מאלמוני לעולמי: איך כבש מייקל פסבנדר את העולם?

הכוכב הכי בריטי על המסך הוא בכלל גרמני, וכמו הבלבול הזה - כך גם נראית הקריירה המטאורית שלו. תו תקן איכותי שמופיע בסרטי גיבורי על, נראה טוב אבל מתעקש על תפקידי אופי - האם פסבנדר כאן כדי להישאר?

איתן לשם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש השלג
צילום: יח"צ
איתן לשם, עכבר העיר

סרט המופת של קווינטין טרנטינו מ-2009 "ממזרים חסרי כבוד" הוא בלתי נשכח בגלל כל כך הרבה רגעים מופלאים - כולל מעיכת פרצופו של הפיהרר על ידי צרור כדורים - אבל גם בזכות שני פרצופים לא מוכרים שמאז הפכו מוכרים מאוד. הראשון שיחק את הקולונל הנס לנדה המופלא, ומיד היה ברור שנולד פה כוכב עצום - כריסטוף וולץ. השני הופיע לפתע באמצע הסרט, הוביל על כתפיו את הסצנה הארוכה (מדי) של מרתף הבירה, הפליא באנגלית-בריטית וגרמנית שוטפת, והעלה תהייה בסיסית - מי זה לעזאזל? מייקל פסבנדר חייב כנראה את הקריירה המסחרית שלו לטרנטינו, אבל האמת היא שעבור חובבי הקולנוע "האיכותי" הוא שם מוכר כבר מספר שנים לפני שהסגיר את עצמו בגלל שהרים שלוש אצבעות בסדר לא נכון. עכשיו הוא מגיע בסרט חדש "איש השלג" אודות תעלומת רוצח סדרתי שמהתל במשטרה, וזה הזמן להבין איך ולמה הפך פסבנדר מעוד שחקן בריטי לכוכב-על הוליוודי? הסוד טמון, כרגיל (ולכאורה), במינונים.

» מיילס טלר: הכוכב הכי רגיל בהיסטוריה
» "נקמה זרה": לא בדיוק ג'קי, לא ממש צ'אן
» "קו הדממה": להוליווד נגמרו הרעיונות לסרטים
» "מכתוב": סרט בורקס הומו-אירוטי
» "בלייד ראנר 2049": מתאמץ מדי

פסבנדר הוא מקרה קלאסי של "גם וגם", הוא גם מופיע על פוסטרים כמוטנט העל "מגנטו" בסדרת סרטי "אקס-מן" (ומצליח להתעלות על איאן מק'קלן הגדול) וגם מופיע בסרטי איכות קטנים כמו "כבוד" ו"רעב" שזיכו אותו במועמדות לפרסים הכי חשובים בעולם. הוא "שחקן הבית" של הבמאי הבריטי סטיב מקווין (לא להתבלבל עם הכוכב משנות ה-60') שביים את שני הסרטים וגם לקח את פסבנדר איתו עד לאוסקר ב"12 שנים של עבדות". היכולת של הבריטי להיות רציני בכל סרט שהוא משחק בו, ולנפק תצוגת משחק שלא מזלזלת בצופים, אפילו אם הגיל המומצע שלו הוא 11.5, היא שהופכת אותו לאהוב ומוערך על ידי קהלים שונים. שחקן שנע על המנעד בין סרטי ענק שוברי קופות ובין סרטים עצמאיים, בהם הוא נדרש לעירום פרונטלי בתפקיד מאתגר, מוכיחים שיש פה שחקן רב-גוני שיכול לגעת בכל סוג של צופה, בכל אולם.

"מי זה האלמוני הזה ליד מייק מאיירס"?

אם מוסיפים לכך את העובדה שהוא פשוט מתעקש לקחת על עצמו תפקידי "רעים", אז מקבלים שחקן שיודע איפה מרוח הכיף בפרוסה של החיים. האומץ שלו לעסוק בהתמכרות למין ובהשלכות של התופעה הבלתי מדוברת הזאת ב"בושה", והיכולת שלו ליצוק עומק לתוך כל תפקיד רע שהוא עושה, בין אם ל"מגנטו" או לרובוט המרושע ב"פרומתאוס", מוכיחה שהוא פשוט שחקן על. כמו מעט השחקנים שיודעים לגלם נבלים ולצאת מזה בחיים, הוא יודע להזדהות עם כל דמות שהוא משחק, ולגרום לקהל לאהוב אותה וגם אותו על הדרך. אין ספק שגם המבטא הבריטי, שאמריקאים פשוט מטורפים עליו, מוסיף לו את הנופח הרציני גם אם הוא חובש קסדה שתפקידה למנוע מפרופסור אקס לקרוא לו את המחשבות. האניגמטיות של השחקן על המסך ממשיכה גם בחיים עצמם, והבלבול סביב אופיו האמיתי (דבר שבוודאי מוסיף לו נופח מסתורי ומושך), נולד ממש ביום הולדתו של פסבנדר. למרות המבטא הבריטי הכבד, הוא בכלל אירי, שנולד בגרמניה וגר על קו ניו-יורק - לונדון. גם הפרויקטים העתידיים שלו נגועים באותה חמקמקות שגורמת לצופה לתהות האם הוא רואה סרט קומיקס או סרט מסוגה עילית? השבוע, מתחת לכל גלי הרדאר של עיתוני הבידור, התחתן האיש עם השחקנית אלישייה וויקינדר בטקס מצומצם באיביזה ספרד. כך הוא שם סוף לאחד התעתועים הגדולים שלו - פלייבוי או ג'נטלמן - אולי זה אומר שגם קולנועית הוא מוכן להתחייב כבר לז'אנר אחד?

"איש השלג" - לצפייה בטריילר:

השנה האחרונה בתעשיית הקולנוע האמריקאית הייתה שנת מפנה ביחס בין קולנוע מסחרי ועצמאי, גם בהכנסות ממכירת כרטיסים וגם ביחס של הפרסים הגדולים לסרטים. לפרס גלובוס הזהב האחרון, לדוגמה, לא היה מועמד אף סרט של אולפן גדול בהוליווד ושחקנים חדשים כמו אמזון ונטפליקס טומנים את ידם בצלחת ההפקה הקולנועית. מייקל פסבנדר הוא בדיוק השחקן הנכון בזמן הנכון למהפכה שמתחוללת כעת. עם פרס גלובוס הזהב ובאפט"א ביד, ועם שתי מועמדויות לפרס האוסקר הוא חלק מהקולנוע הממסדי והמצליח, עם פרס הקולנוע העצמאי על משחקו בסרט "רעב" הוא חלק מטרנד האינדי שכובש את המסך, ועם הכנסות של עשרות מיליונים מגילום דמויות קומיקס, הוא חלק מגל הסרטים הפופולרי בעולם כיום. אפשר לומר שלפסבנדר יש הכל, לא רע בשביל שחקן שלפני כמה שנים עורר לחשוש בקהל בסגנון "מי זה שם ליד בראד פיט?".

"איש השלג" - איפה ומתי לראות?