איגודי יוצרים ליועמ"ש: עצור את התיקון לחוק הקולנוע

לדברי איגודי הבמאים, המפיקים, התסריטאים והיוצרים הדוקומנטריים, משרד התרבות לא נתן את הזמן הנדרש להעיר לתזכיר התיקון לחוק

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת התרבות. "ניסיון פוליטיזציה של מערכי קבלת ההחלטות"
שרת התרבות. "ניסיון פוליטיזציה של מערכי קבלת ההחלטות"צילום: מארק ישראל סלם
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ארבעה איגודי יוצרים בתחום הקולנוע פנו אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקשו ממנו לבלום את ההצעה לתיקון חוק הקולנוע. לטענתם זירוז ההליכים שנקט המשרד לקידום הצעת החוק הוא בלתי סביר, מעלה חשש להתנהלות לא תקינה, וכן "חשש עמוק לניסיון פוליטיזציה של מערכי קבלת ההחלטות וחלוקת התמיכות בתחום הקולנוע". כך כתבו ראשי איגודי הבמאים, המפיקים, התסריטאים ופורום היוצרים הדוקומנטריים למנדלבליט. אתמול אושרה ההצעה לתיקון החוק בממשלה ובוועדת שרים לענייני חקיקה, ואילו היום בערב היא אמורה לעלות בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. כמו כן, היום צפויה שרת התרבות מירי רגב לקיים מסיבת עיתונאים בנושא.

תזכיר התיקון לחוק הקולנוע, המבוסס על המלצות הוועדה שמינתה שרת התרבות והספורט לבחינת התנהלות קרנות הקולנוע, פורסם ב–18 ביוני לצורך קבלת הערות הציבור. המועד האחרון להגשת ההערות נקבע ל–1 ביולי, ואולם הדו"ח המסכם של ועדת הבדיקה פורסם רק ימים ספורים קודם לכן, ב–26 ביוני. "חלון הזמן הצר שניתן לתגובה משקף דרישה לא תקינה שוודאי שלא מכבדת את היוצרים ואת הציבור, ואף לא עומדת בהנחיות היועמ"ש לחקיקה, הקובעות כי 'בתזכיר המופץ יצוין המועד האחרון למשלוח הערות, שיהיה, ככלל, 21 ימים לפחות לאחר יום הפצתו'", כתבו היוצרים ליועמ"ש.

עוד טוענים היוצרים, כי קרנות הקולנוע ובעלי תפקידים בהן לא נחשפו לטענות כלפיהם המופיעות בדו"ח, טרם פרסומו, ולכן לא התאפשר להם להגיב. ואילו מועד הדיון בכנסת נקבע יום אחד בלבד לאחר שאיגודי יוצרים הגישו את הערותיהם לתזכיר החוק, וזאת לטענת היוצרים, ללא כל התייחסות או יישום של איזו מן ההערות שהועברו.

בהצעת החוק שני סעיפים מרכזיים. הראשון קובע כי משרד התרבות ינהל מאגר של לקטורים, שיכלול בעלי תארים אקדמיים לא רק בתחום הקולנוע, אלא גם מתחומי התיאטרון והספרות, וכן בעלי ניסיון מקצועי של חמש שנים לפחות בתחומים הללו. זאת, בתנאי שאלה לא יהיו במעמד של ניגוד עניינים בעת מילוי תפקידם כלקטורים. סעיף זה מעורר התנגדות בקרב היוצרים כי לטענתם הניסוח שלו קיצוני ולכן פוסל כמעט כל איש קולנוע מלשמש כלקטור, ובכך מפקיר את תפקיד הלקטורים לאנשים שכלל אינם מבינים קולנוע. סעיף נוסף מאפשר תמיכה כספית לסרטי קולנוע שזכו להצלחה מסחרית בבתי הקולנוע ולא נתמכו על ידי הקרנות.

"ברור מההתנהלות התמוהה והחמורה של משרד התרבות בעניין זה כי הם רואים, מסיבה כלשהי, דחיפות רבה בהעברת התיקונים לחוק על בסיס התזכיר. דחיפות זו באה לידי ביטוי בזירוז הליכים שנראה שאינו עומד בכללי הליך תקין ושקיפות ציבורית", צוין במכתב. "מכל אלה, לצד ההצעות הקונקרטיות לתיקון החוק, עולה חשש עמוק לניסיון פוליטיזציה של מערכי קבלת ההחלטות וחלוקת התמיכות בתחום הקולנוע". לאור זאת, מבקשים ארבעת איגודי היוצרים מהיועמ"ש לעצור את קידום הצעת החוק, "עד לתיקון הפגמים שנפלו בהתנהלות משרד התרבות".

ממשרד התרבות לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ