במאי פלסטיני דחה פנייה של ה-BDS לבטל את הקרנת סרטו

תנועת החרם דרשה מהבמאי שאדי סרור לבטל את הקרנת סרטו "אוויר קדוש" בפסטיבל "סרט": תעמולה "שמטרתה לכסות על הפשעים הישראליים". נציגו של סרור: הוא אינו מסתיר את זהותו הפלסטינית

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך "אוויר קדוש"
מתוך "אוויר קדוש"צילום: דניאל מילר
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הבמאי הפלסטיני אזרח ישראל שאדי סרור דחה את תביעתה של תנועת ה–BDS לבטל את הקרנת סרטו בפסטיבל "סרט" המציג סרטים ישראליים בלונדון ובאדינבורו. התנועה פנתה השבוע לסרור במכתב שבו דרשה ממנו לבטל את הקרנת סרטו "אוויר קדוש" בפסטיבל הבריטי, שעתיד להיפתח ב–6 במאי, בטענה שהקרנת הסרט בפסטיבל הינה תעמולה "שמטרתה לכסות על הפשעים הישראליים נגד העם הפלסטיני".

במכתב שהעבירה תנועת ה–BDS לסרור נכתב: "הזדעזענו לגלות שסרטך 'אוויר קדוש' נכלל בתוכנית פסטיבל הקולנוע בלונדון 'סרט'. הקמפיין קורא להחרמת הפסטיבל מפני שהוא מפר את תנאי ה–BDS ומציג תעמולה שמטרתה לכסות על הפשעים הישראליים נגד העם הפלסטיני במולדת ובפזורה, בעיקר בעזה הנצורה. הפסטיבל גם מנסה לכסות על פשעי ישראל באמצעות הצגתה של ישראל לעולם כ'כור היתוך של תרבויות, דתות ורקעים חברתיים', במקום כמדינת כיבוש, קולוניאליזם ואפרטהייד".

עוד צוין במכתב כי "הפסטיבל אינו מכיר בקיומו של העם הפלסטיני, ומציג את כל היוצרים והאמנים הפלסטינים כישראלים, ללא אזכור של זהותם הפלסטינית". עקב כך, טענו נציגי תנועת ה–BDS, השתתפותו של כל במאי פלסטיני בפסטיבל תשמש את המשטר הישראלי כדי "לצחצח את דימויו".

ואולם מכתב התגובה ששיגר אתמול (שישי) יועצו הפוליטי של סרור, ענאן ברכאת, מבהיר כי אין בכוונתו של הבמאי להיענות לדרישה."האשמותיכם כלפי הבמאי שאדי סרור חמורות מאוד ומסוכנות בתכליתן מבחינה אתית ומשפטית, וגם מבחינה לאומית פלסטינית. יש פה רמז עבה וישיר שסרור נותן יד לפשעי מלחמה בגלל השתתפותו בפסטיבל", כתב ברכאת. "האם התייחסתם לצד האמנותי והקולנועי של הסרט? והאם נכנסתם לעומק של המסר האנושי והפלסטיני של היוצר? או שהספיקה לכם הידיעה שהוא משתתף בפסטיבל ישראלי או ציוני בכדי לקרוא לחרם עליו, להכפיש את שמו ולהטיל ספק בעמדתו הלאומית והאתי?" במכתב תבע ברכאת מתנועת ה–BDS להתנצל באופן מיידי על ההאשמות שהוטחו בסרור ובסרטו.

"סרור לא השתתף ולא נתן יד לפשעי מלחמה, והוא אינו שולל את הזהות הפלסטינית שלו או מסתיר אותה", נטען במכתב. רדיפה פוליטית מסוג זה עלולה "לגרור אותנו לסכסוך פנים פלסטיני קשה בהתחשב במצב הפוליטי שאני נמצאים בו בתוך מדינת ישראל", הבהיר ברכאת. "המשפט שעשיתם לסרור אוריינטליסטי ומתנשא ואינו מחובר למציאות שלנו כאזרחים שמכירים בקיומה של מדינת ישראל ויודעים מה הם זכויותיו של העם הפלסטיני, ולא מכחישים אותן".

"אוויר קדוש" הוא קומדיה שהוקרנה בבכורה בפסטיבל הקולנוע ירושלים בשנה שעברה. הסרט מספר על תושב נצרת, מובטל שחולם להיות איש עסקים מצליח, שכאשר הוא פוגש כומר איטלקי שמדריך צליינים בעיר צץ בראשו רעיון לסטארט־אפ גאוני: מכירת אוויר קדוש בבקבוקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ