"פוקסטרוט" זכה בפרס אריה הכסף של חבר השופטים בפסטיבל ונציה

סרטו של שמוליק מעוז זכה בפרס הגדול של חבר השופטים, השני בחשיבותו בפסטיבל. רגב: "הזכייה של הסרט היא עוד הוכחה שאסור למדינה לממן סרטים שהופכים לנשק תעמולה בידי אויבינו", מעוז: "לא ניצחתי את מירי רגב, מי שניצח זה הסרט"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעוז עם פרס אריה הכסף
מעוז עם פרס אריה הכסף, הערב בוונציהצילום: Domenico Stinellis/אי־פי
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

"פוקסטרוט", סרטו של שמוליק מעוז, זכה הערב (שבת) בפרס אריה הכסף – הפרס הגדול של חבר השופטים, השני בחשיבותו בפסטיבל הקולנוע בוונציה. שרת התרבות מירי רגב אמרה בתגובה לזכייה כי "מקומם שיוצרים ישראלים תורמים להסתה של הדור הצעיר נגד הצבא המוסרי בעולם תוך הטחת שקרים במסווה של עשייה אמנותית".

הפסטיבל האיטלקי נחשב לאחד משלושת הפסטיבלים החשובים בעולם כיום, וזו הפעם השנייה בה זוכה בו מעוז בפרס משמעותי; ב-2009 זכה סרטו "לבנון" בפרס אריה הזהב, הפרס החשוב ביותר בפסטיבל, והיה לסרט הישראלי הראשון אי פעם שזכה בו.

שמוליק מעוז לאחר הזכייה בפסטיבל ונציה

עם זכייתו אמר מעוז כי הוא מבקש להקדיש את הפרס לכתריאל שחורי, מנהל קרן הקולנוע הישראלי, שלדברי הבמאי "ניצב ממש כמו האריה הזה ומגן על חופש הביטוי, חופש היצירה וטוהר האמנות". בהמשך פרסם מעוז סרטון תגובה לזכייה ובו אמר: "לא ניצחתי את מירי רגב, לא נלחמתי בה. בשביל מלחמה צריך שני אנשים, ואני מאז מלחמת לבנון גמרתי להילחם. מי שניצח זה הסרט, לא במלחמה – באירוע תרבותי"

"למדינת ישראל יש את הצבא המוסרי בעולם שחייליו הצעירים נדרשים להתמודד עם מציאות מורכבת מדי יום", אמרה רגב. "מצער שסרטים ישראליים המבקרים את מדינת ישראל פוגעים בשמה ובשם חיילי צהל זוכים כמעט אוטומטית לחיבוק ואהדה בעולם... אלו הסרטים שנותנים רוח גבית לארגון הבי-די-אס ולעוכרי ישראל בכל רחבי העולם וזוכים לתשואות של אויבינו. הזכייה של הסרט היא עוד הוכחה שאסור למדינה לממן סרטים שהופכים לנשק תעמולה בידי אויבינו, קל וחומר שהם מחנכים ומגייסים את הדור הצעיר בעולם נגד מדינת ישראל".

שרה אדלר, שמוליק מעוז וליאור אשכנזי בפסטיבל ונציה, השבועצילום: ALESSANDRO BIANCHI/רויטר

בפרס אריה הזהב זכה הסרט "The Shape of Water" של גיירמו דל טורו. קסאבייה לגראן זכה בפרס הבימוי על סרטו "Jusquà La Garde", שרלוט רמפלינג זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר על הופעתה בסרט "Hannah", ואילו כאמל אל-באשה זכה בפרס השחקן על הופעתו ב-"The Insult".

סרטו של מעוז, קו־פרודוקציה ישראלית־גרמנית־צרפתית, הוא טרגדיה בשלוש מערכות, המספרת על אב שעושה את כל הדברים הנכונים, ובכל זאת, מבלי שהתכוון לכך, גורם למותו של בנו החייל. במרכז הסרט ניצבות דמויותיהם של האב (ליאור אשכנזי), האם (שרה אדלר) והבן (יונתן שיראי). את הסרט הפיקו איתן מנצורי ויהונתן דובק בתמיכת קרן הקולנוע הישראלי, מפעל הפיס, ערוץ ארטה, קרן הקולנוע האירופית "יורימאז'" וקרנות קולנוע בגרמניה וצרפת. הוא צפוי להיות מוקרן בבתי הקולנוע בישראל בסוף החודש, ובחודש הבא אף יתמודד בתחרות הישראלית של פסטיבל חיפה.

"פוקסטרוט" עלה לכותרות אחרי ששרת התרבות מירי רגב תקפה אותו בטענה שהוא פוגע בשמו הטוב של צה"ל. "זוהי בושה וחרפה, שהסרט 'פוקסטרוט' של שמוליק מעוז נבחר להציג בפסטיבלי קולנוע נחשבים כפסטיבל טורונטו ופסטיבל ונציה", אמרה רגב לפני כשלושה שבועות. רגב עצמה לא ראתה את הסרט, והביקורת שלה מסתמכת על חוות דעת של אתי כהן, בכירה במחלקת הקולנוע של משרד התרבות, שציינה לרעה סצנה ובה קבוצת חיילים במחסום מפגינה אלימות קשה כלפי ערבים.

אתמול זכה בפסטיבל גם הסרט "געגוע" של שבי גביזון, "ימי ונציה" (Venice Days). "פוקסטרוט" ו"געגוע", שגם משתתפים בימים אלו בפסטיבל טורונטו, הם שני הסרטים המובילים בתחרות פרסי אופיר – וכל אחד מהם מועמד ל-13 פרסים. שני סרטים ישראליים נוספים שהוקרנו השנה בפסטיבל ונציה הם "הבן דוד" של צחי גראד ו"העדות" של עמיחי גרינברג. שניהם הוקרנו במסגרת "אוריזונטי".

הטריילר ל"פוקסטרוט"קרדיט: edb

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ