ישראלי דורש: בטלו הקרנת סרטו של "האנס המורשע" פולנסקי

מתן עוזיאל דורש מפסטיבל סרטי הסטודנטים בתל אביב שלא להקרין "סרט של אנס נטול חרטה, המואשם בעוד 10מקרי הטרדות ואונס". בשנה שעברה הגיש נגדו פולנסקי תביעת דיבה בגובה 1.5 מיליון שקל

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רומן פולנסקי. עוזיאל כתב כי הקרנת סרטו בפסטיבל הסטודנטים היא "יריקה בפרצופן של נשים"
רומן פולנסקי. עוזיאל כתב כי הקרנת סרטו בפסטיבל הסטודנטים היא "יריקה בפרצופן של נשים"צילום: STR/אי־פי
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

מתן עוזיאל, הישראלי שבמאי הקולנוע רומן פולנסקי הגיש נגדו בשנה שעברה תביעת דיבה בסך 1.5 מיליון שקל, שיגר השבוע מכתב למנהלי הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים בו הוא דורש שלא יקרינו את סרטו הקצר של היוצר הפולני, אותו כינה "אנס שהורשע בבעילת קטינה, ברח מרשויות החוק (כלומר לא ביצע את עונשו במלואו) ועד עצם היום הזה לא הביע כל חרטה על מעשיו".

את המכתב העביר עוזיאל לראשי בית הספר לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, העומדים מאחורי הפסטיבל שנפתח בראשית השבוע ויינעל בשבת, 16 ביוני. הוא הדגיש בו כי הקרנת הסרט "שני גברים וארון" מ–1958, שצפויה להתקיים מחר (שישי) בסינמטק תל אביב במסגרת הפסטיבל, גורמת היא בושה גדולה. "להזכירכם, פולנסקי מואשם בעוד עשרה מקרי הטרדה מינית ואונס (למעט מקרה סמנתה גיימר שבגינו הורשע), ובהיותכם מקרינים את סרטו אתם נותנים לא פחות מלגיטימציה לפשעי המין שלו — דבר שאיננו מכובד בלשון המעטה לגוף אקדמי וחינוכי גדול כמו אונ' תל אביב", כתב במכתבו, והוסיף כי "זוהי יריקה בפרצופן של נשות ישראל שרובן אם לא כולן עברו הטרדה כזו או אחרת בחייהן. מדובר במעשה לא אחראי שגם לא מתאים לרוח התקופה של MeToo#, בה העולם משתנה מן הקצה אל הקצה".

עוד במכתבו הזכיר עוזיאל שבחודש מאי האחרון סולק פולנסקי (לצד ביל קוסבי) משורות האקדמיה האמריקאית לקולנוע. "בטוחני שתמצאו המון במאים אחרים טובים ומוצלחים, שמעבר ליכולתם האמנותית משמשים גם דוגמא למופת וכבוד לנשים", כתב שם.

סרטו הקצר של פולנסקי, "שני גברים וארון"

בדצמבר 2017 הגיש פולנסקי תביעת דיבה בסך 1.5 שקל נגד עוזיאל לבית המשפט בהרצליה. זו הוגשה אחרי שהאחרון הקים אתר בו קרא לנשים לספר כיצד הוטרדו מינית, וצוטט בתקשורת העולמית כשטען שפולנסקי "תקף מינית חמש ילדות ונערות". בית המשפט בהרצליה חייב את פולנסקי להגיע לישראל ולהופיע לפני בית המשפט, אך עד כה נמנע הבמאי מלהתייצב לדיונים. הבוקר (חמישי) התקיים דיון נוסף בתיק בבית המשפט, ולדברי עו"ד רוני אלוני סדובניק שמייצגת את עוזיאל בתיק, עמד בית המשפט על כך שפולנסקי יתייצב לאחד הדיונים הבאים בבית המשפט.

ב–1977 הודה פולנסקי כי קיים יחסי מין אסורים עם סמנתה גיימר כשהיתה בת 13, בעת שצילם סרט בלוס אנג'לס. הוא ריצה 42 ימי מאסר מתוך 90 שנגזרו עליו בעסקת טיעון. ב–1978 הוא ברח מארצות הברית מחשש שהשופט שטיפל בתיקו יבטל את העסקה וישלח אותו לעונש מאסר ממושך בכלא. מאז הוא מבוקש על ידי רשויות החוק בארצות הברית, שלאורך השנים ביקשו משתי מדינות שבהן ביקר — פולין ושוויץ — להסגירו לידיהן, אך נענו בסירוב.

ראש בית הספר לקולנוע רז יוסף מסר בתגובה כי "פסטיבל הסטודנטים של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב מבקש לקדם את אמנות הקולנוע, ובמיוחד את סרטי הסטודנטים בעבר ובהווה, ואינו עוסק בחרמות על יוצרי קולנוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ