ביקורת נגד הבמאי קן לואץ': תומך ב-BDS בזמן שסרטיו מוקרנים בארץ

הבמאי הבריטי מתח לאחרונה ביקורת על ההופעה המתוכננת של "רדיוהד" בישראל, אך סרטו האחרון מוקרן בארץ. נציגתו של לואץ': הסרט "אני דניאל בלייק" נמכר לישראל בטעות

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קן לואץ' (במרכז) לצדם של הבימאים קלוד ללוש (מימין) ומיכאל הנקה בפסטיבל קאן,
קן לואץ' (במרכז, מימינו קלוד ללוש, משמאלו מיכאל הנקה) בפסטיבל קאן. תסמונת?צילום: STEPHANE MAHE/רויטרס
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ימים ספורים אחרי שמתח ביקורת חריפה על כוונת להקת "רדיוהד" להופיע בישראל בסוף החודש, סופג הבמאי הבריטי קן לואץ' בעצמו ביקורת על כך שסרטיו שלו מוקרנים בישראל זה שנים. הבמאי הבריטי תומך באופן עקבי ונלהב זה שנים בחרם תרבותי על ישראל, קורא לאמנים אחרים להחרים את המדינה, אך למרות זאת, רוב סרטיו שלו דווקא הוקרנו בארץ.

במכתב פומבי שפירסם לואץ' ב"אינדיפנדנט" ביום שלישי האחרון, הוא כתב כי סירובה של להקת "רדיוהד" לבטל את הופעתה בישראל "מצביעה בעיני על כך שהם רוצים לשמוע צד אחד בלבד — זה שתומך באפרטהייד... רדיוהד צריכה להחליט אם היא עומדת לצדו של המדכא או לצדו של הקורבן". בעקבות זאת, פירסם למחרת "ג'ואיש כרוניקל" ידיעה שהבהירה שבזמן שהוא מבקר את רדיוהד על החלטה להופיע בישראל, סרטו האחרון, זוכה פרס דקל הזהב "אני, דניאל בלייק", מוקרן בבתי קולנוע בישראל.

מפיקת סרטיו של לואץ', רבקה אובראיין, אמרה אתמול (שישי) ל"גרדיאן" הבריטי כי חברת ההפצה של סרטו האחרון "אני דניאל בלייק" — "ויילד באנץ'", חתמה על חוזה ההפצה של הסרט בישראל "בטעות" וללא ידיעתו של לואץ' או חברת ההפקה שלו. "ביקשנו מווילד באנץ' בעבר לא למכור לישראל. אבל מה שקרה הפעם — וגם בעבר — זה שבפסטיבל קאן דברים קורים מאוד מהר וחבר זוטר בחברה הלך ומכר את הסרט לישראל בלהט הרגע, ושכח את הבקשה שהסרט לא יימכר (לישראל)", אמרה אובראיין ל"גרדיאן".

ואולם "גרדיאן" פנה לבקש תגובה מגיא שני, העומד בראש חברת ההפצה סרטי שני שמפיצה את הסרט בישראל, וזה הגדיר את טענותיה של המפיקה כ"אבסורד" וציין כי הוא מכיר את לואץ' ואת המפיקה שלו זה שנים, קונה את רוב סרטיהם, ומעולם לא נתקל בשום התנגדות מצדם. "מאז 1993 כשקנינו את 'גשם של אבנים', קנינו כל סרט שלו מלבד שניים. מעולם לא נתקלנו בבעיה בקניית הסרטים. זה אבסורד, כי אנו מציגים את סרטיו כבר שנים, ואני משלם לו כסף מדי שנה", אמר שני. והוסיף: "זו חידה שריתקה גם אותי. נראה שקן לואץ' מרגיש שהוא יכול לפטור את עצמו מהחרם התרבותי".

ראש חברת ההפצה ויילד באנץ', וינסנט מארוואל, צייץ אתמול בחשבון הטווייטר שלו: "אנחנו סוכני המכירות הבינלאומיים של 'דניאל בלייק', וקן ביקש מאיתנו לא למכור את הסרט לישראל. עשינו זאת בניגוד לרצונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ