איתי שטרן
איתי שטרן

בית משפט השלום בהרצליה פסק היום (ראשון) כי הבמאי רומן פולנסקי ייאלץ לשלם הוצאות משפט בסך 20,000 שקלים לישראלי מתן עוזיאל, זאת בעקבות בקשתו לבטל את תביעת הדיבה שהגיש נגדו בשנה שעברה, בגובה 1.5 מיליון שקלים. את התביעה הגיש הבמאי נגד עוזיאל בדצמבר 2017, בתגובה לאתר אינטרנט שפתח הישראלי, בו קרא לנשים לספר כיצד הוטרדו מינית. כן צוטט עוזיאל בתקשורת העולמית כשטען שפולנסקי "תקף מינית חמש ילדות ונערות".

בפסיקה כתב היום השופט הס כי הבמאי "חזר בו מתביעתו בשלב מוקדם יחסית של ההליך, וזאת טרם הליך הוכחות והגשת סיכומים". הסבר זה מובא כדי להבהיר מדוע סכום ההוצאות המשפטיות נמוך משמעותית מזה שדרש עוזיאל ועמד על 200,000 שקלים.

בקשתו של פולנסקי למחוק את התביעה הוגשה למעשה לפני שלושה חודשים, אולם עוזיאל דרש מבית המשפט שלא למחוק אותה — אלא לדחות אותה. זאת בכדי למנוע אפשרות שבה פולנסקי יתבע אותו בעתיד שוב. בית המשפט קיבל את בקשתו של עוזיאל ודחה את התביעה, ללא מחיקתה. עוד הוסיף עוזיאל כי בימים אלו הוא עמל על הפקת סרט תיעודי ובו יובאו עדויות לכאורה מצד שבע נשים מארה"ב וגרמניה שמעידות כי נפגעו מפולנסקי לאורך השנים.

"ההחלטה האמיצה של כבוד השופט גלעד הס מפיחה תקווה בנפגעות מין רבות ועיתונאים שנתבעים/ות ו/או נרדפים על ידי בעלי הון על לא עוול בכפם/ן", מסר היום עוזיאל ל"הארץ" בתגבה לדברים. עוד תיאר את פולנסקי כ"אנס סדרתי המצפצף על רשויות החוק, מנסה לרמוס מתלוננות תוך איומים והפעלת חוקרים פרטיים, ומפיץ שקרים לתקשורת. כעת פולנסקי ניסה לשים גם את בית המשפט הישראלי ללעג ולקלס אך כשל כישלון חרוץ".

"תביעות השתקה נגד עיתונאים המסייעים לנפגעות תקיפה מינית במתן במה וקול לעדותן, נועדו לכשלון", מסרה עו״ד רוני אלוני סדובניק שייצגה את עוזיאל. ״ידע כל תובע בתביעת לשון הרע כי הפסד שלו בתיק כמו במקרה זה מחזקת עוד יותר את הביקורת הציבורית על התנהגותו כלפי נשים... עידן הדינוזאורים טורפי ילדות הסתיים ברגע שפגע מטאור Metoo# בכדור הארץ״.

–1977 הודה פולנסקי כי קיים יחסי מין אסורים עם סמנתה גיימר כשהיתה בת 13, בעת שצילם סרט בלוס אנג'לס. הוא ריצה 42 ימי מאסר מתוך 90 שנגזרו עליו בעסקת טיעון. ב–1978 הוא ברח מארצות הברית מחשש שהשופט שטיפל בתיקו יבטל את העסקה וישלח אותו לעונש מאסר ממושך בכלא. מאז הוא מבוקש על ידי רשויות החוק בארצות הברית, שלאורך השנים ביקשו משתי מדינות שבהן ביקר — פולין ושוויץ — להסגירו לידיהן, אך נענו בסירוב.

בעקבות הגשת תביעת הדיבה, חייב בית המשפט בהרצליה את פולנסקי להגיע לישראל ולהופיע לפני בית המשפט, אך הבמאי נמנע מלהתייצב לדיונים. בעבר הגיע לישראל במסגרת ביקור בפסטיבל הקולנוע בירושלים.

עורך דינו של רומן פולנסקי, אהב כהן, מסר בתגובה כי "פולנסקי הודיע לבית המשפט על החלטתו להקפיא את ההליכים המשפטיים נגד עוזיאל כבר לפני שלושה חודשים. זאת, לאחר שפולנסקי זיהה כי עוזיאל חדל לחלוטין מלהוציא את דיבתו מיד לאחר הגשתה של התובענה. בנסיבות אלו, החליט פולנסקי להיות האיש הטוב בסיפור העגום הזה ולהודיע על משיכתה של התובענה, כאשר הסוגייה הבלבדית שנותרה פתוחה, עד להיום, היא סוגיית ההוצאות. בחודשים האחרונים, עוזיאל עתר במספר אופנים לקבלתן של הוצאות המשפט, בסך רבע מיליון מיליון שקלים, אך בקשתו נדחתה, תוך נימוק כי ההוצאות 'הריאליות' שיש לפסוק לטובתו הן 2,500 שקלים בלבד ו–15 אלף שקלים עבור עורכי דינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ