למה האיש הפשוט בסרט זוכה גלובוס הזהב "לוויתן" כל כך מפחיד את בעלי הכוח ברוסיה?

אף שחלפו 47 שנים מאז זכה סרט רוסי בפרס היוקרתי, הכנסייה והפוליטיקאים ברוסיה קוראים לאסור את הקרנתו של הסרט העוסק בחיים הרחק ממוסקבה. מנגד, צעירים שצפו בגרסה פיראטית מבטיחים לממן למעוניינים כרטיסים להקרנות

טלי קרופקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך "לוויתן". רבים מזדהים עם חייו של גיבור הסרט, פועל פשוט שלא מתעניין בפוליטיקה ולא רוצה להגר למערב.
מתוך "לוויתן". רבים מזדהים עם חייו של גיבור הסרט, פועל פשוט שלא מתעניין בפוליטיקה ולא רוצה להגר למערב.צילום: אי־פי
טלי קרופקין

קשה להצביע על סרט, ספר או מיצג תרבותי שעורר סערה שתשתווה לזאת שקמה ברוסיה בעקבות זכייתו של הסרט הרוסי "לווייתן" בגלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר, למעט אולי הופעתה של חברות להקת "פוסי ריוט" בקתדרלה במוסקבה, שהסתיימה בכליאתן. "רבים לא יאהבו את הסרט, אך ייאלצו לשמוע את מה שיש לו להגיד", נכתב בעיתון "פראוודה", אולם בימים אלה ברוסיה מתרכזים דווקא בניסיונות למנוע את הפצתו של הסרט, העוסק במאבק חסר תקווה של אדם פשוט, תושב עיירה שכוחת־אל, בכמרים ובפקידי ממשל החומדים את רכושו.

ארגונים בכנסייה הרוסית קראו לאסור את הפצתו המסחרית של הסרט, הצפויה בפברואר. במקביל, גם השחקן ולרי גרישקו, שגילם בסרט כומר מושחת, מצא עצמו תחת מתקפה. אנשי דת בעיר סמארה, שבה גרישקו מנהל את התיאטרון הממשלתי, פנו לרשויות בבקשה לפטר את השחקן משום שדמותו בסרט היא "פרודיה צינית ומלוכלכת על כמורה מקומית".

זו הפעם השנייה בלבד שסרט רוסי זוכה בגלובוס הזהב. הפעם הקודמת היתה ב–1968 עם ההפקה השאפתנית של "מלחמה ושלום", אך בערוצי הטלוויזיה הממשלתיים העדיפו להצניע את החדשות, והתייחסו לזכייה הרוסית רק אחרי דיווחים על בגדי הכוכבים בטקס. ההחלטה תמוהה במיוחד לאור הסיקור הפטריוטי המלווה ניצחונות של מועמדים רוסים בתחרויות בינלאומיות.

במקביל להכרזה כי "לווייתן" מועמד גם לפרס האוסקר, שר התרבות ולדימיר מדינסקי דן בהצעת חוק האוסרת את הפצתם של סרטים הפוגעים בתדמית של רוסיה בעולם, שגובשה בתגובה על הסרט. ההצעה נדחתה השבוע, אך עדיין קיים חשש לגורל הסרט, ומדינסקי עצמו אינו מסתיר את יחסו העוין ליצירה. אחרי ההקרנה של הסרט בפסטיבל קאן, השר הודיע כי לדעתו, משרד התרבות לא צריך לממן סרטים "שהמסר המרכזי בהם הוא 'רוסיה היא חרא'", ביטוי שהתחרז ברוסית, ונפוץ מיד בחוגי התרבות במדינה.

מתנגדים אחרים לסרט אינם מודאגים מפגיעה בשמה הטוב של רוסיה מחוץ למדינה, אך מזהירים מ"חוסר התקווה" המוצג בסרט והשפעתו על הרוסים עצמם. "הסרט שואף להציג מראות קשים שפוגעים במורל. בשל המצב הנוכחי במדינה, לדעתי מדובר בסרט אנטי־רוסי", אמר השבוע גנאדי זיוגאנוב, מנהיג המפלגה הקומוניסטית. מבקרי הסרט משווים את "לווייתן" לגל הריאליזם בשנות ה–80, כשבקולנוע הסובייטי הופיעו לראשונה סרטים שעסקו באונס, זנות וסמים. "בזמנו, התעייפנו במהרה מהז'אנר הזה, וגם מחוץ לרוסיה אנשים לא רצו יותר לצפות בסרטים כאלה", כותב בביקורת שלו הסופר והוגה הדעות הליברלי דמיטרי ביקוב, שמציין כי 30 שנה מאוחר יותר, התמונה שמציג הסרט שוב מזעזעת את הרוסים, "כיום, רבים סבורים כי גם כשהמים הקפואים כבר מלקקים את הטיטניק, על המקהלה להמשיך לנגן בעליזות. וכך, הצגה של הצד הפחות נעים של החיים שוב נחשבת לפורצת דרך".

אף ש"לווייתן" צפוי לצאת לאקרנים ברוסיה רק בפברואר, רוסים רבים כבר צפו בו השבוע, לאחר שברשת הופיעה גרסה פיראטית של הסרט. בדיונים הסוערים בטלוויזיה ובתקשורת הרוסית, מבקרים ואנשי תרבות לא הסתירו כלל כי צפו בגרסה הפיראטית, והסתמכו עליה כדי לגנות את הסרט.

מנגד, רוסים רבים יצאו להגנתו של הסרט אחרי שצפו בגרסה הפיראטית. כך, ברשת קמה התארגנות של צעירים שצפו בגרסה הפיראטית וכעת רוצים לממן לאחרים כרטיסים לסרט או לתרום כספית להפצתו המסחרית. יתכן כי הפופולריות של הסרט טמונה בהצגת חייו של פועל פשוט, ששירת בצבא, לא מתעניין בפוליטיקה ולא רוצה להגר למערב או אפילו לעבור לגור במוסקבה. חייהם של גיבורי הסרט, המדברים בשפה ריאליסטית, רוויה בקללות עסיסיות, ונעזרים בוודקה כדי להתמודד עם המציאות, רחוקים מרחק שנות אור מהמאבקים של מתנגדי משטר בערים המרכזיות, להם בזים רוסים רבים.

הבמאי אנדריי זוויאגינצב אינו מגנה את ההמונים שצפו בגרסה הפיראטית של הסרט, ומתרגש מהתמיכה של הגולשים. "זה מדהים ומפתיע", אמר הבמאי בראיון לערוץ אר־בי־סי הרוסי. "שמעתי על היוזמה של הצעירים לממן כרטיסים לצופים אחרים, זה אומר שהסרט נגע להם בלב. חלמתי שהצופה יפתח את הראש, ישתחרר מהשטויות שבהן מאכילים אותו ויצפה בסרט, ואז כבר יראה אם הוא מזהה או לא מזהה את המולדת שבה כולנו חיים".

בשבוע הבא יתפרסם ב"גלריה" ראיון של אורי קליין עם במאי הסרט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ