"הנוקמים: מלחמת האינסוף": מארוול עולה שלב, וזה מרהיב וגם מחריד

בציון עשור להיווסדה, שלחה מארוול כמעט את כל גיבורי-העל האהובים לשעתיים וחצי של קרבות עוצרי נשימה, מול האויב המוצלח ביותר שיצרה. עלילה של ממש אין, אבל מה זה משנה כשאפשר פשוט להילחם בלי הפסקה

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיבורי "הנוקמים: מלחמת האינסוף". היקום של מארוול כבר לא ייראה אותו הדבר
גיבורי "הנוקמים: מלחמת האינסוף". היקום של מארוול כבר לא ייראה אותו הדברצילום: צ'ק זלוטניק / אי-פי
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ

היקום של מארוול קורס לתוך עצמו, אבל אין סיבה לדאגה. זה פיצוץ מבוקר, מתוכנן ומהונדס — ומחזה מרתק עבור חובבי גיבורי־על. "הנוקמים: מלחמת האינסוף" שעלה לאקרנים בישראל הוא נקודת השיא של היקום הבדיוני, שחוגג עשור להיווסדו. בסרטו ה–19 במספר, נפגשים כמעט כל גיבורי־העל הפופולריים שכיכבו בכל הסרטים הקודמים וניצבים יחדיו מול האויב המוצלח ביותר. המטרה המוצהרת של מארוול היא לטרוף מחדש כמעט את כל הקלפים של היקום שהתחיל להעלות עובש.

הזרעים לסרט החדש הוטמנו כבר לפני עשור. הסנונית הראשונה היתה "איירון־מן" שיצא ב–2008, או אז החליטו האולפנים שכל סרטיהם יתקיימו באותו יקום ועל אותו ציר־זמן. היתה זו הברקה של המנכ"ל החדש דאז, קווין פייג, שהבין שהמעריצים השרופים לא יחמיצו אף סרט — ודווקא בגלל זה אפשר להתפזר ולהעמיד גיבורי־על לא צפויים. כך, כשכל גיבור עומד באופן עצמאי, הוא יכול למשוך קהלים חדשים, מעריצי "הפנתר השחור" ו"שומרי הגלקסיה" לדוגמה, שלא בהכרח התעניינו בהאלק או בת'ור. מאז הפכו סרטי "הנוקמים" לפלטפורמת איחוד גיבורים ומשיכת כמה שיותר צופים מבוזרים.

הטריילר של "הנוקמים: מלחמת האינסוף"

היקום של מארוול בנוי כמו מפעל משגשג, עם מיליארדי דולרים כבר בכיס, עוד מיליארדים באופק ושיטה שכל אולפן אחר בהוליווד מנסה לחקות ולא מצליח. כעת, עם "הנוקמים: מלחמת האינסוף", מגיעה נקודת מפנה קריטית בפס הייצור הזה. בראיון שקיים אשתקד אמר פייג כי היקום נערך לתפנית משמעותית, עם שינוי בהרכב גיבורי־העל. הוא סירב להסביר מה צפוי, אבל הבהיר שאחרי שני סרטי "הנוקמים" — "מלחמת האינסוף" וההמשכון שלו, שצפוי לצאת בעוד כשנה — היקום לא ייראה אותו הדבר. "אני לא יודע מה יהיה בשלב הבא, אבל זה יהיה משהו חדש", אמר לאתר "קוליידר".

תאנוס הנבל. נושא את הסרט על גבו הסגולצילום: צ'ק זלוטניק / אי-פי

גם אם לא ברור לאן מארוול הולכת, אין ספק שהסרט החדש יעניין את כל מי שעוקב אחר גיבור־על כזה או אחר. עבור מארוול, ובייחוד עבור פייג, זוהי סיבה למסיבה, הזדמנות לחגוג עשור של בריאת עולמות בעזרת כל התותחים הכבדים. זה הזמן לנפנף בכל הגיבורים שהפכו ללהיטים בכל העולם, ולהשוויץ בכל השחקנים שעמדו בתור כדי לקבל דמות. במונחים הוליוודיים, הסרט החדש הוא מפגן כוח של מעצמת קולנוע, איפשהו בין מצעד ראווה בכיכר האדומה במוסקבה לטקס המשואות של מירי רגב.

הבמאים אנתוני וג'ו רוסו, ששבים לשתף פעולה עם התסריטאים כריסטופר מרקוס וסטיבן מקפילי (המשכוני "קפטן אמריקה"), צוללים עמוק לתוך האקשן כבר בסצינה הראשונה, ולא שואפים אוויר לרגע, עד כתוביות הסיום. בלב הסיפור ניצב תאנוס (ג'וש ברולין), רוצח המונים אינטר־גלקטי, שכבר זכה לאזכורים בתור האב החורג של גומורה (זואי סלדנה) מ"שומרי הגלקסיה". אחרי שראה את כל עולמו נהרס בגלל פיצוץ אוכלוסין, מבקש החייזר הסגול הענק באקט יפה־נפש להציל כוכבי לכת אחרים מגורל דומה — בעוד שמטורף שבו שואף לעשות זאת על ידי השמדת חצי מאוכלוסיית היקום. הוא יוצא לחפש אחר שש אבני האינסוף, שביחד הופכות לכלי הנשק החזק ביקום. האבנים למעשה כבר הופיעו בסרטים קודמים של מארוול, ועם הופעת תאנוס נאלצים הגיבורים להתקבץ בזירות שונות כדי להגן על כל אחת ואחת.

איחוד הכוחות של איירון מן, דוקטור סטריינג' וספיידרמן שוזר מתח והומורצילום: צ'ק זלוטניק / אי-פי

כך, במשך שעתיים וחצי, אנו עדים לתנועה מסחררת בין מוקדי הקרבות. וזה הסרט, מראשיתו ועד סופו. תאנוס מחפש שש אבנים, הגיבורים לא רוצים לתת לו. אי אפשר לומר שאין עלילה, כי יש עלילה — גם אם פשוטה מאוד. לכן, הסיפור הוא הקרבות עצמם. וזה גם המקום להחמיא: הקרב המרכזי המתרחש בממלכת ווקאנדה, בהובלת הפנתר השחור וקפטן אמריקה, הוא גם המרשים ביותר שניפקו אולפני מארוול עד היום. לחובבי האקשן והאפקטים, זו בלבד סיבה מספקת לרוץ לקולנוע. אבל יש עוד גיבורים ועוד קרבות, יפים ומחרידים בו זמנית. המעברים ביניהם חורקים, אבל תאנוס וצבא האמת שלו גונבים את ההצגה בקלות. לכן, מבלי לבזבז זמן על הסברים ואפיון גיבורים שכבר ראינו בסרטים קודמים, אפשר פשוט להילחם ללא הפסקה.

אבל, מעבר לאקשן, "מלחמת האינסוף" הוא גם הסרט הדל ביותר של מארוול, שממילא לא ידועה בעלילות מתוחכמות ומורכבות. שעתיים וחצי של קרבות עם עשרות גיבורים מובילים ללהטוטנות מוגזמת בין ההתרחשויות. גם ההתעקשות לתת לכל גיבור וגיבורה לפחות שורת מחץ אחת בולטת לעין. התוצאה היא חוסר אחידות ברמה הכללית של הסרט, כשנעים בין הזירות. המפגש בין ת'ור לשומרי הגלקסיה — חייזרים מלאי ביטחון וחסרי מודעות עצמית — מייצר כימיה מבדרת. איחוד הכוחות של איירון מן, דוקטור סטריינג' וספיידרמן שוזר מתח והומור, מפגש מהנה בין שני אגואים ענקיים לאגו ננסי. אבל הדרמה האמיתית, שאינה מגיעה לכדי מיצוי, וחבל, שמורה לגומורה, אחותה נבולה והאב החורג והקשוח תאנוס. בסרט שכזה אפילו שעתיים וחצי לא מספיקות כדי לפתח את החלק המרכזי ביותר.

צפיית חובה: הנוקמים עושים "בריידי באנץ'"

כשכל גיבורי־העל ירדו למעמד של כוכבי משנה או תפקידי אורח, תאנוס מתגלה ככוכב הגדול של "הנוקמים". זהו הסרט הראשון ביקום של מארוול שבו הנבל מקבל את זמן המסך הרב ביותר ודמותו היא הכי משמעותית. יש הרבה בעיות ב"מלחמת האינסוף", אבל צריך לפרגן לו על התעוזה בז'אנר גיבורי־העל. תאנוס רוצה לחולל ג'נוסייד, ומעניין לראות יקום שלם נגרר אחרי הלוגיקה שלו. נבלים בסרטי מארוול מתים ומתחלפים תדיר, ולמעט קומץ חריגים, הם גם לא מעניינים. אצל סרטי הקומיקס של די־סי תמיד ידעו לתת כבוד לנבלים, כמו הג'וקר ולקס לותור, והפעם נראה שמארוול בכיוון הנכון. תאנוס רחוק מלהיות קריקטורה. קצת קשה לראות את זה מבעד למעטפת הסגולה הממוחשבת, אבל כישוריו של ברולין מבליחים בכל זאת.

את הדבר הטוב ביותר בסרט, שבגללו הוא כנראה ייזכר בדברי הימים של סרטי גיבורי העל, אי אפשר לספר מבלי להמיט ספוילר נורא. אבל חשוב לזכור שהשם המקורי של הסרט הוא "הנוקמים: מלחמת אינסוף, חלק 1", לקראת יציאת החלק השני ב–2019. למרות חולשותיו של הסרט, הוא מגשים את מטרתו לעורר סקרנות לגבי השלב הבא ביקום של מארוול.

מתוך "הנוקמים: מלחמת האינסוף". לא כל הקרבות אחידים ברמתםצילום: צ'ק זלוטניק / אי-פי

"הנוקמים: מלחמת אינסוף". שחקנים: רוברט דאוני ג'וניור, כריס המסוורת', ג'וש ברולין, צ'דוויק בוזמן, מארק רופלו, זואי סלדנה, כריס אוונס, כריס פראט, בנדיקט קמברבאץ', דון צ'ידל, דייב בטיסטה, דון צ'ידל, טום הולנד, פטל בטני, אליזבת אולסון, סקרלט ג'והנסון, ברדלי קופר, פיטר דינקלג', גוונית' פלטרו, וין דיזל ובניסיו דל טורו. 149 דקות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ