נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

במאי ומפיק סרטי התעודה עמית גורן ימונה למנכ"ל קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה. גורן יחליף בתפקיד את גדעון גנני, ממייסדי הקרן ומי שכיהן בה כמנכ"ל ב–21 השנים האחרונות, מאז הקמתה. גורן ייכנס לתפקיד החדש בסוף אוגוסט.

עמית גורן

קרן מקור היא אחת מחמש קרנות הקולנוע המתוקצבות על ידי מועצת הקולנוע ומשרד התרבות במסגרת תקציב הקולנוע. בשנים האחרונות תומכת הקרן בהפקת סרטים בשני תחומים, סרטי תעודה וסרטים קצרים, ומעניקה ליוצרי סרטים אלה תמיכות בשני מסלולים: האחד מיועד לפיתוח הפרויקט, והאחר להפקתו.

גורן, בן 50, הוא דוקומנטריסט ותיק ומוערך, שסיים בהצטיינות את לימודי הקולנוע באוניברסיטת ניו יורק ב–1983, ושנה לאחר מכן זכה בפרס שרת החינוך בתחום הקולנוע. בין היתר ביים לאורך השנים את "6 פתוח, 21 סגור" שזכה ב–1995 בפרס זאב הכסף בפסטיבל IDFA ההולנדי, "שנת שישים ושש היתה טובה לתיירות" שזכה ב–1992 בפרס אופיר לסרט התעודה הטוב ביותר, ואת הסרט "ארץ אחרת" שזכה ב–1998 בפרס הסרט התיעודי המצטיין בפסטיבל ירושלים.

"זוהי זכות ואחריות להוביל את הקרן", מסר גורן בעקבות המינוי. "אפעל למצב את מעמדה של קרן מקור כגוף התומך ומייעץ, ומקדם את יוצרי ויוצרות הקולנוע, אל עבר יעדים ואתגרים חדשים, תוך שימת דגש על תכנים הנותנים ביטוי ונוכחות לאוכלוסייה הישראלית רבת הפנים והתרבויות".

גדעון גנני

בשנים האחרונות היה גנני, בן יותר מ–70, אחד המנכ"לים הוותיקים במוסדות התרבות ישראליים שספגו ביקורת על תקופת כהונתם הארוכה. קרן מקור בהובלתו היתה שותפה לאורך השנים ליצירת סרטים תיעודיים ועלילתיים מוערכים — ביניהם "ההרוג ה–17" של דוד אופק, "גן עדן" של רן טל ו"המשגיחים" של מני יעיש — אבל בשנים האחרונות עלו טענות על משך כהונתו ועל האופן הריכוזי שבו הוא מנהל את הקרן. בכתבה שהתפרסמה ב"הארץ" באוקטובר האחרון הוא הבטיח כי בכוונתו לעזוב את תפקידו בקרן עד סוף השנה, אך בסופו של דבר המשיך לכהן בתפקיד כמה חודשים נוספים. בחודשים האחרונים ביים עבור תאגיד השידור הציבורי "כאן" את הדוקודרמה "האיש שניסה למנוע מלחמה", על תהליך קבלת ההחלטות שלפני מלחמת ששת הימים והניסיונות של ראש הממשלה לוי אשכול למנוע את המלחמה.

גנני איחל הצלחה לגורן בתפקידו והוסיף: "יש לי עוד כמה חלומות קולנועיים לא מוגשמים, ואני מקווה שיתאפשר לי להגשים אותם בשנים שעוד נותרו לי לעבוד ובכך לסגור את המעגל שהתחלתי בו לפני כ–40 שנים".

תגובות