משרד התרבות יבחן את המשך תמיכתו בפרסי אופיר לקולנוע

בהודעת המשרד לא קשרו בין הבחינה המחודשת של תקצוב הפרס לבין ההחלטה של האקדמיה הישראלית לקולנוע לא להזמין את רגב להשתתף השנה בטקס, שייערך בשבוע הבא

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירי רגב בטקס פרסי אופיר בשנה שעברה
מירי רגב בטקס פרסי אופיר בשנה שעברהצילום: אילן אסייג
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

משרד התרבות הודיע הערב (שלישי) כי יבחן את המשך תמיכתו בפרס אופיר, בסכום של כ-400 אלף שקלים בשנה. הודעת המשרד אינה קושרת בין בחינה זו לבין החלטת האקדמיה לקולנוע מוקדם יותר היום שלא להזמין את שרת התרבות מירי רגב לטקס שייערך בשבוע הבא באשדוד.

בהודעת המשרד צוין כי "במסגרת בחינה מחודשת של התקציב הממשלתי של תחום הקולנוע במשרד והסכם הקולנוע הרב-שנתי, תיבחן בין השאר גם מתן התמיכה בסעיפי השיווק והפרסים, בהם גם התמיכה בטקס פרסי אופיר. השרה תבחן את ההמלצות השונות לכשיגיעו לשולחנה".

מוקדם יותר היום הודיעו נציגי האקדמיה הישראלית לקולנוע כי רגב לא תוזמן השנה לטקס, בעקבות המהומה שעורר נאומה של רגב בשנה שעברה, במהלכו נטשו רבים מהאורחים את האולם. בהודעת הארגון נכתב כי האקדמיה נחושה "לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות, ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם".

בעקבות ההחלטה, הודיעה הערב רגב כי תשדר בעמוד הפייסבוק שלה נאום בשידור חי, במקביל לשידור טקס הפרסים. "ההחלטה צפויה לאור הניסיון של האקדמיה בימים האחרונים, להכתיב ולצנזר את נאומי. זוהי החלטה פחדנית ולא דמוקרטית של גוף שמדיר את עמדת הציבור ונבחריו, דווקא בערב שאמור לייצג את חופש הביטוי והיצירה. ההחלטה הזו נועדה לדבר אחד בלבד — למנוע מהציבור לשמוע את עמדתי הצודקת שסרטים שמפיצים דיבה רעה ושקרית על חיילי צה"ל, כמו 'פוקסטרוט' המועמד לפרס אופיר לא ימומנו מתקציב המדינה. ההחלטה האומללה הזו של האקדמיה לא תמנע ממני להשמיע את דבריי". גם ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, הודיע כי לא יגיע לטקס בעקבות ההחלטה שלא להזמין את רגב.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, שפנתה אשתקד ליועמ"ש בדרישה לבחון את יוזמת רגב להתנות את תמיכת משרדה בטקסי פרסי תרבות בבחינת התכנים מראש, התייחס לעניין ומסר כי "בעקבות פניית האגודה ליועמ"ש הובהר לרגב כי כפי שאסור לה להתערב בתוכנן של יצירות אמנות כך גם אסור לה להתערב בתוכן טקסי פרסי תרבות שניתנים על ידי גופים פרטיים. עתה, בעקבות אי הזמנתה לטקס פרסי אופיר, היא מאיימת לשלול ממנו את התקציב כליל. ייתכן שהיא רואה באי הזמנתה לטקס משום פגיעה בסמלי המדינה, אחת העילות החביבות עליה בניסיון לצנזר יצירות אמנות. אם הכוונה הזו תזכה למימוש נפנה שוב ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיבהיר לה שאין בסמכותה לעשות כן".

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?