החוק נגד שפה גסה ברוסיה נכנס לתוקפו

במאי הקולנוע הרוסי אנדריי זביאגינצב, שסרטו "לוויתן" זכה לשבחי המבקרים בפסטיבל קאן האחרון, אמר כי עתידו של סרטו אינו ידוע בעקבות החוק החדש, בשל השימוש בקללות בסרט

שירות הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירות הארץ

החוק השנוי במחלוקת האוסר על ניבולי פה ושפה גסה באמנויות ובתקשורת ברוסיה נכנס לתוקפו אתמול (שלישי), כחלק מגל החקיקה ביוזמת הקרמלין, שנועד לקדם ערכים שמרניים במדינה. לפי החוק, שעליו חתם הנשיא ולדימיר פוטין במאי האחרון, יוטלו קנסות כבדים על "העבריינים" – 2,500 רובל לאזרח פרטי (כ-70 דולרים) ועד 50 אלף רובל לעסקים (כ-1,500 דולרים) שיפרו את החוק.

סרטים שבהם שפה גסה לא יקבלו רישיון הפצה, ואילו בעלי עסקים יידרשו להזהיר את לקוחותיהם מפני ניבולי פה בספרים או ביצירות שונות שנמכרות בבתי העסק שלהם.

החוק השנוי במחלוקת אינו מגדיר באופן ברור מה הם ניבולי פה, אבל הוא נתפש כניסיון לחסל את הסלנג הרוסי הרווח, העשיר בקללות. לטענת התומכים בחוק, הקללות הרווחות בתרבות הרוסית הן פוגעניות מאוד ויש לרסן את השימוש בהן, ואילו המתנגדים לו טוענים כי השימוש בקללות בשפה הרוסית כבר הפך לאמנות של ממש.

רבים ברוסיה בזו לחקיקה הזו, וטענו שהיא נידונה להיכשל. כמה מהמשוררים הבולטים ביותר בתרבות הרוסית, כגון אלכסנדר פושקין ומיכאיל לרמונטוב, היו מנבלי פה ידועים. במאי הקולנוע הרוסי אנדריי זביאגינצב, שסרטו "לוויתן" זכה לשבחי המבקרים בפסטיבל קאן האחרון, אמר כי עתידו של סרטו אינו ידוע בעקבות החוק החדש, בשל השימוש בקללות בסרט.

מאז שזכה בכהונתו השלישית כנשיא בשנת 2012, ולדימיר פוטין מחזר אחר הקהל השמרני והדתי ברוסיה. האיסור על קללות באמנות ובמדיה הוא החוק האחרון בסדרת חוקים שמקדמים ערכים שמרניים ברוסיה, ותוקעים טריז בינה לבין המערב.

צילום: Bloomberg

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ