מפיקי הסרטים הגדולים בישראל: לא נגיע לפרס אופיר בגלל אי הזמנת רגב לטקס

המפיקים ליאון ומשה אדרי, המיודדים עם שרת התרבות ורה"מ, קוראים לאקדמיה לקולנוע לחזור בה מהחלטה לא להזמין את רגב לטקס שיתקיים באשדוד בשבוע הבא. מהאקדמיה נמסר כי לא קיבלו את המכתב של השניים

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רגב ומשה אדרי בטקס פרסי אקו"ם, השנה
רגב ומשה אדרי בטקס פרסי אקו"ם, השנהצילום: דודו בכר
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

מפיקי הקולנוע האחים ליאון ומשה אדרי הודיעו היום (שישי) כי לא ישתתפו בטקס פרסי אופיר שצפוי להתקיים ביום שלישי באשדוד, בגלל החלטת האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה לא להזמין את שרת התרבות והספורט מירי רגב לטקס. השניים פרסמו מכתב שפונה לאקדמיה ולעומד בראשה מוש דנון, ובו הם קוראים לבטל את ההחלטה, אותה הם כינו "פחדנית ושגויה". דנון הבהיר מצדו כי המכתב לא הגיע לידו או אל מוסדות האקדמיה.

השבוע פורסם כי בעקבות המהומה שחולל נאומה בטקס בשנה שעברה, האקדמיה החליטה לא להזמין פוליטיקאים, בהם השרה רגב, להשתתף בטקס פרסי אופיר. הנהלת האקדמיה נחושה "לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות, ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם", נכתב בהודעה לתקשורת מטעם האקדמיה.

האחים אדרי הם מפיקים, מפיצים ובעלי בתי קולנוע, וכן מיודדים עם השרה רגב וגם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "מאז היווסדו ועד היום מטרתו של הטקס היא לאחד את תעשיית הקולנוע ולייצר מפגן אחד גדול של עוצמה ישראלית המאגד בתוכו את התרבות הישראלית על שלל גווניה וסגנונותיה", נכתב במכתב של השניים. "כפי שיוצרים מבקשים לקבל חופש ביטוי, כך גם הם צריכים להיות קשובים לדעות שונות משלהם", הוסיפו וסיכמו: "איננו מתכוונים לתת יד להתנהגות זו ולקחת חלק באירוע מפלג הפועל בדרך של חרמות, אי סובלנות וסתימת פיות".

אמש נכחה השרה רגב בפתיחת פסטיבל "נס המזרח" בעיר נס ציונה. בנאומה היא התייחסה גם להחלטה שלא להזמינה לטקס פרסי אופיר ולהתנגדותה לסרט "פוקסטרוט" של שמוליק מעוז. "האקדמיה לקולנוע החליטה שעמדתי לא לממן סרטים שמכפישים את חיילי צה"ל, הקול הזה לא יישמע. ולכן בהחלטה מבישה הודיעה שאני לא מוזמנת לטקס פרס אופיר", אמרה רגב. "מעל הבמה הזו אני אומרת להנהלת האקדמיה לקולנוע: תסתכלו על עצמכם, אתם שמתהדרים בחופש הביטוי, פלורליזם וקבלת האחר, לא מסוגלים לשמוע דעה שונה של שרה במדינת ישראל, לאן הגעתם? לא חסרות לי במות".

בטקס פרסי אופיר בשנה שעברה קמה רגב ועזבה את האולם ברגע שעלו לבמה תאמר נאפר (שהיה מועמד לפרס השחקן הטוב על הופעתו בסרט "ג'נקשן 48") ויוסי צברי. השניים העלו מופע קצר שכלל בין היתר כמה שורות משירו של מחמוד דרוויש "תרשום, אני ערבי", והשרה יצאה מהאולם במחאה. לאחר זמן קצר, כששבה לאולם ועלתה לבמה כדי להעניק את הפרס לסרט הטוב ביותר, נהפך הנאום שלה להתנגחות קולנית במיוחד עם הקהל.

רגב תקפה את ההחלטה להשמיע דברים של דרוויש מעל הבמה, הבטיחה שתפעל להגדיל את מגוון הקולות שנשמעים בקולנוע הישראלי, וציינה שקיבלה טענות על יחס מפלה בקרנות הקולנוע. בין היתר אמרה: "הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור, אני כאן כדי להבטיח הזדמנות הוגנת לכולם, גם לשקופים של תעשיית הקולנוע". נאומה נקטע שוב ושוב בתגובות נזעמות של הנוכחים באולם, חלקם עזבו את האולם במחאה, ובסופו של דבר שתי השחקניות הראשיות של הסרט הזוכה "סופת חול" סירבו לעלות לבמה ולקבל מידיה את הפרס. יום למחרת כינסה השרה מסיבת עיתונאים שבה בישרה על החלטתה להקים ועדה שתבדוק את אופן התנהלותן של קרנות הקולנוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ