קרן רבינוביץ' ביטלה את "הצהרת הישראליות"

עד לאחרונה נדרשו במאים לחתום על "הצהרת ישראליות" כדי לקבל תמיכה בסרטם. בעקבות אישור חקיקה בנושא בוטלה ההצהרה: "מרגע שאימצנו את החוק אנחנו לא צריכים להיות יותר צדיקים מהאפיפיור" אמר יואב אברמוביץ', סמנכ"ל הקרן

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

קרן יהושע רבינוביץ' ביטלה את "הצהרת הישראליות" שעליה נדרשו במאים לחתום עד לאחרונה כדי לקבל תמיכה בסרטם, כפי שנחשף ב"הארץ" לפני חודשיים. ההחלטה על הביטול התקבלה בקרן בעקבות אישור חקיקה בנושא, המבטיח שבכל סרט ישראלי הנתמך על ידי כספי חוק הקולנוע יצוין כי הוא נוצר בתמיכת משרד התרבות ומועצת הקולנוע.

בחודשים האחרונים, בעקבות פרשת סוהא עראף – שבה דרש משרד התרבות מקרן הקולנוע הישראלי להחזיר את כספי התמיכה בסרטה "וילה תומא", לאחר שעראף רשמה אותו כסרט פלסטיני בפסטיבל ונציה - הובילו במועצת הקולנוע ובמשרד התרבות מהלך לשינוי הנוסח של מבחני התמיכה. על פי הניסוח החדש, בתחילתו ובסופו של כל סרט הנתמך על ידי קרנות הקולנוע יצוין כי הסרט נתמך על ידי משרד התרבות ומועצת הקולנוע, ולצד זאת יופיע סמליל המועצה.

יואב אברמוביץ' מקרן רבינוביץ'. "היה ברור לנו שזה אמצעי זמני עד שמשרד התרבות יעגן את הנושא בחקיקה""צילום: דודו בכר

בזמן שבמשרד התרבות הריצו את המהלך לעדכון הקריטריונים, החלו בקרן רבינוביץ' להחתים כל במאי ובמאית שסרטם קיבל תמיכה מהקרן, על טופס שבו הם מתחייבים להציג את עצמם כיוצרים ישראלים ואת סרטם כישראלי, בכל מקום שבו יוקרן הסרט או בכל פרסום על אודותיו. הדרישה מיוצרים לחתום על הטופס הזה עוררה מחאה חריפה בקרב רבים בענף הקולנוע.

"את נוסח המכתב שלנו, שעליו במאים נדרשו לחתום, גיבשנו בעקבות ייעוץ משפטי שקיבלנו אחרי פרשת סוהא עראף, שבה נדרשה קרן הקולנוע להשיב את כספי התמיכה בסרטה", אמר היום ל"הארץ" יואב אברמוביץ', סמנכ"ל קרן רבינוביץ'. "אנחנו רצינו אז ייעוץ משפטי שיגן עלינו מפני מקרה דומה לזה של עראף, והיה ברור לנו שזה אמצעי זמני עד שמשרד התרבות יעגן את הנושא בחקיקה".

לדברי אברמוביץ', לאחר שהתקבלה השבוע בקרן הודעה על כך שהעדכון החדש למבחני התמיכה נכנס לתוקף, הוחלט לבטל את הדרישה מבמאים לחתום על "הצהרת הישראליות". "בעקבות זאת ביטלנו את הצורך בחתימה על הטופס, כי מרגע שאימצנו את החוק אנחנו לא צריכים להיות יותר צדיקים מהאפיפיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ