אליחי וידל
אליחי וידל

אמריקה משוגעת על המתכון הזה והאמריקאים לא שבעים ממנו, למרות שעברו כבר כמעט 80 שנה מאז שהם בעצמם המציאו אותו. בשנים האחרונות, כשכל העולם כבר התרגל לטעם, לסגנון, למרקם הייחודי, הוליווד לא מפסיקה לייצר ממנו עוד ועוד. כל מה שצריך במקרה הזה הוא שלושה מרכיבים בסיסיים שנמצאים בכל עיר - הון, שלטון ועיתון - והרי לכם מתכון פשוט וקל להכנת גיבור על.

אופן ההכנה: קחו מנה אחת של איש עסקים תאב בצע, ערבבו עם כמות זהה של ראש עיר מושחת. לושו היטב את השניים עד שתיווצר עיסה אחידה ודביקה. צקו הכל לתבנית של מטרופולין שוקק חיים והמתינו כמה שבועות. לאחר שהעיסה מתקשה מעט, פזרו חופן נדיב של עבריינים דגי רקק ונתחים שמנים של לווייתני פשע, חממו הכל בחום גבוה ובלחץ של התקשורת המקומית (עיתון, תחנת טלוויזיה, או כתב עצמאי) והמתינו מעט. שניות אחדות לפני ההגשה, הרימו את המכסה ומן הקדרה יקפוץ עליכם גיבור־על כלשהו.

סופרמן, ספיידרמן וגם באטמן לא היו נולדים ללא שילוש הקדוש הזה של הון־שלטון־עיתון שנמצא בבסיסם של רוב סיפורי הקומיקס. הכל תמיד מתחיל במיליונר מטורף שמעוור את פרנסי העיר בכסף שהוא ממטיר על פרויקטים לרווחת התושבים, שאינם אלא מסווה לפעילות עבריינית אפלה שאליה הוא רותם את העולם התחתון בניסיון להשתלט על העולם. העיתונות ברוב המקרים היא הגורם היחיד (אבל לא העיתונות הממסדית, אלא פרט בודד אחד בתוכה) שמבין שמדובר במזימה ומתוך המצוקה הזאת צצים ועולים גיבורים מקומיים שנשבעו להילחם ולהכניע את כוחות הרשע.

פוקס בסרט "צבי הנינג'ה"צילום: AP

התבנית הבסיסית הזאת נוצרה לראשונה בקומיקסים על סופרמן, על רקע המצוקה הכלכלית בתקופת השפל הגדול של שנות השלושים. סופרמן הוא אמנם לא בן כדור הארץ, אבל קלארק קנט הוא עיתונאי ב"דיילי פלאנט", שם הוא פוגש את הקולגה לויס ליין, ויחד הם נאבקים בלקס לותו'ר, איל ההון המושחת. המשולש הזה נשמר גם בספיידרמן (פיטר פרקר עצמו הוא צלם עיתונות), בעלילה המרכזית של באטמן (ויקי וייל, חברתו של ברוס וויין, היא עיתונאית נמרצת) ועכשיו, 30 שנה אחרי יציאת הקומיקס הראשון בסדרה - גם ב"צבי הנינג'ה".

בצבי הנינג'ה מודל 2014, יש את כל המרכיבים למתכון הפופולרי: הנבל - שרדר (השחקן ויליאם פיכטנר) מדען מיליונר שמופיע באירועי צדקה, תורם לפרויקטים עירוניים ושולט באמצעות כספו בצמרת המשטרה ובפוליטיקאים המקומיים, העיתונאית הצעירה והנמרצת אפריל אוניל, כתבת ערוץ 6 המקומי שמתעקשת לחשוף את רשת הפשע "שבט הרגל" (שנשלטת על ידי שרדר) וכמובן מתוך המצוקה הזאת צפים ועולים מתעלות הביוב של מנהטן ארבעת הוויג'ילנטים (אזרחים הלוקחים את החוק לידיים ומענישים עבריינים כשהחוק אינו עושה זאת) הצעירים - לאונרדו, רפאל, דונטלו ומיכלאנג'לו - הלא הם צבי הנינג'ה.

את העיתונאית הנמרצת, אפריל אוניל, מגלמת בסרט שיעלה בסוף השבוע בבתי הקולנוע בישראל ובכל העולם השחקנית הסקסית מייגן פוקס. זהו התפקיד המשמעותי הראשון של פוקס, מאז נזרקה בבושת פנים מהפקת סרטי "הרובוטריקים" - בהוראת המפיק, סטיבן ספילברג. ספילברג, אחד האנשים המשפיעים והחזקים ביותר בתעשיית הבידור העולמית הורה להעיף את פוקס לכל הרוחות, לאחר שהתלוננה בראיון על העבודה הקשה עם במאי הסרטים, מייקל ביי. "הוא כמו נפוליאון, שמעוניין ליצור לעצמו תדמית של משוגע. הוא רוצה להיות כמו היטלר על סט הצילומים והוא באמת כזה. לעבוד אתו זה סיוט", אמרה פוקס בשנת 2009.

ההתבטאות האומללה הזאת עלתה לה הרבה כסף, כיוון ששני הסרטים הראשונים בסדרת הרובוטריקים, בהשתתפותה, הניבו לאולפנים 700 מיליון דולר ו-830 מיליון דולר (בהתאמה). הסרט השלישי - ממנו היא נושלה, כבר גרף 1.12 מיליארד דולר ואילו הסרט האחרון בסדרה חצה השבוע את רף ההכנסות של מיליארד דולר ברחבי העולם, חודש בלבד מאז יצא לאקרנים. אלמלא אותה התבטאות, יכלה פוקס להתבשם מחשבון בנק המרופד בעוד כמה מיליוני דולרים.

אלא שהעונש שהטיל עליה ספילברג לא נמשך לנצח ולאחר שורה של תפקידים בינוניים בסרטים בינוניים עד כושלים (בהם סרט האימה לבני הנעורים "הגוף של ג'ניפר", "ג'ונה הקס", ו"הכל יחסים"), היה זה דווקא מייקל ביי שמחל לה ואימץ אותה שוב לחיקו, למרות הסכסוך ביניהם. ארבע שנים אחרי הראיון השערורייתי ליהק ביי את פוקס לתפקיד הראשי ב"צבי הנינג'ה", אותו הוא מפיק. "אנחנו מחזירים את מייגן פוקס למשפחה", כתב ביי בבלוג שלו לקראת תחילת הצילומים ובכך הניח מאחוריו את הסכסוך.

מייגן פוקס

קשה לוותר על פצצה תקשורתית בממדים של פוקס, בת ה-28. היא אמנם לא הפגינה כישרון משחק רב במעט הסרטים בהם השתתפה מאז סרט הרובוטריקים הראשון, אבל היא הצליחה להכות גלים בתקשורת בעיקר בזכות המראה החיצוני שלה והנטייה שלה לפטפט בגילוי לב עם אנשי התקשורת. מיד לאחר החשיפה הראשונית שלה הופיעה פוקס על שערי המגזינים הפופולרים ביותר כמו "מקסים", "אסקווייר" ו-FHM בתנוחות ובלבוש שלא משאירים יותר מדי מקום לדימיון, ובשנים האחרונות היא כובשת את הצמרת בכמעט כל רשימה לדירוג הנשים הסקסיות בעולם.

בראיונות לתקשורת הצהירה פוקס שהיא ביסקסואלית והודתה שהיא התאהבה בחשפנית רוסייה, שהיא נמשכת לכוכבת הפורנו ג'נה ג'יימסון ולשחקנית אוליביה וויילד בצורה בלתי נשלטת, או במלים שלה: "היא כל כך סקסית שהיא גורמת לי לרצות לחנוק שור בידיים חשופות". בראיונות אחרים היא השוותה את היצר המיני הגבוה שלה לזה של נער מתבגר בן 15 ואף הסבירה שהיא בכלל גבר, או טרנסווסטיט. כל אלה לא מפריעים לה לחיות בזוגיות כבר ארבע שנים עם השחקן והראפר בריאן אוסטין גרין (המוכר בעיקר כדייוויד סילבר מהסדרה הוותיקה "בברלי הילס 90210") ולנהל חיי משפחה תקינים עם שני ילדיהם, נוח שנון בן השנתיים ובודהי רנסום, שאותו ילדה בפברואר השנה.

מייגן פוקס ב"רובוטריקים: הנקמה"

מערכת היחסים בין פוקס לבן זוגה רשמה עליות ומורדות קיצוניות בעשור האחרון. אחרי שנחשבו שנים ארוכות לזוג ותיק הם נפרדו לפתע וברשימת בני הזוג שלה הבליח לרגע קט השותף שלה לסרט "רובוטריקים", שייה לה־בוף שהתוודה כי הם ניהלו רומן סוער וקצר בזמן הצילומים. ואולם שנתיים לאחר מכן חזרו פוקס וגרין לחיות יחד ואף נישאו בטקס צנוע בהוואי. לאחר לידת בנם הראשון דיווחו מדורי הרכילות מפי "מקורבים" לזוג כי פוקס לא מרוצה מהעובדה שהיא המפרנסת העיקרית במשפחה. על פי ההערכות, גרין מייצר הכנסות של שלושה מיליון דולר בשנה מתפקידים בינוניים בסדרות טלוויזיה ואילו מייגן פוקס שווה כיום לפחות חמישה מיליון וככל הנראה תטפס לרמה של שבעה־עשרה מיליון דולר החל מסוף השבוע הקרוב, בזכות "צבי הנינג'ה".

עם זאת ולמרות החשש הקיומי שלהם בעניין פרנסת המשפחה, המגזין הכלכלי "פורבס" דיווח לפני שבועות אחדים כי משפחת גרין־פוקס רכשה לאחרונה אחוזה באזור טולוקה לייק בלוס אנג'לס, במחיר של כמעט ארבעה מיליון דולר. האחוזה, שבה התגורר בעבר הזמר והשחקן בינג קרוסבי, כוללת ארבעה חדרי שינה ושישה חדרי אמבטיה ומשתרעת על פני 622 מ"ר. מלבד חדר כושר, ספרייה גדולה ואזור ארונות רחב ידיים נמצאת בשטח האחוזה גם בריכה גדולה וג'קוזי.

סטיבן ספילברגצילום: Andy Kropa /Invision/AP

בניגוד לחייה הפרטיים, דמותה של הכתבת אפריל אוניל שמגלמת פוקס בגרסת ה"איתחול" (ריבוט) לסדרת סרטי צבי הנינג'ה - חיה בדירה צנועה במנהטן ביחד עם שותפה. במקום לצלם כתבות תחקיר רציניות, העורכת של אוניל (השחקנית וופי גולדברג), שולחת אותה לצלם אירועי ספורט מטופשים בכיכר טיימס, אך אוניל לא מוותרת על האינסטינקטים העיתונאיים שלה וכנגד כל הסיכויים עולה על מזימת ענק להשמדת ניו יורק. למזלה, ארבעת הצבים המוטנטיים בני העשרה שגדלו בתעלות הביוב של העיר תחת השגחתו של המאסטר שלהם, עכבר מוטנטי בשם ספלינטר, עומדים לצדה לכל אורך הדרך וביחד החבורה מצילה את העולם.

בתור סרט קיץ לבני הנעורים ולמבוגרים שגדלו בילדותם על הסרטים וסדרות הטלוויזיה, "צבי הנינג'ה" של שנת 2014 עומד בהחלט בכל הסטנדרטים וכולל את כל הרכיבים הדרושים להפקת "הון־שלטון־עיתון־עולם תחתון". העלילה המוכרת מעניקה נופך משפחתי חמים ונוסטלגי, האפקטים בתלת ממד בהחלט עושים את העבודה וכמויות האקשן, הקרבות והפיצוצים לא משאירים כמעט מקום לרגעים מתים או מביכים. דווקא צבי הנינג'ה עצמם, בתפקיד הוויג'ילנטים העירוניים, פחות מלהיבים בסרט.

בשבוע שעבר, פוקס התלוננה בראיון לקראת צאת הסרט על כך שקטעים רבים בהם היא נאבקת באחד הרשעים קוצצו ונשארו על רצפת העריכה. ייתכן שלמדה לקח מהסכסוך עם ביי וספילברג, שכן היא מחלה על כבודה והבהירה מיד שאין לה כל טענה כלפי ההפקה, וייתכן שהסצינות הללו באמת היו מיותרות ומטופשות למדי. כיוון שהשחקנית הזאת הרבה יותר מתוחכמת ומאורגנת מהתדמית הפרועה וחסרת האחריות שהיא משדרת לתקשורת, נראה שבעיני רוחה היא כבר מצפה לתפקיד הרווחי הבא בסדרת "צבי הנינג'ה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?