לאולפנים ולכל המערכת המסחרית שמקיפה את התעשייה - מאחר שאם זה היה תלוי בוודלי, היא היתה מגיעה לכל מקום יחפה ועם אותן שלוש חולצות טריקו.

ניסיון נוסף של הכוכבת הצעירה להימלט מהמחויבויות שלה לקולנוע התאגידי ולסדרת "מפוצלים" הוא ההשתתפות שלה בדרמת הנעורים סוחפת הדמעות החדשה "אשמת הכוכבים" . הסרט שעלה אתמול בישראל הופק בתקציב זעום של 12 מיליון דולר וכבר גרף 120 מיליון דולר. הוא מגולל את סיפורם של שני בני נוער שנפגשים בקבוצת תמיכה לחולי סרטן - היא צמודה למכל חמצן והוא, השחקן אנסל אלגורט, סוחב רגל תותבת - מתאהבים ומתכננים לצאת למסע משותף כנגד כל המוסכמות.

שיילין וודליצילום: REUTERS

גם במישור הרומנטי מתנהלת וודלי על פי ספר ההוראות ההוליוודי ולא מכחישה (אבל גם לא מאשרת) רומן עם אלגורט שמככב לצדה. מדיניות העמימות הזאת יוצרת עניין רב בשניים וגם בסרט עצמו בקרב מדורי הרכילות באתרים ובשבועוני הבידור. התרגיל הזה עבד יפה גם בשובר הקופות הקודם של וודלי "מפוצלים", שלקראת עלייתו הדביקו לה מדורי הרכילות את השחקן תיאו ג'יימס, שלוהק כאהובה בסרט.

וודלי אולי לא תיחרת בזיכרון הקולנועי כשחקנית מהשורה הראשונה וצפויות לה כנראה עוד אכזבות גדולות (כמו עוגמת הנפש שנגרמה לה כשדמותה כחברתו של פיטר פרקר נשארה על רצפת העריכה של "ספיידרמן המופלא 2") בקריירה המקצועית שלה, אבל בימים אלה היא תפסה משבצת שתעשיית הקולנוע מעוניינת שמישהי כמותה תמלא. היא השחקנית הנכונה, במקום ובזמן המתאימים. המעריצות צמאות לסרטים בכיכובה והאולפנים גורפים את המיליונים בזכותן ובזכותה.

ג'ניפר לורנסצילום: Jordan Strauss/Invision/AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ