נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ימים ספורים אחרי שהרשויות בארצות הברית החלו לבדוק את האפליה המגדרית בהוליווד, השחקנית ג'ניפר לורנס יוצאת במתקפה חריפה נגד פערי השכר בין נשים לגברים בתעשיית הסרטים ההוליוודית. בפוסט אורח שכתבה ל"לני", הניוזלטר הפמיניסטי של יוצרת סדרת הטלוויזיה "בנות", לנה דנהאם, מספרת לורנס על הכעס שגאה בה לאחר שגילתה שקיבלה שכר נמוך באופן משמעותי מגברים ששיחקו לצדה.

תחת הכותרת "למה אני מרוויחה פחות מהגברים שמשחקים לצדי?" מזכירה לורנס את הפריצה למחשבי חברת סוני, שחשפה בשנה שעברה, בין היתר, שעל הופעתה בסרט "חלום אמריקאי", היא הרוויחה סכום נמוך יותר מהגברים ששיחקו בו לצדה (לפי המידע שנחשף אז, בחוזה של לורנס נקבע כי היא תרוויח 7% מהכנסותיו של הסרט בבתי הקולנוע, לעומת עמיתיה כריסטיאן בייל, בראדלי קופר וג'רמי רנר, שלכל אחד מהם הובטח נתח של 9% מההכנסות).

"כאשר פרצו למחשבי סוני וגיליתי כמה פחות הרווחתי מבני המזל שיש להם זין, לא כעסתי על סוני. כעסתי על עצמי", כתבה לורנס, כוכבת סדרת הסרטים המצליחה "משחקי הרעב" וזוכת האוסקר על הופעתה בסרט "אופטימיות היא שם המשחק". "אני נכשלתי במשא ומתן מפני שוויתרתי בשלב מוקדם. לא רציתי להמשיך ולהילחם על מיליוני דולרים".

לורנס מודה שהחלטתה לוותר בשלב מוקדם של המשא ומתן ולא להיאבק על זכויותיה עד הסוף, הושפעה מהרצון שלה לרצות את הצד שני ולהתחבב עליו. "לא רציתי שיחשבו עלי שאני 'קשה' או 'מפונקת'. בזמנו, זה נראה לי רעיון טוב, עד לרגע שבו ראיתי באינטרנט את נתוני השכר והבנתי שכל גבר שעבדתי איתו ממש לא דאג שיחשבו שהוא 'קשה' או 'מפונק'", היא כותבת. "יכול להיות שזה משהו שקשור בגיל צעיר. יכול להיות שזה תלוי אישיות. אני עצמי משוכנעת שזה שני הדברים גם יחד. אבל זהו אלמנט באישיות שלי שאני נלחמת בו כבר שנים, ובהתבסס על הסטטיסטיקה, אני כנראה לא האשה היחידה שסובלת מהעניין הזה. האם אנחנו מתוכנתות חברתית להתנהג כך?".

ג'ניפר לורנס (משמאל) ב"חלום אמריקאי"צילום: Francois Duhamel / יונייט

היא מספרת שלפני כמה שבועות, בעבודה, כאשר הביעה את דעתה בעניין מסוים ואמרה מה היא חושבת "באופן ברור ובלי בולשיט. לא באופן אגרסיבי, אבל ישיר. הגבר שאיתו עבדתי (למעשה, הוא עבד בשבילי) מיד אמר לי: 'היי, כולנו כאן באותה קבוצה', כאילו שצעקתי עליו או משהו. הייתי המומה, כי שום דבר ממה שאמרתי לא היה אישי, פוגעני או, אם להיות כנה, שגוי", כותבת לורנס. "כל מה שאני רואה ושומעת כל היום זה גברים שמביעים את דעותיהם, אבל כשאני מביעה את דעתי שלי באותו האופן, כולם חושבים שאני אומרת משהו פוגעני".

"אני כבר לא מנסה להביע את דעתי בצורה 'חמודה' כדי שיאהבו אותי!", מבהירה לורנס ומציינת ששלושת עמיתיה הגברים בסרט "חלום אמריקאי", ג'רמי רנר, כריסטיאן בייל ובראדלי קופר, נאבקו עד שהצליחו לסגור לעצמם חוזים מצוינים. "אני משוכנעת ששיבחו והיללו אותם על שהיו תקיפים ומתוחכמים, בזמן שאני דאגתי שלא להצטייר כתוקפנית מדי ולא קיבלתי את השכר שהגיע לי".

ייתכן שהעובדה שהיא לא קיבלה את אותם התנאים כמו עמיתיה הגברים לא נבעה ישירות מכך שיש לה וגינה, אלא גם בגלל מרכיבים אישיותיים ואחרים שמנעו ממנה לנהל משא ומתן קשוח מספיק, מסבירה לורנס. ואולם באחד המיילים שדלפו בעקבות הפריצה למחשבי סוני, היא מציינת, מפיק מסוים התייחס לשחקנית ראשית שניהלה איתו משא ומתן כאל 'ילדה מפונקת' (spoiled brat). "משום מה, אני לא יכולה לדמיין מישהו אומר את הדבר הזה על גבר", כתבה לורנס.

כוכבת סדרת שוברי הקופות "משחקי הרעב" שינתה ככל הנראה טקטיקה לאחר חשיפת המיילים של בכירי סוני. במאי האחרון פורסם שבחוזה שחתמה לורנס על השתתפות בסרט חדש של סוני, "Passengers", נקבע שהיא תרוויח סכום של 20 מיליון דולר — פי שניים מהגבר שיככב בו לצדה, כריס פראת. כמו כן, ברשימת השחקניות בעלות ההכנסות הגבוהות ביותר בהוליווד, שפירסם באחרונה המגזין "פורבס", דורגה לורנס במקום הראשון (לפי הערכת המגזין הכנסותיה בשנה החולפת עמדו על כ–52 מיליון דולר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ