נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הוועדה הפדרלית לשוויון הזדמנויות בתעסוקה בארצות הברית החליטה לחקור את האפליה המגדרית בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. בשבוע הבא יראיינו אנשי הוועדה עשרות במאיות קולנוע וטלוויזיה, כדי להחליט אם לנקוט בפעולה נגד האפליה שממנה הן סובלות בתעשייה, כך פירסמו בימים האחרונים אתרי חדשות אמריקאיים. במידה ויחליטו אנשי הוועדה לנקוט בפעולה בעקבות הראיונות, זה עשוי להיות הצעד הראשון בדרך לתביעה ייצוגית שתוגש נגד האולפנים האמריקאיים.

במכתבים ששלחה הוועדה לעשרות במאיות בשבוע שעבר, הן התבקשו להגיע לראיון עם נציגי הוועדה. "אנחנו מעריכים מאוד את נכונותך לחלוק עמנו סיפורים אישים ואת המכשולים שבהם נתקלת בדרך להצלחה בתחום עיסוקך", צוין במכתב, וזאת "כדי שנוכל ללמוד עוד על נושאים הקשורים במגדר שבהם אתן נתקלות בתעשיות הקולנוע והטלוויזיה".

הבמאית קתרין הארדוויקצילום: רויטרס

הבדיקה נפתחה בעקבות פנייה בנושא שהגיש בחודש מאי האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות (American Civil Liberties Union), ולפי לוס אנג'לס טיימס, כמה מהבמאיות שזומנו לראיונות הביעו שביעות רצון מכך שהתלונות על אפליה מגדרית בהוליווד, שנשמעות כבר זמן רב, זוכות כעת סוף סוף להתייחסות רצינית.

"התחושה היא שמדובר במהלך היסטורי", אמרה ללוס אנג'לס טיימס לורי פרשס, במאית קליפים ופרסומות שהיא אחת הבמאיות שזומנו לראיון בוועדה הפדרלית. "כולנו קיווינו שזה יגיע לכך. כל כך נמאס לי כבר לשמוע (את המשפט) 'אין נשים מתאימות'. יש נשים מתאימות לכל עבודת בימוי בהוליווד". לאתר "דדליין הוליווד" אמרה פרשס שהיא מקווה שהוועדה הפדרלית לשוויון הזדמנויות בתעסוקה תנקוט בהליכים משפטיים נגד האולפנים, רשתות הטלוויזיה וחברות ההפקה של פרסומות, כדי להכריח אותם לציית לחוק.

הבמאית קתרין הארדוויק, שביימה את הסרט הראשון בסדרת סרטי הערפדים המצליחה "דמדומים", אמנם לא קיבלה זימון לראיון בוועדה, אבל הביעה אף היא קורת רוח מתהליך הבדיקה. "אני כל כך שמחה שאנחנו סוף סוף תוקפים את הנושא הזה. בתחילת דרכי הייתי כל כך תמימה עד שלא הבנתי מול מה אני עומדת", אמרה ללוס אנג'לס טיימס.

אם הוועדה הפדרלית לשוויון הזדמנויות תקבע כי קיים דפוס של אפליית נשים בהוליווד, היא תוכל לנקוט בצעדים משפטים נגד האולפנים, או למצוא פתרון אחר שיחזק את מעמדן של במאיות בהוליווד.

במאי האחרון התפרסם מחקר שמצא כי רק 1.9 אחוז מהסרטים שהופיעו ברשימת 100 הסרטים הקופתיים ביותר ב–2014 ו–2013 בוימו על ידי נשים. דו"ח מטעם איגוד הבמאים האמריקאי קבע ששיעורן של הנשים בקרב במאי הטלוויזיה בשנים הללו היה 14 אחוז בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ