נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הסרט "לילה חסר שחר" שביימה שרה בוזקוב זכה אמש (שבת) בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות הישראלית בפסטיבל סרטי הסטודנטים הבינלאומי בתל אביב. בתחרות הסרט העצמאי הקצר זכה הסרט "תא קולי" בבימוי אמיר פרכדין. את פרס הסרט הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית חלקו שני סרטים: "סייד" האמריקאי ו"גאות ושפל" הטייוואני.

"לילה חסר שחר" מספר על חמישה גברים מדארפור המתייצבים במתקן חולות, מגלים שאיחרו ושעליהם להעביר את הלילה מחוץ לגדר עד לפתיחתו המחודשת של המתקן, ויוצאים למסע רוחני. בסרט זה כתבו השופטים, מצליחים יוצרי הסרט "ליצור הרמוניה נדירה בין המרקם הוויזואלי לבין ליבו של הסיפור. כל שוט הוא פואטי, כל שורה בדיאלוג מדויקת רגשית. כנות ישירה משתקפת בבחירות הפשוטות והקונספטואליות של הבמאית. לא רק שהסרט מהפנט לצפייה, הוא גם בעל חשיבות חברתית עמוקה".

"לילה חסר שחר"צילום: איליה מרכוס

פרס התסריט ניתן לסרט "כמו בבית" של שירה מישר, פרס הצילום הוענק לסרט "אש תוקד" של טוהר לב ג'ייקובסון, פרס העריכה ניתן ל"תמר ואמנון" של הבמאית שיר ניומן. פרס פורום המבקרים ניתן לסרט " 212" בבימוי בעז פרנקל , ופרס חביב הקהל ל"לא בבית ספרנו" של רני אבידן. שופטי התחרות הישראלי היו יוסף סידר, ענת שפרלינג, קורד דופה, אן פארן ואיסטבן בורבאס,

בתחרות הבינלאומית חלקו כאמור שני סרטים את הפרס הראשון: "גאות ושפל" (Wild Tides) מטייוואן בבימוי לו פו־שון. הוא מספר על נער צעיר המחפש הזדמנות לעזור לאנשים בכפרו עם פתיחת עונת הקציר, אך נתקל בסירוב גורף. "סייד" (Seide) האמריקאי שביימה אלנורה אוסמונליבה עוקב אחר סיפורה של צעירה המתגוררת בכפר מבודד בקירגיסטן ואוהבת את החופש לרכוב על סוסה. כשמשפחתה מארגנת לה נישואים בשידוך, מתחילות ההכנות להרוג את הסוס לקראת חגיגות החתונה.

פרס הבימוי ניתן לסרט "האומנות של הבלתי נראות" (ארה"ב) בבימוי פרנילה ריבדאל הלוויק, פרס התסריט ל"בן ממשיך" (ישראל) של יובל אהרוני שהשתתף בתחרות סרטי הסטודנטים של פסטיבל קאן האחרון, פרס הצילום ניתן ל"לילה בטוקריקי" (רומניה) , ופרס העריכה לסרט "בית הספר היסודי דקאלב" (ארה"ב). חבר השופטים בתחרות הבינלאומית כלל את דימיטרה קאריה, עילית זקצר, ערן קולירין, יבגניה דודינה, זואי רוסיון, בן תומפסון, מיכאל מרצ׳אק

"תא קולי" שביים אמיר פרכדין וזכה בפרס הראשון בתחרות הסרט העצמאי הקצר עוקב אחר עובד בניין ערבי שגר בדירת פועלים בתל אביב ובאחד הימים מחליט שלא לחזור לכפר אלא ללכת להצגה שבה משחקת השכנה שלו. הסרט " מצליח לעורר רגשות עזים בשקט ובעדינות, בצניעות ובחידתיות, הסומכת על האינטליגנציה של הצופה. הדלות המאפיינת את חדרו של הפועל מאפיינת גם את הצילום והמלאכה הקולנועית המדויקת. לצד הדלות, מתקיימת גם חזרתיות, ומעל כל אלה מרחפת תחושה קשה של היעדר וזרות — למרות תשוקתו הגדולה של אקראם להרגיש שייך", כתבו השופטים.

הפרס השני בתחרות שבה שפטו זהר וגנר, יאנוש בילסקוב־יאנסן ועמיר מנור ניתן ל"חייל לארג'" בבימוי נעה גוסקוב. ציון לשבח הוענק ל"החייל האלמוני" בבימוי יפים גרבוי. פרס Speech up, תחרות יצירות קצרות בנושא חופש הביטוי, הוענק ל"דמיונה" של מורן אסרף ול"הבלדה לקליק בייט" של רותי זסלבסקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ