שני סרטים ישראליים, "פרינסס" ו"שיח לוחמים", יתמודדו בפסטיבל סאנדנס

"פרינסס", שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים האחרון, התקבל לתחרות הרשמית לסרטי דרמה; "שיח לוחמים", המציג שיחות גנוזות עם חיילים שהשתתפו במלחמת ששת הימים, יוצג בתחרות הרשמית לסרטי תעודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך "פרינסס"
מתוך "פרינסס"צילום: ראדק לאדז'וק

שני סרטים ישראליים התקבלו לתחרויות הרשמיות בפסטיבל סאנדנס, שייפתח בפארק סיטי, יוטה, ב–22 בינואר: הסרט העלילתי "פרינסס", סרט הביכורים של הבמאית טלי שלום עזר, יתמודד במסגרת תחרות הסרטים העלילתיים; והסרט התיעודי "שיח לוחמים" בבימויה של מור לושי יוצג בתחרות הרשמית לסרטי תעודה. סאנדנס הוא הפסטיבל הבינלאומי החשוב ביותר בצפון אמריקה לסרטים עצמאיים מארצות הברית ומחוץ לה.

בעבור "פרינסס", תהיה זו הקרנת הבכורה של הסרט מחוץ לישראל. הסרט הוקרן בבכורה בפסטיבל הסרטים בירושלים וזכה בפרס הסרט הטוב ביותר (לצד "גט" של האחים אלקבץ). בסרט מככבים קרן מור, אורי פפר והשחקנית הצעירה שירה האס, שזכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל ירושלים. הסרט עוסק במיניות בתוך משפחה ישראלית ומתאר מסע התבגרות אפל, הנע בין מציאות לדמיון, של ילדה בת 12 המנסה למצוא את מקומה בתוך מערכות היחסים היצריות והסוערות בבית.

שלום עזר, בת 36, היא בוגרת החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. בזמן לימודיה יצרה את הסרט העלילתי הקצר "ליבינג רום" (2006), שהוקרן בפסטיבל קאן וסיפר על אשה בת 40 (קרן מור) המתגוררת עם אמה ומחליטה לעזוב את הבית, וכן את הסרט התיעודי "קיץ אחד באברבנאל" (2005), שעקב אחר שלושה חולים המאושפזים בבית חולים פסיכיאטרי ומנסים לחזור לחיים נורמליים. ב–2008 ביימה את הדרמה "סרוגייט" (58 דקות) על גבר המתקשה ביצירת קשיים עם נשים ופונה לטיפול סרוגייט. את הסרט "פרינסס" הפיקו אלעד גביש, משה אדרי ולאון אדרי, בתמיכת קרן רבינוביץ', מפעל הפיס ורשת.

הסרט "שיח לוחמים" מבוסס על החוברת באותו שם שיצאה באוקטובר 1967. הקרנתו בסאנדנס תהיה הראשונה בפסטיבלי קולנוע. בשנה הבאה הוא יוקרן בערוץ יס דוקו.

החוברת "שיח לוחמים" כללה שיחות עם חיילים ישראלים, בני קיבוצים ומושבים, שלחמו במלחמת ששת הימים. השיחות עמם נערכו על ידי העורך אברהם שפירא, הסופר עמוס עוז ומראיינים נוספים שבוע אחרי המלחמה, והוקלטו. כמה מהשיחות מצמררות ממש, מביאות קולות לא מוכרים ועומדות בניגוד גמור לרוח האופוריה והאתוס של אותה מלחמה. אלא שהחלקים השנויים במחלוקת צונזרו מהחוברת, שנהפכה לרב מכר בשעתו (ואף קיבלה את כינוי הגנאי "יורים ובוכים"). הסלילים שעליהם הוקלטו השיחות נגנזו וייחשפו כעת בסרט.

הבמאית לושי והמפיקים דניאל סיוון, הילה מדליה ונטע צוובנר השיגו את שיתוף הפעולה של שפירא ומביאים, כמעט חמישה עשורים מאוחר יותר, מבט אפל ומעורר מחשבות על המלחמה ההיא. הסרט שיצרו הוא קו־פרודוקציה ישראלית־גרמנית ששותפים בה יס דוקו, ארטה ובי־בי־ סי. בהפקה תמכו קרן רבינוביץ ומפעל הפיס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ